Δόξα-ΑΕΛ 0-0: Μόνο (χ)αμένες ευκαιρίες

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στο Κυπριακό Ποδόσφαιρο.

Σε ένα αγώνα όπου οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο η Δόξα εξήλθε ισόπαλη 0-0 στον αγώνα που έγινε στο Μακάρειο στάδιο. Έτσι οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από ένα βαθμό και πλέον βλέπουν τους επόμενους αγώνες που έχουν να δώσουν. Αποκορύφωμα των χαμένων ευκαιριών της ΑΕΛ ήταν το χαμένο πέναλτι του Σίλβα στο 78’.

Χαμηλός ρυθμός, η Δόξα τις φάσεις

Το πρώτο ημίχρονο κυλούσε σε ιδιαίτερα χαμηλούς ρυθμούς με τις δύο ομάδες να έχουν μοιρασμένη την κατοχή. Χαρακτηριστικό του αγώνα ήταν οι πολλές λανθασμένες πάσες στον χώρο του κέντρου και από τις δύο ομάδες. Η ομάδα που δημιούργησε φάσεις ήταν η Δόξα αφού η ΑΕΛ σε κανένα σημείο του ημιχρόνου δεν απείλησε. Στο 18’ Ο Ασαμόα δέχθηκε μια πολύ ωραία πάσα από τον Παπαφώτη και έκανε παράλληλο γύρισμα με τον Γουήλερ μόλις να προλαβαίνει τον Σαντίκ που ήταν έτοιμος να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Ακολούθως έγιναν σουτ στο 27’ στο 32’ και στο 43’ με τους Σαντίκ, Ασαμόα και Παπαφώτη αλλά και στις τρεις περιπτώσεις η μπάλα έφυγε ελάχιστα έξω από την εστία του Βοζίνια. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-0 να είναι αντιπροσωπευτικό της εικόνας του ημιχρόνου.

Η ΑΕΛ βελτιώθηκε αλλά…

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε ούτε και αυτό καλό ρυθμό με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν να κάνουν λάθη στο χώρο του κέντρου. Η Δόξα ήταν ελαφρώς καλύτερη αλλά μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο του β’ μέρους. Ακολούθως η ΑΕΛ εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι η αντίπαλός της οπισθοχώρησε και προσπαθούσε να απειλήσει. Η πρώτη καλή ευκαιρία ήρθε στο 56’ όταν ο Γκρέμσλ ξεγελάστηκε και δεν απομάκρυνε σωστά στην μπάλα με αποτέλεσμα αυτή να στρωθεί στον Σασί που έκανε το σουτ αλλά αποκρούστηκε από τον Λεάντρο. Στο 67’ χάθηκε τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΛ όταν ο Φιντέλις ήταν μόνος στο δεύτερο δοκάρι και έκανε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα έξω. Στο 73’ ένα καλά εκτελεσμένο φάουλ του Σοάρες έφυγε ελάχιστα πάνω από το δοκάρι του Γκρέμσλ. Στο 77’ η ΑΕΛ κέρδισε πέναλτι όταν ο Πουτζιουρής έκανε χέρι ενώ πατούσε στην περιοχή με τον Σωτηρίου να παίρνει την δύσκολη αλλά σωστή απόφαση. Ο Σίλβα ανέλαβε την εκτέλεση αλλά έστειλε την μπάλα ψηλά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γκρέμσλ χάνοντας έτσι τεράστια ευκαιρία για την ομάδα του. Ο Μπαλταζάρ προσπάθησε να κάνει ακόμη πιο επιθετική την ομάδα του ρίχνοντας στον αγώνα και τον Μέσκα ενώ απέμεναν περίπου δέκα λεπτά για την λήξη. Στο 90’ η ΑΕΛ έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν ο Αρουαμπαρένα έκανε δυνατή κεφαλιά στην περιοχή η οποία όμως ήταν πάνω στον Γκρέμσλ που με διπλή προσπάθεια μάζεψε. Στα τέσσερα λεπτά που απέμεναν δεν είδαμε κάποια άλλη φάση και έτσι οι δύο ομάδες έμειναν με τον ένα βαθμό της ισοπαλίας.