Πάφος FC – ΑΕΛ 0-2: Ασταμάτητο σερί και στην Πάφο

Έκανε το 4Χ3 η ομάδα του Ντούσαν Κέρκες

Σε ένα παιχνίδι με καλό ρυθμό κατά διαστήματα η ΑΕΛ κατάφερε να φύγει απ’ το «Στέλιος Κυριακίδης» με το διπλό κόντρα στη Πάφο, καθώς επικράτησε με 0-2. Τα τέρματα σημείωσαν οι Χουράδο και Αβραάμ. Αξιοσημείωτο πάντως είναι πως η Πάφος έχασε πολλές ευκαιρίες, ενώ υπήρχε και μια επεισοδιακή φάση με ακυρωθέν τέρμα για τη Πάφο μόλις στο 8’.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α’ ημίχρονο

Πολύ δυνατά μπήκε στον αγώνα η Πάφος που ήθελε να επιβληθεί και να κάνει παιχνίδι κατοχής. Μόλις στο 2’ όμως η ΑΕΛ βρήκε την πρώτη της ευκαιρία με τον Χουράδο να κάνει ένα αδύναμο πλασέ από δεξιά και τον Μολ να μαζεύει εύκολα. Η απάντηση της Πάφου ήρθε στο 5’ όταν ο Ράσιτς κέρδισε τη κεφαλιά από καλή θέση στην περιοχή, όμως έστειλε τη μπάλα λίγο έξω. Στο 8’ του αγώνα ήρθε και μια απ’ τις πιο επεισοδιακές φάσεις μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα. Ο Ράσιτς έφυγε στην πλάτη της άμυνα της ΑΕΛ, ο βοηθός διαιτητής σήκωσε το σημαιάκι για οφσαίντ, οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΛ σταμάτησαν, όμως ο διαιτητής δεν σφύριξε και ο Ράσιτς πέρασε τον Πρόσεκ και σκόραρε. Άμεσα οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΛ και ο πάγκος έτρεξε να διαμαρτυρηθεί και ο διαιτητής έκανε κάτι που δεν συνηθίζεται μιας και στις διαβουλεύσεις με τους βοηθούς του είδε στη κάμερα που υπάρχει στο χώρο του κέντρου και αποφάσισε να ακυρώσει το τέρμα. Αυτό δεν επιτρέπεται μιας και η χρήση VAR στην Κύπρο δεν είναι νόμιμη, ακόμη, όμως ο Τσούκας στην τελική πήρε τη σωστή απόφαση. Μέχρι και το 20’ του αγώνα η Πάφος είχε την ολική υπεροχή. Η κατοχή της ήταν στο 84%. Στο 26’ ο Μπεριγκό έδωσε έξυπνα μια κάθετη πάσα στην περιοχή προς τον Σιρόκ, αυτός πλάσαρε, όμως ο Λαφράνς έβαλε τη κόντρα και η μπάλα έφθασε εύκολα στον Πρόσεκ. Τρία λεπτά αργότερα η ΑΕΛ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Αβράαμ να πιάνει ένα σουτ από καλή θέση στην περιοχή, όμως να μην μπορεί να σκοράρει. Στο 42’ ο Μπεριγκό έφυγε σε τετ α τετ, όμως ο Πρόσεκ βγήκε έγκαιρα και πρόλαβε τον επιθετικό της Πάφου.

Β’ ημίχρονο

Με το καλημέρα του δευτέρου ημιχρόνου τα δεδομένα άλλαξαν. Στο 49’ ο Μπενίτεθ εκτέλεσε ένα κόρνερ, η μπάλα έφθασε στον Χουράδο, ο οποίος σούταρε από πολύ κοντά και νίκησε ένα όμιλο ποδοσφαιριστών της Πάφου που ήταν μπροστά του για να γράψει το 0-1. Η Πάφος έψαξε άμεσα την απάντηση, με τον Λοράν να κάνει τη σέντρα από αριστερά, τον Πολίτσι την προβολή και τον Λαφράνς να βάζει το πόδι του και να διώχνει σε κόρνερ. Στο 53’ ο Λοράν βρέθηκε σε πολύ καλή θέση στην περιοχή, έκανε το δυνατό σουτ, όμως δεν βρήκε στόχο. Έξι λεπτά αργότερα ο Ράσιτς έπιασε ένα σουτ απ’ το ύψος της περιοχής με τη μπάλα να φεύγει όμως έξω. Στο επόμενο λεπτό ο Πρόσεκ έκανε μια εξαιρετική επέμβαση σε κεφαλιά του Χολτ. Η απάντηση της ΑΕΛ ήρθε στο 62’ όταν ο Μπενίτεθ έφυγε στην αντεπίθεση, έκανε το σουτ από αριστερά, με τον Χολ να του λέει όχι. Στο 72’ ο Λεάντρο Σίλβα επιχείρησε ένα σουτ απ’ το ύψος της περιοχής, χωρίς όμως να βρει στόχο. Τέσσερα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Λουλίνιο να δοκιμάσει το πόδι του, με τον Πρόσεκ να διώχνει πολύ δύσκολα σε κόρνερ. Απ’ το κόρνερ ήρθε μια κεφαλιά του Ράσιτς, με τη μπάλα να φεύγει έξω. Στο 81’ ο Πρόσεκ έκανε λάθος έξοδο με αποτέλεσμα να δώσει την ευκαιρία στον Νέμετς να σουτάρει χωρίς τερματοφύλακα όμως το γυριστό του δεν βρήκε στόχο. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μακρής βρέθηκε στο ύψος του πέναλτι μόνος, όμως το πλασέ του κόντραρε σε σώματα και έφυγε σε κόρνερ. Απ’ το κόρνερ όμως ο Λαφράνς βρέθηκε στην περιοχή, έστρωσε στον Αβραάμ που με μια βολίδα απ’ το ύψος του πέναλτι έγραψε το 0-2. Αυτή ουσιαστικά ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα με την ΑΕΛ να πανηγυρίζει μια μεγάλη νίκη.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Πάφος (Πρέσλι): Ζήτησε πίεση απ’ την αρχή ώστε να κλείσει την ΑΕΛ στα καρέ της και να πετύχει ένα τέρμα. Το πρώτο στόχο τον πέτυχε, όμως το τέρμα δεν ήρθε ποτέ. Με την πάροδο του χρόνου η ΑΕΛ ανέβασε στροφές και σε δυο απ’ τις ευκαιρίες σκόραρε. Μπορεί να νιώθει αδικημένος απ’ το αποτέλεσμα και την εμφάνιση της ομάδας του.

ΑΕΛ (Κέρκες): Είδε την ομάδα του να μπαίνει πολύ νωθρά και είχε πολλά παράπονα απ’ τους ποδοσφαιριστές του. Με την πάροδο του χρόνου όμως και τις οδηγίες του η ΑΕΛ ανέβασε στροφές και έφθασε στη νίκη χωρίς να εντυπωσιάσει.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Πάφος: Θετικός ήταν ο Ράσιτς που ήταν σε όλες τις φάσεις της ομάδας του. Σκόραρε σε μια φάση που τελικά το τέρμα ορθώς δεν μέτρησε. Είχε γενικά μια πολύ καλή εικόνα και δείχνει ικανός να βοηθήσει αρκετά την ομάδα του στην πορεία του

ΑΕΛ: Ο Χουράδο σκόραρε για ακόμη μια φορά και εξελίσσεται σε ένα κανόνι για την ομάδα του. Είναι ποδοσφαιριστής που χρειάζεται μόλις μια στιγμή για να σκοτώσει την αντίπαλη ομάδα.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Πάφος: Ο Μπεριγκό είναι μακριά απ’ τον καλό του εαυτό. Πρόκειται για ένα ποδοσφαιριστή που μπορεί να κάνει τα πάντα στο γήπεδο και επειδή ακριβώς ξέρουμε τι μπορεί να προσφέρει θεωρούμε πως σήμερα δεν ήταν στα καλύτερα του.

ΑΕΛ: Δύσκολα θα βρεις ποδοσφαιριστή που να μην πρόσφερε στο σημερινό παιχνίδι.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Μεγάλο κεφάλαιο σήμερα η διαιτησία. Μοναδικό λάθος ήταν αυτό στο 8’ του αγώνα, όταν ο Ράσιτς σκόραρε. Ο βοηθός διαιτητής είχε σηκώσει το σημαιάκι για οφσάιντ, οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΛ σταμάτησαν και ο παίκτης της Πάφου συνέχισε και σκόραρε. Ο διαιτητής αρχικά μέτρησε το τέρμα, καθώς πήρε πάνω την απόφαση, όμως στη συνέχει και μετά από έντονες διαμαρτυρίες, αλλά και τη συμβολή της κάμερας (κάτι που δεν επιτρέπεται στην Κύπρο) άλλαξε την απόφαση του και έδωσε το οφσάιντ.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

Πάφος (Πρέσλι): Μολ, Καρώ, Χολτ, Σιρόκ, Μπάγκαρντ, Λοράν, Φόλμπρεχτ (77' Νέμετς), Πολίτσι (62' Αγκούλο), Κουλς, Ράσιτς, Μπεριγκό (70' Λουλίνιο)

ΑΕΛ (Κέρκες): Πρόσεκ, Τεϊσέιρα, Λαφράνς, Τεξέιρα, Αβραάμ, Γκαστανάγια, Ζντραφκόσκι, Ντα Σίλβα (64' Σίλβα), Τόρες, Μπενίτεθ (86' Τζούνιορ), Χουράδο (55' Μακρής)

Σκόρερς: - / Χουράδο (49'), Αβραάμ (88')

Κίτρινες Κάρτες: Φόλμπερχτ / Μπενίτεθ

Κόκκινες Κάρτες: - / -