ΑΕΛ - Ομόνοια 2-1: Πρώτο τρίποντο σε ντέρμπι για τους «Λέοντες» (vid)

Πολύ σημαντική νίκη για την ΑΕΛ επί της Ομόνοιας με 2-1

Πολύ σημαντική νίκη για την ΑΕΛ που επικράτησε με 2-1 της Ομόνοιας στο Τσίρειο. Η ομάδα του Κέρκεζ ήταν καλύτερη σχεδόν σε όλο τον αγώνα και δίκαια έφθασε στην πρώτη νίκη σε ντέρμπι στο φετινό πρωτάθλημα μας. Τέταρτη σερί ήττα για την Ομόνοια. Τα τέρματα πέτυχαν οι Γκαμπιονέτα και Σασί, ενώ για την Ομόνοια μείωσε στο 85' ο Ματ Ντάρμπισαϊαρ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α’ ημίχρονο

Με αργό τέμπο και με έμφαση στα αμυντικά τους καθήκοντα μπήκαν οι δυο ομάδες στο παιχνίδι. Την πρωτοβουλία των κινήσεων είχε η ΑΕΛ, χωρίς όμως να βρει την μεγάλη ευκαιρία στην αρχή. Χαρακτηριστικό είναι πως η πρώτη φάση του αγώνα ήρθε στο 19’ όταν ο Γκαμπιονέτα εκτέλεσε ένα φάουλ με μπαλιά, ο Λαφράνς κατέβασε στον Αβραάμ, αυτός πλάσαρε με τον Χριστοδούλου να λέει όχι, η μπάλα πήγε στον Τεξέιρα που δοκίμασε να σκοράρει, όμως ο νεαρός του είπε όχι και πάλι, με τον Αβράαμ να κάνει τρίτο σουτ και τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι. Δέκα λεπτά αργότερα ήρθε και η δεύτερη τελική του αγώνα. Και αυτή τη φορά η ΑΕΛ έψαξε το τέρμα, με τον Αβραάμ να δοκιμάζει το πόδι από μακριά και τον Χριστοδούλου να μπλοκάρει σωστά. Στο 34’ ο Αβραάμ έστειλε μαγική πάσα στον Γκαμπιονέτα που με ωραία λόμπα νίκησε τον Χριστοδούλου για το 1-0. Η ΑΕΛ δίκαια βρέθηκε μπροστά στο σκορ. Δυο λεπτά αργότερα η Ομόνοια βρήκε την πρώτη της ευκαιρία με τον Σόλομον να κάνει ένα δυνατό σουτ, όμως ο Βοζίνια είπε όχι. Στο 40’ ένα σουτ του Καντέ από καλή θέση πέρασε πολύ έξω. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου

Β’ ημίχρονο

Λίγο καλύτερα τα πράγματα στο δεύτερο ημίχρονο καθώς οι δυο ομάδες έδειξαν πως έχουν όρεξη για ποδόσφαιρο. Στο 51’ ο Εκίθα έπιασε μια κεφαλιά στην περιοχή της ΑΕΛ, όμως η μπάλα έφτασε στα χέρια του Βοζίνια. Στο επόμενο λεπτό ο Τόρες βρέθηκε μόνος στην περιοχή, καθυστέρησε να κάνει το σουτ, και έτσι ο Εκίθα πρόλαβε να βάλει τη κόντρα. Στο 59’ ο Αβράαμ βρέθηκε σε θέση βολής μετά από μπαλιά του Αΐροσα, όμως το σουτ πέρασε λίγο έξω. Στο 73’ ο Σασί έδωσε εξαιρετική πάσα στον Τεξέιρα που έφυγε στην περιοχή από πλάγια θέση, έκανε το γύρισμα και ο Σασί που βρέθηκε στη σωστή θέση για να γράψει το 2-0. Στο 85’ και ενώ όλα έδειχναν πως έχουν τελειώσει, ο Αντόνια έκανε μια μπαλιά στην περιοχή, ο Βοζίνια τη λάθος έξοδο και ο Ματ Ντάρμπισαϊαρ έγραψε το 2-1. Από εκεί και πέρα η Ομόνοια έδειξε διάθεση να ψάξει και δεύτερο τέρμα όμως η ΑΕΛ κράτησε τη μπάλα έριξε το ρυθμό και έφθασε δίκαια σε μια πολύτιμη νίκη.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

ΑΕΛ (Κέρκεζ): Έκανε αυτό που έπρεπε. Έδωσε ψυχολογία στους ποδοσφαιριστές του οι οποίοι παρουσίασαν το καλό τους πρόσωπο. Εκμεταλλεύτηκε τις αδυναμίες της Ομόνοιας και έδινε συνεχώς οδηγίες στα ακραία μπακ να βγαίνουν ψηλά. Όταν μπήκε το τέρμα οι οδηγίες του ήταν να προσέχουν λίγο περισσότερο οι ακραίοι αμυντικοί. Σημαντικό το γεγονός πως επέλεξε να βάλει δυο καθαρόαιμους κόφτες, κάτι που δεν έκανε το τελευταίο διάστημα ο Μπαλταζάρ.

Ομόνοια (Πέτεφ): Η δουλειά του είναι πολύ δύσκολη, καθώς όλα τα προβλήματα της Ομόνοιας επηρεάζουν τους ποδοσφαιριστές του. Ο ίδιος το πάλεψε, έκανε αλλαγή στο πρώτο ημίχρονο, έκανε αλλαγή και στο 45’ όμως ελάχιστα πράγματα κέρδισε απ’ τους παίκτες που μπήκαν. Είναι τέτοια η κατάσταση που για την εικόνα της Ομόνοιας δεν ευθύνεται μόνο αυτός. Οι παίκτες της Ομόνοιας δεν πίστευαν στους ίδιους τους εαυτούς τους από ένα σημείο και έπειτα.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

ΑΕΛ: Ο Αβραάμ αξίζει μια θέση στους διακριθέντες του σημερινού αγώνα. Κινητικός, ορεξάτος με αρκετές τελικές και μια ασίστ. Θα μπορούσε να σκοράρει μάλιστα. Ταυτόχρονα και ο Γκαμπιονέτα ξεχώρισε καθώς ήταν παντού, δημιουργούσε ρήγματα ενώ συνάμα σκόραρε.

Ομόνοια: Δύσκολα βρίσκεις ποδοσφαιριστές σε μια τέτοια εμφάνιση που να ξεχώρισαν. Ακόμα και ο Ματ Ντάρμπισαϊαρ κινήθηκε στην μετριότητα, κάτι που δεν μας έχει συνηθίσει παρά το γεγονός πως σκόραρε στη μοναδική φάση που βρήκε.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

ΑΕΛ: Δύσκολα μπορούμε να βρούμε κάποιο που να απογοήτευσε. Μεστή εμφάνιση από όλους. Θα αδικούσαμε τους ποδοσφαιριστές του Κέρκεζ αν βάζαμε κάποιο εδώ.

Ομόνοια: Ο Σόλομον δικαιούται μια θέση στην κατηγορία αυτή. Έχασε τη πρώτη απ’ τις δυο ευκαιρίες της Ομόνοιας στο πρώτο ημίχρονο, όμως το μυαλό του δεν ήταν στο γήπεδο. Δεν ακολούθησε τις οδηγίες του Πέτεφ και γι’ αυτό και πέρασε έξω. Τα ίδια ισχύουν και για τον Τζαΐλσον, ο οποίος έφυγε στο ημίχρονο. Γενικότερα όμως όλοι οι ποδοσφαιριστές της Ομόνοιας ήταν σε μέτρια βραδιά.