ΑΕΛ - Πάφος 0-1: Προσ-πέρασε η Πάφος!

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στο Κυπριακό Ποδόσφαιρο

Εφραίμ Γεωργίου

georgioue@sppmedia.com

Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα η Πάφος κατάφερε να φύγει από το Τσίρειο με ένα εξαιρετικό διπλό. Η ομάδα της ΑΕΛ ήταν αυτή που είχε τις περισσότερες ευκαιρίες, την κατοχή και γενικότερα είχε την υπεροχή στον αγώνα, όμως στα τελευταία δέκα λεπτά η Πάφος πήρε μπρος και καταφέρε με τέρμα στο 90' να πάρει ένα πολύτιμο τρίποντο. Μάλιστα με τους 3 βαθμούς πέρασε την ΑΕΛ στην βαθμολογία και πλέον φιγουράρει στην 3η θέση του πρωταθλήματος.

Α’ ημίχρονο

Δυνατά ξεκίνησε το παιχνίδι. Μόλις στο 6’ ο Αβραάμ δοκίμασε ένα φιλόδοξο μακρινό σουτ, το οποίο όμως πέρασε αρκετά πάνω από την εστία του Κόπριβετς. Ένα λεπτό αργότερα και ύστερα από λάθος του Λαφράνς ο Σταύρου έδωσε στον Καμαρά που μόνος στην περιοχή από πλάγια θέση έκανε το δυνατό σουτ, με τον Βοζίνια να σώζει. Στο 10’ η ΑΕΛ έχασε εξαιρετική φάση, μετά από ωραία ατομική ενέργεια του Μπενίτεθ και σέντρα στην περιοχή, ο Λεόνσο πήδησε πιο ψηλά από όλους όμως δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα η οποία πέρασε μόλις έξω. Παρά το καλό ξεκίνημα όμως και τις πρώτες φάσεις, ο ρυθμός του αγώνα σιγά σιγά έπεσε. Επόμενη φάση που καταγράφηκε ήταν ένα σουτ από τον Αλνταΐρ στο 23, με την μπάλα όμως να πέρνα πολύ ψηλά πάνω από τα δοκάρια. Στο 39’ ο Αϊρόσα έκανε μια από τις γνωστές επελάσεις του από δεξιά, μπήκε στην περιοχή, έκανε την παράλληλη μπαλιά, ο Λεόνσο δοκίμασε με τακουνάκι να νικήσει τον Κόπριβετς, όμως ο πορτιέρο της Πάφου είπε όχι. Στο επόμενο λεπτό η ΑΕΛ κέρδισε φάουλ σε εξαιρετικό σημείο με τον Μπενίτεθ να εκτελεί και τον Κόπριβετς να σώζει. Στο 45’ ο Σίλβα έκανε μια ωραία μπαλιά, ο Μιτρέα έπιασε την κεφαλιά, όμως και πάλι ο Κόπριβετς μπλόκαρε σταθερά.

Β’ ημίχρονο

Με ευκαιρία ξεκίνησε το δεύτερο μέρος η ΑΕΛ. Στο 47’ ο Σίλβα έκανε ωραία προσποίηση και με μιας το σουτ από το ύψος της περιοχής, με την μπάλα να περνά μόλις έξω. Στο 52’ υπήρξε ένα σοβαρό λάθος από τον Τσούκκα, όταν ο Καμαρά κτύπησε τον Μιτρέα και θα έπρεπε να δει την κόκκινη κάρτα. Στο δίλεπτο 56’-58’ η ΑΕΛ είχε τέσσερα διαδοχικά κόρνερ τα οποία όμως πέρασαν χωρίς πρόβλημα για την Πάφο. Στο 67’ έγινε μια κάθετη πάσα προς τον Σίλβα, και αυτός με ένα μαγικό κοντρόλ και ένα σουτ στην κίνηση έστειλε τη μπάλα μόλις έξω. Παρά όμως το ανέβασμα της ΑΕΛ η Πάφος ήταν αυτή που βρήκε τις μεγάλες ευκαιρίες. Στο 80’ ο Ντεούλ βρέθηκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, όμως η μπάλα πέρασε έξω. Δυο λεπτά αργότερα ο ίδιος ποδοσφαιριστής έκανε το δυνατό σουτ όντας σε καλή θέση στην περιοχή και η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Στο 86’ ο Μπρουλς σε μια ωραία ατομική ενέργεια βρήκε το χώρο που ήθελε έκανε το σουτ όντας λίγο έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Και αφού προειδοποίησε η Πάφος, στο 90’ και σε μια φάση διαρκείας, ο Μπρούλς δεν κατάφερε αρχικά να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα μιας και σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι, όμως στη συνέχεια ο Φυλακτού σε καλό σημείο έγραψε το 0-1

Ενδεκάδες

ΑΕΛ: Βοζίνια, Αβραάμ, Αϊρόσα, Λαφράνς, Μιτρέα, Φιντέλις, Σοάρες, Σίλβα, Αλνταΐρ, Μπενίτεθ, Λεόσνο

Πάφος: Κόπριβετς, Ντομίνκεζ, Γκουλόν, Πογιέτ, Ντεούλ, Γκάμποβς, Σταύρου, Φυλακτού, Καμάρα, Γιάνζα, Μεχντί