Άρης-ΑΕΛ 1-2: Καθάρισε ο Λεόνσο

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στο Κυπριακό Ποδόσφαιρο

Σημαντική, όσο και δύσκολη, νίκη πήρε η ΑΕΛ στον αγώνα με τον Άρη καθώς με δυο γκολ του Λεόνσο επικράτησε 2-1 στο Λεμεσιανό ντέρμπι. Μείωσε στο τέλος ο Άρης και προκάλεσε καρδιοχτύπια στην αντίπαλό του, αλλά χωρίς να πάρει αποτέλεσμα.

Βαμμένο κίτρινο το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Τσίρειο με την ΑΕΛ να το ελέγχει από νωρίς και να παίρνει σαφές προβάδισμα νίκης. Απείλησε πρώτα με κάποια σουτ εκτός περιοχής την εστία του Μιχαήλ και από ένα τέτοιο του Σίλβα στο 14’, που σταμάτησε στο δοκάρι, ήρθε και το γκολ με την κεφαλιά του Λεόνσο.

Ο Σίλβα υπήρξε ο κορυφαίος στο διάστημα υπεροχής της ΑΕΛ καθώς έτρεχε το γήπεδο, έκοβε και μοίραζε με αποτέλεσμα οι «γαλαζοκίτρινοι» να βρουν και δεύτερο γκολ. Στο 24’ με δράστη και πάλι τον Λεόνσο, αυτή τη φορά από ενέργεια αντιπάλου βρέθηκε σε φάση να εκτελέσει, που με ωραίο τελείωμα με το δεξί έφτασε τα τέσσερα γκολ στο πρωτάθλημα. Εξαιρετικό το τελείωμα του Βραζιλιάνου πάντως.

Μετά το εις βάρος του 2-0 ο Άρης ανέβασε στροφές, έβγαλε περισσότερους παίκτες στην επίθεση και είχε κάποιες καλές στιγμές αλλά ο Βοζίνια υπήρξε σταθερός.

Το ίδιο σκηνικό επικράτησε στο ξεκίνημα της επανάληψης με τον Ράντου να έχει την πιο καλή στιγμή του στο 56’ όταν ο Ράντου δοκίμασε τον Βοζίνια και αυτός του αρνήθηκε ένα γκολ. Όσο κυλούσαν τα λεπτά και το γκολ για τον Άρη δεν ερχόταν, κάπου κόπασε και η επιθετικότητά του με την ΑΕΛ να ανακτά τον έλεγχο και να ψάχνει τρίτο γκολ.

Όμως όσα δε φέρνουν 80 λεπτά, τα φέρνει η πρώτη επαφή ενός παίκτη που μπήκε αλλαγή στο ποδόσφαιρο και αυτό έγινε με τον Ιονίτσα. Τον έβαλε ο Χριστόπουλος στο 83’ και στο 84’ βρέθηκε φάτσα με το γκολ και μείωσε. Αμέσως μετά ο Πάγκαλος λίγο έλειψε να ξεράνει την Ανατολική όταν είχε πλασέ στο δοκάρι! Αφού γλίτωσε εκεί η ΑΕΛ, μετά μπόρεσε να το διαχειριστεί καλύτερα και να πάρει τη νίκη.

Άρης(Χριστόπουλος): Μιχαήλ, Μουλόπουλος, Ευσταθίου, Χριστοφόρου, Φράγκος(85’ Ιονίτσα), Μαραγκουδάκης, Νικολίτσα(50’ Πάγκαλος), Ντρομπάροβ, Νγκολόκ, Αλέξε(78’ Μεντζέτοβιτς), Ράντου

ΑΕΛ(Μπαλταζάρ):  Βοζίνια, Σίλβα, Λεόντσο(82’ Αρουαμπαρένα), Λαφράνς, Αϊρόσα(74’ Κυριάκου), Μιτρέα, Αλνταϊρ, Γουίλερ, Σοάρες, Μπενίτεθ, Αρτούρ(64’ Φιντέλις)

ΑΕΛ: Τελευταία Ενημέρωση