ΑΕΛ-Νέα Σαλαμίνα 3-2: «Μίλησε» τελευταίος ο Αντόνια! (vid-pics)

Οι «γαλαζοκίτρινοι» επέστρεψαν στις νίκες και μείωσαν την απόσταση από την κορυφή στον πόντο

Η ΑΕΛ επικράτησε με 3-2 της Νέας Σαλαμίνας στο Τσίρειο και επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα μετά από δυο ισοπαλίες, σε ένα από τα πιο ποιοτικά και χορταστικά παιχνίδια του φετινού πρωταθλήματος.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ιδιαίτερα χορταστικό με τέσσερα γκολ και πολλές φάσεις εκατέρωθεν. Η Νέα Σαλαμίνα προηγήθηκε με αυτογκόλ του Μυτίδη. Η ΑΕΛ γύρισε το παιχνίδι με δυο γκολ του Σίλβα και ένα λεπτό πριν το 45’ οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν με τον Τιάγκο. Ο Αντόνια πέτυχε το παρθενικό του γκολ με τη φανέλα της ΑΕΛ στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η ΑΕΛ ανέβηκε ξανά στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 45 βαθμούς, μειώνοντας στον πόντο την απόσταση από τον πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ. Η Νέα Σαλαμίνα έμεινε στους 30 βαθμούς και χρειάζεται νίκη την τελευταία αγωνιστική κόντρα στην Αλκή για να κλείσει θέση στην εξάδα, καθώς θα υστερεί σε πιθανή ισοβαθμία με την Ομόνοια.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Ιδιαίτερα χορταστικό ήταν το πρώτο 45λεπτο. Η πρώτη τελική στο ματς καταγράφηκε στο 4ο λεπτό με ένα άστοχο σουτ του Σίλβα. Την ίδια κατάληξε είχε και το σουτ του Μιντίκκη στο 9ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο παιχνίδι στο 11ο λεπτό με αυτογκόλ του Μυτίδη έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Κορέια. Στο 22’ η ΑΕΛ έφερε το παιχνίδι στα ίσα με μια πανέμορφη εκτέλεση φάουλ του Σίλβα. Τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έφτασαν πολύ κοντά σε ένα δεύτερο γκολ. Ο Μακρής έπιασε ένα διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή όμως δεν βρήκε στόχο. Στο 28’ η ΑΕΛ πέτυχε και δεύτερο γκολ με πρωταγωνιστή και πάλι τον Σίλβα, ο οποίος νίκησε τον Βεσελόφσκι με συρτό σουτ από το ύψος της περιοχής μετά από πάσα του Γουίλερ.

Στο 32’ οι «γαλαζοκίτρινοι» απείλησαν ξανά με ένα άστοχο σουτ του Αντόνια. Στο 38’ ο Μακρής έπιασε ένα φαλτσαριστό σουτ από το ύψος της περιοχής όμως η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Βεσελόφσκι. Στο 41’ η ΑΕΛ έφτασε μια ανάσα από το τρίτο γκολ όμως το σουτ του Αντάμοβιτς από το ύψος της περιοχής χτύπησε στο δεξί κάθετο δοκάρι και κατέληξε κόρνερ, αφού η μπάλα είχε κοντράρει σε σώματα προηγουμένως. Στο 44’ οι φιλοξενούμενοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσα με τον Τιάγκο, ο οποίος νίκησε τον Πρόσεκ με ένα πανέμορφο φαλτσαριστό σουτ. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου έφτασε κοντά σε τρίτο γκολ όμως το σουτ του Τεϊσέιρα μέσα από την περιοχή κόντραρε και κατέληξε άουτ.

Η ΑΕΛ απείλησε για πρώτη φορά στην επανάληψη στο 51ο λεπτό με μια άστοχη κεφαλιά του Ντόσα Τζούνιορ. Δυο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου προβάδισμα στο σκορ με ωραίο πλασέ του Αντόνια έπειτα από μια όμορφη κάθετη πάσα πάρε-βάλε του Μυτίδη. Στο 60ο λεπτό οι γηπεδούχοι απείλησαν με ένα πολύ δυνατό σουτ του Μακρή μέσα από την περιοχή, το οποίο απόκρουσε δύσκολα σε κόρνερ ο Βεσελόφσκι. Στο επόμενο λεπτό η Νέα Σαλαμίνα βγήκε στην επίθεση και απείλησε με τον Ελουντού, ο οποίος πλάσαρε από καλή θέση χωρίς να βρει στόχο.

Στο 65’ ο Πρόσεκ πραγματοποίησε μια εξαιρετική επέμβαση στο φαλτσαριστό σουτ του Ελουντού, διατηρώντας το προβάδισμα της ομάδας του. Στο 85’ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με μια άστοχη εκτέλεση φάουλ του Τιάγκο. Το 3-2 έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

ΑΕΛ: Ο Ντούσακ Κέρκεζ παρέταξε την ομάδα του με σχηματισμό 4-2-3-1. Στο τέρμα ήταν ο Πρόσεκ, δεξιά στην άμυνα αγωνίστηκε ο Νιλς και αριστερά ο Γουίλερ. Ντόσα και Τεϊσέιρα αποτέλεσαν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Νταβόρ και Σίλβα αγωνίστηκαν στη μεσαία γραμμή, με τον Αντάμοβιτς μπροστά τους. Στα φτερά βρέθηκαν οι Αντόνια και Μακρής και στην κορυφή της επίθεσης ο Μυτίδης.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Ο Πουρσαϊτίδης παρέταξε την ομάδα με σχηματισμό 3-4-3. Ο Βεσελόφσκι ήταν στο τέρμα. Χριστοφόρου, Φουστάρ και Ρέινολντς αποτέλεσαν την αμυντική τριάδα. Στα δυο άκρα αγωνίστηκαν οι Μιντίκκης και Κορέια και στη μεσαία γραμμή οι Νουρ και Μαργκάσα. Ελουντού, Κίνγκσλεϊ και Τιάγκο αποτέλεσαν την επιθετική τριπλέτα.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

ΑΕΛ: Ο Λεάντρο Σίλβα ήταν αναμφίβολα το πρόσωπο του αγώνα με τα δυο γκολ που πέτυχε. Πολλές μάχες έδωσε ο Νέστωρας Μυτίδης ο οποίος δημιούργησε το τρίτο γκολ της ομάδας του. Αρκετά καλή παρουσία είχε και ο Αντόνια.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Ο Ρενάτο Μαρκγάσα πραγματοποίησε μια αρκετά καλή εμφάνιση και βοήθησε σημαντικά την ομάδα του.