ΑΕΛ - Απόλλων 1-1: Τον έσωσε ο Βάλε

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στο Κυπριακό Ποδόσφαιρο

Ένα ντέρμπι με το όλα του ήταν το σημερινό. ΑΕΛ και Απόλλων έμειναν στο 1-1. Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε πολλές φάσεις, όμως είχε αρκετή δύναμη. Στο 31’ ο Σκέμπρι έκανε τη μπαλιά και Μάγκλιτσα άνοιξε το σκορ. Η απάντηση της ΑΕΛ ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο και στο 48’ με τον Λεόνσο με καρφωτή κεφαλιά να γράφει το 1-1. Η τελευταία φάση του αγώνα έφερε και πέναλτι για την ΑΕΛ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Αρουαμπαρένα, με τον Βάλε όμως να βγαίνει νικητής.

Α’ ημίχρονο

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Οι δυο ομάδες πάλεψαν για την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς όμως να μπορεί κάποια από τις δυο ομάδες να βρει κάποια ευκαιρία. Στο 11’ του αγώνα καταγράφηκε η πρώτη τελική και μάλιστα ήταν μια πολύ μεγάλη ευκαιρία. Ο Ντα Σίλβα εκτέλεσε ένα φάουλ από πολύ μακριά και ο Βοζίνια έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ. Στο 21’ ο Πέδρο εκτέλεσε ένα κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Ζάντερ που με τακουνάκι δοκίμασε να νικήσει τον Βοζίνια αλλά η μπάλα πέρασε έξω. Στο 27’ ο Μπενίτεζ επιχείρησε ένα δυνατό σουτ από αρκετή απόσταση, όμως η μπάλα πέρασε έξω. Στο επόμενο λεπτό ο Άλεφ έκανε το σουτ, όμως ο Βοζίνια ήταν έτοιμος. Στο 31΄του αγώνα ο Σκέμπρι έκανε την μακρινή μπαλιά προς τον Μάγκλιτσα, ο οποίος δεν λάθεψε και σημείωσε το πρώτο του τέρμα στο πρωτάθλημα γράφοντας έτσι το 0-1. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου σε έναν αγώνα με μπόλικη δύναμη και λίγες καλές φάσεις.

Β’ ημίχρονο

Πολύ πιο καλό το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους. Στο 47’ ο Μάγκλιτσα έφυγε σε τετ α τετ με τον Βοζίνια, έκανε την λόμπα και η μπάλα πέρασε έξω. Στο επόμενο λεπτό όμως ο Σασσί έφυγε από αριστερά, έκανε την μπαλιά και ο Λεόνσο με καρφωτή κεφαλιά έγραψε το 1-1. Στο 51’ ο Γιάκολις έφυγε από δεξιά, μπήκε στην περιοχή έκανε το γύρισμα, ο Μάγκλιτσα όμως με διπλή προσπάθεια δεν κατάφερε να νικήσει τον Βοζίνια. Στο 54’ ο Μπενίτεθ εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ από καλό σημείο, όμως η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία του Βάλε. Στο 69’ ο Μαρτίνες έκανε τη μπαλιά και ο Γιούστε με κεφαλιά έστειλα την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο επόμενο λεπτό ο Σασσί με ωραία ενέργεια, μπήκε στην περιοχή έκανε το πλασέ όμως ο Βάλε είπε όχι. Στο 69’ χάθηκε απίστευτη ευκαιρία για την ΑΕΛ. Ο Αβραάμ έκανε τη μπαλιά, ο Αλνταίρ μόνος λίγο μπροστά από το πέναλτι, έκανε το σουτ, όμως η μπάλα έφυγε έξω. Στο 82’ ο Μάγκλιτσα βρέθηκε στην περιοχή, βρήκε τον χώρο που ήθελε έκανε το σουτ και η μπάλα πέρασε μόλις δίπλα από τη εστία του Βοζίνια. Στο 92’ ο Σίλβα εκτέλεσε ένα κόρνερ, ο Σασσί έπιασε την πρώτη κεφαλιά, ο Αρουαμπαρένα έκανε το γύρισμα, όμως ο Βάλε έσωσε. Στο επόμενο λεπτό η ΑΕΛ κέρδισε το πέναλτι, όταν ο Αβραάμ μπήκε στην περιοχή, τσίμπησε την μπάλα και ο Ζελάγια τον γκρέμισε. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Αρουαμπαρένα, όμως ο Βάλε ήταν ο νικητής και έτσι το παιχνίδι έληξε στο 1-1.

ΑΕΛ: Βοζίνια, Σίλβα, Φιντέλις, Αβραάμ, Λεόνσο, Λαφράνς, Αϊρόσα, Σασσί, Μιτρέα, Αλντάιρ, Μπενίτεζ

Απόλλων: Βάλε, Σακέτι, Ντα Σίλβα, Πέδρο, Σαντάνα, Ρομπέρζ, Σκέμπρι, Γιούστε, Γιάκολις, Άλεφ, Μάγκλιτσα