Μπαλταζάρ: «Ζήτησα συνάντηση με τον πρόεδρο»

Επισφαλής είναι η θέση του Πορτογάλου στον πάγκο των «γαλαζοκιτρίνων»

Έτοιμος για να αναλάβει την ευθύνη για την βαριά ήττα από τον Απόλλωνα είναι ο Μπρούνο Μπαλταζάρ. Ο Πορτογάλος προπονητής της ΑΕΛ θα συναντηθεί αύριο με τον Ανδρέα Σοφοκλέους για να συζητήσουν για το μέλλον της συνεργασίας τους.

Οι δηλώσεις του Πορτογάλου:

«Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Ήταν ένα δύσκολο αποτέλεσμα για μας. Κάναμε ένα καλό πρώτο ημίχρονο, είχαμε τη μπάλα φτιάξαμε ευκαιρίες. Ο Απόλλων σκόραρε από δυο στημένες φάσεις. Στη συνέχεια ο Απόλλων έπαιξε στη κόντρα επίθεση, πάντα είναι επικίνδυνος. Κατά την προσωπική μου άποψη το 2-0 στο πρώτο ημίχρονο ήταν κάπως βαρύ.

Είχαμε έξι κίτρινες κάρτες και δεν νομίζω να κάναμε τόσο σκληρό παιχνίδι. Σχεδόν όλη η αμυντική μας γραμμή ήταν χρεωμένη με κίτρινες κάρτες. Στο δεύτερο ημίχρονο προσπαθήσαμε να αντιδράσουμε, κρατήσαμε τη μπάλα. Μετά ο Απόλλων με την ποιότητα που έχει πέτυχε κάποια γκολ τα οποία δεν είμαστε συνηθισμένοι να δεχόμαστε. Είναι δύσκολο να δεχτούμε αυτό το αποτέλεσμα.

Είναι το πρώτο ντέρμπι της Λεμεσού που χάνω με ένα βαρύ αποτέλεσμα, απέναντι στην ίδια ομάδα που έβαλε τέσσερα γκολ στον ΑΠΟΕΛ. Σήμερα δεν μπορέσαμε να ακολουθήσουμε το παιχνίδι του Απόλλων. Έχω πολύ μεγάλη ευθύνη για το αποτέλεσμα. Και οι παίκτες έχουν ευθύνη αλλά η ευθύνη δεν είναι αποκλειστικά σε μας. Έχω ζητήσει ήδη αύριο μια συνάντηση με τον πρόεδρο και θα αναλάβω την ευθύνη μου όπως κάνω πάντα.

Από την πρώτη μου μέχρι την τελευταία μου μέρα θα αντιπροσωπεύω με σεβασμό το σωματείο. Σέβομαι την ιστορία και τους οπαδούς της ΑΕΛ. Είναι αρκετά πράγματα που θέλω να συζητήσω με τον πρόεδρο. Το αποτέλεσμα όμως επιταχύνει την ανάγκη για την συνάντηση» .