ΑΕΛ – Εθνικός Άχνας 3-0: Έτσι όμορφα και απλά...

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στο Κυπριακό Ποδόσφαιρο

Με μια μεστή εμφάνιση η ΑΕΛ έφτασε εύκολα στη νίκη με 3-0 επί του Εθνικού. Η ομάδα του Μπρούνο Μπαλταζάρ εμφανίστηκε όπως έπρεπε και με τέρματα των Σοάρες, Λαφράνς και Σίλβα πρόσθεσε ακόμη ένα τρίποντο στη συλλογή της. Από την άλλη ο Εθνικός για ακόμη μια φορά ήταν κατώτερος των περιστάσεων και κάθε παιχνίδι που περνά τα πράγματα γίνονται ακόμη πιο δύσκολα.

Α’ ημίχρονο

Κάπως μουδιασμένα μπήκαν οι δυο ομάδες στο γήπεδο. Η ΑΕΛ ήθελε να πάρει την πρωτοβουλία στο παιχνίδι από νωρίς. Στο 5’ ο Σασί μπήκε στην περιοχή έκανε ότι ήθελε καθώς πέρασε δυο ποδοσφαιριστές, όμως έχασε την ισορροπία του πριν κάνει το γύρισμα. Η απάντηση ήρθε στο 7’ από τον Εθνικό όταν σε μια αντεπίθεση ο Παπαγεωργίου μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, όμως ο Βοζίνια ήταν σε ετοιμότητα. Και ενώ οι του Εθνικού προσπαθούσαν να ρίξουν τον ρυθμό, στο 20’ η ΑΕΛ άνοιξε το σκόρ. Ήταν η μπαλιά του Σίλβα, κατέβασε ο Αρουαμπαρένα στον Σασί, αυτός γύρισε στον Σοάρες που με μιας έστειλε τη μπάλα στο τέρμα. Το τέρμα ανάγκασε τον Εθνικό να βγει κάπως από την άμυνα του και να ψάξει το τέρμα με αποτέλεσμα να βρίσκει η ΑΕΛ. Στο 34’ ο Αϊρόσα έστειλε μια ωραία μπαλιά στην περιοχή, ο Αρουαμπαρένα έκανε το πλασέ στη κίνηση όμως η μπάλα έφυγε έξω. Δυο λεπτά αργότερα ο Σοάρες δοκίμασε το πόδι από το ύψος της περιοχής, όμως δεν βρήκε στόχο.

Β’ ημίχρονο

Δυνατά ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΛ. Στο 49’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Σοάρες, ο Σασί έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω. Στο 52’ ο Σασί έδωσε εξαιρετική πάσα στον Μέσκα που δεν κατάφερε να σημαδέψει από το ύψος της μικρής περιοχής. Δυο λεπτά αργότερα ο Σίλβα έκανε μια ωραία μπαλιά, με τον Τεϊσέιρα να μην μπορεί να στείλει τη μπάλα στην εστία με το κεφάλι. Η απάντηση του Εθνικού ήρθε στο 56’ όταν ο Ενέσκου μόνος από το ύψος της περιοχής έκανε το σουτ, όμως η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Βοζίνια. Η πίεση όμως της ΑΕΛ επέφερε και δεύτερο τέρμα για την ομάδα της Λεμεσού. Στο 61΄ ο Σοάρες εκτέλεσε άψογα ένα κόρνερ, με τον Λαφράνς πιο ψηλά από όλους να στέλνει με το κεφάλι τη μπάλα στα δίχτυα. Μετά το δεύτερο τέρμα τα πάντα είχαν κριθεί και το θέμα ήταν το τελικό σκορ. Στο 74’ ο Σίλβα δοκίμασε το πόδι του από αρκετή απόσταση με τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Μπογκαντίνοφ που δεν μπορούσε να αντιδράσει και έτσι το σκορ ανέβηκε στο 3-0. Στο 81’ ο Μαύρου με εξαιρετική ενέργεια πάτησε περιοχή, έκανε το σουτ, όμως ο πορτιέρο του Εθνικού είπε όχι. Στο 92’ ήρθε και η τελευταία φάση του αγώνα, με τον Σίλβα να κάνει τη μπαλιά στην περιοχή, τον Αρουαμπαρένα να πιάνει τη κεφαλιά και τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι.

ΑΕΛ (Μπαλταζάρ): Βοζίνια, Αϊρόσα, Τεϊσέιρα, Λαφράνς, Γουίλερ, Φιντέλις (78' Ζντραβκοφσκι), Σοάρες (72' Μαύρου), Λεάντρο, Σασί, Αλνταΐρ (45' Μέσκα), Αρουαμπαρένα

Εθνικός Άχνας (Τσιχράντζε): Μπογκατίνοφ, Ρόγκατς, Πιντσέλι (25' Κονέ), Ιλουρίτζε (75' Ηλία), Ενέσκου (57' Κάστρο), Κυπριανού, Φιλίποφ, Παπαγεωργίου, Ιωάννου, Αρέστη, Ντόβπνια

Σκόρερς: Σοάρες, Λαφράνς, Σίλβα / -

Κίτρινες Κάρτες: Μέσκα / Ιωάννου, Κονέ

Κόκκινες Κάρτες: - / -