ΑΕΛ-Ολυμπιακός 3-0: Τριάρα με μπαλάρα στο πρώτο μέρος

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στο Κυπριακό Ποδόσφαιρο

Σάββας Λαζανιάς

lazaniass@sppmedia.com

Παίζοντας μπαλάρα στο πρώτο ημίχρονο, η ΑΕΛ επιβλήθηκε του Ολυμπιακού με 3-0 στο Τσίρειο και επέστρεψε με τον καλύτερο τρόπο στα νικηφόρα αποτελέσματα.

Η ομάδα του Μπρούνο Μπαλταζάρ ήταν ιδιαίτερα παραγωγική στο πρώτο ημίχρονο, δημιουργώντας πάρα πολλές τελικές προσπάθειες. Τα γκολ για την ΑΕΛ πέτυχαν οι Μιτρέα (2) και Αρουαμπαρένα. Οι «γαλαζοκίτρινοι» έφτασαν τους 13 βαθμούς και ανέβηκαν στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο 19χρονος Σκοπιανός Νταβόρ Ζντραφκόφσκι πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με τη φανέλα της ΑΕΛ. Ο Γιάννης Γερολέμου κατέγραψε την πρώτη του φετινή εμφάνιση.

Το ντεμπούτο του πραγματοποίησε και ο 16χρονος ποδοσφαιριστής του Ολυμπιακού Παναγιώτης Ανδρέου.

Το πρώτο ημίχρονο άνηκε ολοκληρωτικά στην ΑΕΛ. Η ομάδα της Λεμεσού κυριάρχησε πλήρως στο παιχνίδι και περιόρισε τον Ολυμπιακό σε παθητικό ρόλο. Σε κάποια στιγμή η κατοχή της μπάλας είχε φτάσει ακόμη και στο 82-18 υπέρ των «γαλαζοκιτρίνων».

Η ΑΕΛ μπήκε φουριόζα στο παιχνίδι, πάτησε γκάζι και δεν σταμάτησε ποτέ. Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι καταγράφηκε στο 7ο λεπτό. Ο Σίλβα έπιασε ένα χλιαρό σουτ το οποίο μπλόκαρε εύκολα ο Χίντι. Στο 8’ ο Αλνταϊρ έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Αρουαμπαρένα έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα έφυγε πολύ μακριά από τα δοκάρια του Χίντι.

Στο 10ο λεπτό ο Κυριάκου έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Χίντι έκανε έξοδο όμως του έφυγε η μπάλα μέσα από τα χέρια, ο Αρούαμπαρένα κατεύθυνε τη μπάλα με χλιαρή κεφαλιά προς την εστία όμως ο κήπερ του Ολυμπιακού μάζεψε τη μπάλα. Σε αυτή τη φάση ο Αρουαμπαρένα ζήτησε πέναλτι για αντικανονικό (τράβηγμα) μαρκάρισμα που δέχτηκε από παίκτη του Ολυμπιακού. Η επαναληπτική προβολή τον δικαίωσε.

Η ΑΕΛ εξαργύρωσε την υπεροχή της στο 28ο λεπτό. Ο Μιτρέα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με ωραία στριφτή κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ρεζέντε. Στο 33ο λεπτό οι γηπεδούχοι έφτασαν μια ανάσα από το 2-0 όμως ο κήπερ του Ολυμπιακού «άναψε» κόκκινο στις προσπάθειες των Λαφράνς και Ρεζέντε. Στο 45’ η ΑΕΛ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή που έγινε πάνω στον Σίλβα από τον Σωτηρίου μέσα στην περιοχή. Ο Αρουαμπαρένα ευστόχησε από την άσπρη βούλα και ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0, οδηγώντας την ομάδα του στα αποδυτήρια με ένα σημαντικό προβάδισμα.

Όπως ήταν φυσιολογικό, η ομάδα της Λεμεσού έριξε ταχύτητα στην επανάληψη και έκανε διαχείριση του υπέρ της αποτελέσματος. Οι παίκτες του Ολυμπιακού προσπάθησαν στην επανάληψη όμως δεν κατάφεραν να πετύχουν κάτι ουσιαστικό.

Στο 2ο ημίχρονο δεν καταγράψαμε πολλές αξιόλογες φάσεις. Η ΑΕΛ θα μπορούσε να πετύχει και τρίτο γκολ στο 70’ όμως η εκτέλεση φάουλ του Ρεζέντε δεν βρήκε στόχο.

Στο 90ο λεπτό ο Μιτρέα έβαλε το κερασάκι στην τούρτα, στέλλοντας την μπάλα στα δίχτυα με μια αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ.

Οι παίκτες του Μπρούνο Μπαλταζάρ διαχειρίστηκαν πολύ σωστά τα υπέρ τους δεδομένα και διαφύλαξαν με σχετική ευκολία το προβάδισμα τους. Το 3-0 έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

ΑΕΛ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-0

ΓΚΟΛ: 28’ και 90’ Μιτρέα, 45’ Αρουαμπαρένα

ΑΕΛ (Μπρούνο Μπαλταζάρ): Βοζίνια, Λεάντρο (63’ Ζντραφκόφσκι), Αρουαμπαρένα, Νικολάου, Μιτρέα, Λαφράνς,Μέσκα, Αλνταιρ (73’ Ηλία), Κυριάκου,Γουίλερ, Ρεζέντε (77’ Γερολέμου).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χρύσης Μιχαήλ): Χίντι, Πολυκάρπου, Πεχλιβάνης (72’ Ανδρέου), Μιγκελίτο (60’ Τόρες), Σεραφείμ, Αυλωνίτης, Καπαρτής, Παντελή, Σαμάρας (46’ Μενελάου), Αντωνίου, Σωτηρίου.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: Παντελή