Ομόνοια Αραδίππου – ΑΕΛ 0-3: Μια σοβαρή ΑΕΛ πήρε μια επαγγελματική νίκη

Στην επόμενη φάση η ΑΕΛ

Η ΑΕΛ πήρε μια εύκολη και επαγγελματική νίκη και εξασφάλισε το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Κυπέλλου μετά το 0-3 απέναντι στην Ομόνοια Αραδίππου. Το περσινό πάθημα έγινε μάθημα για τους «λέοντες» όπου με άκρα σοβαρότητα στο παιχνίδι τους δεν έδωσαν δικαίωμα στην Ομόνοια Αραδίππου. Σκόρερ για την ομάδα του Κέρκεζ οι Μαρκόσκι, Σιάμμης με αυτογκόλ και Λεάντρο.

Α’ ημίχρονο

Η ΑΕΛ μπήκε δυνατά με την έναρξη του παιχνιδιού και σκόραρε με το καλημέρα. Με ένα υποδειγματικό πλασέ μετά την εκπληκτική κάθετη πάσα του Μακρή ο Μαρκόσκι έκανε το 1-0 από το τρίτο λεπτό και απλοποίησε τα πράγματα για την ομάδα του. Στην συνέχεια του ημιχρόνου η ΑΕΛ κρατούσε την μπάλα και ήταν η ομάδα που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων κυρίως με τους Μακρή, Μαρκόσκι και Μυτίδη. Ο Κύπριος φορ της ΑΕΛ είχε μερικές πολύ καλές στιγμές με τον Παναγιώτου να τον σταματά σε δυο περιπτώσεις εντυπωσιακά. Στο 28ο λεπτό μετά την σέντρα του Μαρκόσκλι στο φάουλ πλάγια της εστίας του κήπερ της Ομόνοιας Αραδίππου ο Μυτίδης έκανε την κεφαλιά, με τον Σιάμη να σκοράρει αυτογκόλ για την ομάδα του στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα. Μια σοβαρή ΑΕΛ πήγε στα αποδυτήρια με το 0-2 ούτως ώστε να σβήσει τις μηχανές στο δεύτερο μισό και να δώσει την ευκαιρία στο Κέρκεζ να δοκιμάσει νέα πράγματα.

Β’ Ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΛ μπήκε αποφασιστικά για να καθαρίσει το παιχνίδι και το έκανε. Μόλις τρία λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου μισού ο Λεάντρο Σίλβα έπιασε ένα δυνατό σουτ κάνοντας το 0-3 και ουσιαστικά έκρινε την αναμέτρηση. Ήταν το κόρνερ που εκτέλεσε ο Αβραάμ με την άμυνα της Ομόνοιας Αραδίππου να διώχνει, η μπάλα όμως δεν πήγε μακριά με τον Λεάντρο Σίλβα να χρίζεται σκόρερ. Η ΑΕΛ είχε ακόμη μια καλή φάση στο αμέσως επόμενο λεπτό με τον Αβραάμ. Ο Κύπριος διεθνής έκανε το φαλτσαριστό σουτ με την μπάλα να μην του κάνει το χατίρι κτυπώντας αρχικά στο οριζόντιο δοκάρι και στην συνέχεια σε ελεύθερο για την ομάδα της Ομόνοιας Αραδίππου. Η ΑΕΛ έπειτα έσβησε τις μηχανές και χαμήλωσε το τέμπο της για να φυλάξει δυνάμεις ενόψει συνέχειας. Η Ομόνοια Αραδίππου είχε μια καλή ευκαιρία με τον Καϊσερλίδη στο 58ο λεπτό σε ένα σουτ του έξω από την περιοχή με τον Πρότσεκ να ελέγχει την μπάλα.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

Μια πολύ καλή ΑΕΛ ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Μακρής και Μαρκόσκι έκαναν ένα εκπληκτικό παιχνίδι δημιουργώντας συνεχώς προβλήματα στην εστία της Ομόνοιας Αραδίππου. Από την άλλη ο τερματοφύλακας της Ομόνοιας Αραδίππου έκανε εξαιρετικές επεμβάσεις αποσοβώντας τον κίνδυνο σε αρκετές περιπτώσεις. Ο Παναγιώτου ήτα από τις εξαερίσεις στην ομάδα του Μαρίνου Σατσιά στον σημερινό αγώνα

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Γενικά η ομάδα του Μαρίνου Σατσιά δεν έκανε καλό παιχνίδι. Δεν κατάφεραν να μπουν στο παιχνίδι και να κρατήσουν μπάλα η τουλάχιστον να δημιουργήσουν ευκαιρίες για επιτευξη του κάποιου τέρματος.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

Ομόνοια Αραδίππου (Μαρίνος Σατσιάς): Δύσκολο το έργο του Κύπριου τεχνικού της Ομόνοιας Αραδίππου απέναντι σε μια ομάδα που κάνει μια εκπληκτική χρονιά. Με 3-5-3 αγωνίστηκε ο Μαρίνος Σατσιάς στην προσπάθεια του να ελέγξει το χώρο του κέντρου και να βάλει πίεση στην ομάδα της ΑΕΛ. Η σοβαρότητα με την ποιότητα της ΑΕΛ όμως δεν του το επέτρεψαν,

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Με μεγάλη σοβαρότητα αντιμετώπισε το παιχνίδι ο Ντούσαν Κέρκεζ. Ο Βόσνιος τεχνικός είχε στην άκρη του μυαλού του το περσινό στραπάτσο που έπαθε η ομάδα του στο ίδιο γήπεδο και πήγε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο και καθάρισε το παιχνίδι από την αρχή