ΑΕΛ: Ο Κέρκεζ απειλεί το ρεκόρ του Πέτεφ

Η ομάδα της Λεμεσού ξεκίνησε ιδανικά το πρωτάθλημα όμως τα δύσκολα έπονται

Σάββας Λαζανιάς

lazaniass@sppmedia.com

Η ΑΕΛ είναι ο μοναδική ομάδα στο πρωτάθλημα που δεν έχει δεχτεί ακόμα γκολ. Η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ μετρά το απόλυτο των βαθμών σε τέσσερις αγώνες, έχοντας συντελεστή τερμάτων 6-0!

Την επόμενη αγωνιστική η ΑΕΛ θα φιλοξενήσει την Αλκή στο Τσίρειο, στοχεύοντας στην 5η συνεχόμενη νίκη της και στο 5ο σερί clean sheet. Αν η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ καταφέρει να διατηρήσει ανέπαφη την εστία της σε αυτό το ματς θα ισοφαρίσει το ρεκόρ της περιόδου 2013-14.

Τότε, η ομάδα της Λεμεσού είχε κρατήσει το μηδέν σε πέντε σερί αγώνες πρωταθλήματος, από την 24η μέχρι την 28η αγωνιστική, έχοντας στον πάγκο της τον Ιβάιλο Πέτεφ. Την περίοδο 2013-14 η ΑΕΛ τερμάτισε στη 2η θέση πίσω από τον ΑΠΟΕΛ με 81 βαθμούς, στο πολυσυζητημένο και επεισοδιακό «πρωτάθλημα της τσάκρας», όπως ονομάστηκε από αρκετούς.

Το μεγαλύτερο σερί της ΑΕΛ σε «clean sheets» καταγράφηκε την περίοδο 2011-12, με τον Πάμπο Χριστοδούλου στον πάγκο. Τότε, η ομάδα της Λεμεσού είχε κρατήσει απαραβίαστη την εστία της για εννιά συνεχόμενους αγώνες (από την 18η μέχρι την 26η αγωνιστική) πρωταθλήματος, ρεκόρ το οποίο φαντάζει πολύ δύσκολο να «σπάσει», χωρίς όμως να το αποκλείουμε. Στο τέλος της χρονιάς η ομάδα της Λεμεσού αναδείχτηκε πρωταθλήτρια μετά από 44 ολόκληρα χρόνια.

Τις δυο προηγούμενες χρονιές που η ομάδα της Λεμεσού είχε τόσο αποτελεσματική άμυνα διεκδίκησε με αξιώσεις το πρωτάθλημα. Την μια χρονιά (2011-12) τα κατάφερε και την άλλη έχασε (2013-14) τον τίτλο στις λεπτομέρειες. Φέτος ξεκίνησε ιδανικά το πρωτάθλημα με τέσσερις νίκες με μηδέν παθητικό όμως τα δύσκολα έπονται. Ο δρόμος είναι μακρύς και δύσβατος. Ο βασικός στόχος της ΑΕΛ είναι η έξοδος στην Ευρώπη όμως…τρώγοντας έρχεται η όρεξη.