Αλκή-ΑΕΛ 2-4: Πάλι αγχώθηκε, αλλά κέρδισε

Πήρε σημαντικό διπλό και εξακολουθεί να ελπίζει

Τα εύκολα δύσκολα μόνη της πήγε να κάνει και πάλι η ΑΕΛ, αλλά ο Τεισέιρα διαμόρφωσε το 4-2 και της χάρισε τη σημαντική εκτός έδρας νίκη. Πάλεψε η Αλκή, έφτασε κοντά σε μια τεράστια ανατροπή αλλά δεν την ολοκλήρωση. Γκολ για Ρομάν, Τόρες, ένα ακόμα για Τειξέιρα.

Το ματς ξεκίνησε λίγο μουδιασμένα στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Και οι δύο ομάδες αρκέστηκαν στις συνεχείς πάσες στο κέντρο με σκοπό να ξεκλειδώσουν χώρους για να επιτεθούν στις αντίπαλες άμυνες. Ενδεικτικό είναι πως καταγράφηκαν μόλις δύο μακρινά σουτ χωρίς να απειλήσουν ιδιαίτερα. Στην συνέχεια η ομάδα της Λεμεσού ανέβασε στροφές και σε μόλις επτά λεπτά έβαλε γερά τις βάσεις για ένα ακόμη σημαντικό τρίποντο. Ο Ρομάν στο 15’ μετά από ασταθή απόκρουση του Πάρντο και το δυνατό βολέ από το ύψος του πέναλτι άνοιξε το σκορ. Στην συνέχεια στο 22 ‘ λεπτό  μετά από πάσα του Γουίλερ ο Τόρες άδειασε τον αντίπαλό του και με άπιαστο πλασέ εντός περιοχής, έκανε το 2-0 για την ΑΕΛ.

Η Αλκή δεν το έβαλε κάτω και προσπάθησε να αντιδράσει όμως έχασε την μεγάλη ευκαιρία να μπει ξανά στο παιχνίδι και να διεκδικήσει κάτι καλύτερο για την συνέχεια όταν στο 37’ λεπτό, ο Φαμπρίτσιο σε τετ α τετ, δεν κατάφερε να μειώσει για την ομάδα  της Λάρνακας. Αντί αυτού λίγο πριν το  τελικό σφύριγμα για την ανάπαυλα η ΑΕΛ κατάφερε και πέτυχε τρίτο γκολ αυτή την φόρα με πέναλτι που κέρδισε ο Τόρες  και ο Τεξέιρα έστειλε την μπάλα στο πλεκτό σκοτώνοντας το παιχνίδι.

Νέα δεδομένα στο Β’ ημίχρονο. Εκεί που όλοι θεωρούσαν την επανάληψη να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα τελικά όλα ήρθαν ανάποδα αφού η ομάδα της Λάρνακας μπήκε αλλαγμένη και κατάφερε να σκοράρει δύο γκολ σε μόλις πέντε λεπτά. Μετά από κεφαλιά του Λοϊζίδη ο Μαλφλουρί με κοντινό πλασέ μείωσε σε 1-3 Στο 50’ μετά από παράλληλη μπαλιά του Λοϊζίδη, ο Τεϊσέιρα στην προσπάθεια του να έστειλε την μπάλα στα δίκτυα της ομάδα Η ομάδα της Λεμεσού τα είχε χαμένα για  ενώ η Αλκή μεταμορφώθηκε στο αγωνιστικό χώρο και όλο και πίεζε για την ισοφαρίσει. Καθοριστική ήταν και η απόκρουση του Βοζίνια σε σουτ του Ντιακιτέ και Μαλφλουρί στο 58’ και 60’ λεπτό αντίστοιχα.

Στο 65 λεπτό όμως ο Τεσέιρα διόρθωσε το λάθος του αφού ο Σίλβα βρήκε με ωραία σέντρα το κεφάλι του αμυντικού μετά από επαναφορά σε κόρνερ της ομάδας της Λεμεσού και με ωραία κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Πάρντο.

Στο 75΄λεπτό ο Τεξέιρα  έχασε μεγάλη ευκαιρία να χρηστεί ξανά σκόρερ ενώ στο 82’ η Αλκή ήταν αυτή που με τη σειρά της έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Φαμπρίτσιο να μην βρίσκει στόχο στην πάρε βάλε πάσα του Ντουβεντρού.

Το τέλος του αγώνα βρήκε την ΑΕΛ να πανηγυρίζει μία σπουδαία νίκη που της δίνει ώθηση για την συνέχεια.

Οι ενδεκάδες των δυο ομάδων:

Αλκή: Πάρντο, Λοϊζίδης (76' Φραγκέσκου), Γκολμπάρ, Ιτούα, Ρούκα, Μαλφλουρί, Ενγκομό (46' Ντιακιτέ), Μάατσι (46' Χαρή), Τιγκρουτζιά, Ντουβεντρού, Φαμπρίτσιο

Στον πάγκο: Εντουάρντο, Στρατηλάτης, Χαραλάμπους, Θεοχάρους, Φραγκέσκου, Μανώλη, Χαρής, Ανδρέου, Πιεράτσι, Ντιακιτέ, Ψύχας.

ΑΕΛ: Βοζίνια, Αϊρόσα, Μιτρέα, Α.Τεξέιρα, Γουίλερ, Σοάρες, Λεάντρο, Αβραάμ (75' Ντενίλσον), Τόρες (82' Σάσι), Ρομάν (58' Νικολάου), Ντ. Τεσέιρα

Στον πάγκο: Κεραυνός, Γεωργίου,  Φιντέλις, Γκαμπιονέτα, Νικολάου, Μέσκα, Μαύρου, Σάσι, Ηλία, Κυριάκου