ΑΕΛ: «Στοίχημα» το 3Χ3!

Ωφέλιμη η διακοπή του πρωταθλήματος

Σάββας Λαζανιάς

lazaniass@sppmedia.com

Θετικότατο κρίνεται το ξεκίνημα της ΑΕΛ στο νέο πρωτάθλημα. Η ομάδα της Ντούσαν Κέρκεζ μετρά δυο νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια διατηρώντας μάλιστα ανέπαφη την εστία της.  Είναι απόλυτα φυσιολογικό για την ομάδα να μην είναι ακόμα 100% έτοιμη, με τους βαθμούς να είναι το πρώτιστο μέλημα για αυτή την περίοδο.

Ο Ντούσαν Κέρκεζ άρχισε να περνά τη δική του φιλοσοφία στην ομάδα κάτι το οποίο φάνηκε και στα φιλικά αλλά και στα δυο επίσημα παιχνίδια. Πολλά τρεξίματα που «σκοτώνουν» τον αντίπαλο, οργάνωση του παιχνιδιού από τα μετόπισθεν και αγωνιστική πειθαρχία, είναι τα τρία βασικά στοιχεία της φετινής ΑΕΛ.

Η διακοπή λόγω των υποχρεώσεων της Εθνικής δίνει την ευκαιρία στον Ντούσαν Κέρκεζ να δουλέψει σκληρά με τους παίκτες του και να παρουσιαστεί μια ακόμα πιο βελτιωμένη ομάδα με την επανέναρξη του πρωταθλήματος.

Την 3η αγωνιστική η ΑΕΛ θα δοκιμαστεί στην έδρα της Ανόρθωσης και θα δώσει το πρώτο της δυνατό τεστ για τη φετινή περίοδο. Η ομάδα της Λεμεσού έχει δημιουργήσει μια θετική παράδοση στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» τα τελευταία χρόνια, καθώς παραμένει αήττητη για τέσσερα συνεχόμενα ματς στο συγκεκριμένο γήπεδο, έχοντας απολογισμό τρεις ισοπαλίες και μια νίκη.

Η ΑΕΛ θα προσπαθήσει να διευρύνει το σερί της στο πρωτάθλημα και να κάνει το 3x3, κάτι το οποίο έχει να πετύχει από την περίοδο 2013-14, όταν ξεκίνησε με τρεις νίκες το πρωτάθλημα απέναντι σε Εθνικό, ΑΠΟΕΛ και ΕΝΠ.