Ερμής-ΑΕΛ 0-1: Από μηχανής θεός Αρουαμπαρένα! (vid)

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στο Κυπριακό Ποδόσφαιρο

Πολύτιμη νίκη για την ΑΕΛ στη Λάρνακα επί του Ερμή με 0-1. Ο Αρουαμπαρένα με κεφαλιά στο 87’ πέτυχε το «χρυσό» γκολ της λεμεσιανής ομάδας. Στους 16 βαθμούς και στην 3η θέση η ομάδα της Λεμεσού.

Η εικόνα του αγώνα

Η ΑΕΛ ξεκίνησε με περισσότερη κατοχή μπάλας τον αγώνα στο ΓΣΖ. Στο 7’, ο Σοάρες εκτέλεσε το φάουλ, ο Μιτρέα έπιασε την κεφαλιά στο πίσω δοκάρι που κατέληξε άουτ. Στη συνέχεια, η ΑΕΛ συνέχισε να πιέζει, όμως ο Ερμής έχασε σπουδαία ευκαιρία στο 26’. Ο Πατσέκο εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα κόντραρε και έφθασε στον Τσούμου, ο οποίος από πολύ κοντά πλάσαρε άουτ. Στο 30’ η νέα εκτέλεση φάουλ του Πατσέκο, βρήκε τον Τσούμου μέσα στην περιοχή που από κοντά έστειλε την κεφαλιά άουτ. Στο 44’, ο Σασί σούταρε από πλεονεκτική θέση άουτ στην τελευταία καλή φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Η επανάληψη άρχισε με τις ομάδες να προσπαθούν να δημιουργήσουν προϋποθέσεις μπροστά στις αντίπαλες εστίες. Στα πρώτα λεπτά είχαμε και πολύ δυνατές διεκδικήσεις και κίτρινες κάρτες από τον Μασιά εκατέρωθεν. Στο 55’, ο Ουίλερ έκανε το γύρισμα και ο Λεόνσο με προβολή έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 71’ ο Σασί έκανε το γύρισμα και ο Λεάντρο Σίλβα σούταρε πολύ άουτ. Το παιχνίδι στα τελευταία του λεπτά απέκτησε «άγρια ομορφιά» με τις δύο ομάδες να ψάχνουν εναγωνιωδώς το γκολ της νίκης. Αυτό το πέτυχε η ΑΕΛ στο 87’. Ο Αβραάμ εκτέλεσε το φάουλ και ο Αρουαμπαρένα με κεφαλιά από κοντά σκόραρε για το 0-1, μέσα σε αποθέωση. Στις καθυστερήσεις, ο Μάριος Ηλία βγήκε μόνος και προσπάθησε να νικήσει τον Αραμπατζή, όμως δεν τα κατάφερε.

Οι συνθέσεις:

Ερμής: Αραμπατζής, Ψάλτης (83' Ζαχάρια), Τσίνα, Ιμερέκοφ, Χριστοφή, Ταραλίδης, Πατσέκο (62' Ουίκς), Κωνσταντίνου, Μαρτίνιουκ, Εμεγκάρα, Τσούμου (72' Γεωργιάδης)

ΑΕΛ: Βοζίνια, Αϊρόσα, Μιτρέα, Γουίλερ, Τεϊξέιρα, Σοάρες, Φιντέλις, Λεάντρο Σίλβα, Μέσκα (64' Αβραάμ) , Σάσι (82' Ηλία), Λεόντσο (73'  Αρουαμπαρένα)