ΑΕΛ: Από το καλό στο καλύτερο

Ακόμη μια νίκη για την ΑΕΛ η οποία επικράτησε με 3-0 της Αλκής στο Τσίρειο

Εφραίμ Γεωργίου

georgioue@sppmedia.com

Ακόμη μια νίκη για την ΑΕΛ η οποία επικράτησε με 3-0 της Αλκής στο Τσίρειο. Μια νίκη που βάζει μια τελεία για τα καλά στην κρίση που ξέσπασε πριν από περίπου 20 μέρες. Τότε τα πρώτα σύννεφα είχαν κατακλύσει την ομάδα με τη διοίκηση να δουλεύει σωστά και μεθοδικά για να ξεπεραστεί η κρίση αυτή. Βέβαια χωρίς τον Μπαλταζάρ και τους παίκτες του η κρίση αυτή θα φούντωνε.

Μετά λοιπόν από την τριάρα επί της Αλκής, η ΑΕΛ συμπλήρωσε τρεις σερί νίκες έχοντας σκοράρει 7 τέρματα και χωρίς να δεχθεί ούτε και ένα. Αυτό το στατιστικό τα λέει όλα για την ομάδα του Μπαλταζάρ.

Γράφαμε πριν 20 μέρες πως τα 4 παιχνίδια με Ολυμπιακό, Ερμή, Αλκή και Σαλαμίνα θα είναι καθοριστικά για την ΑΕΛ. Και αυτό το γράφαμε καθώς με 12 βαθμούς και σε συνάρτηση με τις απώλειες των υπόλοιπων ομάδων τότε η ΑΕΛ θα ανέβαινε βαθμολογικά, ενώ η ψυχολογία των παικτών θα ήταν στο ζενίθ. Έτσι τώρα με τρεις νίκες σε αυτή την τετράδα των παιχνιδιών και με την προοπτική για ακόμη μια τα πάντα δείχνουν θετικά για την ΑΕΛ.

Μάλιστα πέραν από την τριάρα στο χθεσινό παιχνίδι υπήρξαν αρκετά θετικά για την ΑΕΛ. Σίγουρα η ομάδα είχε σοβαρό θέμα με τα χαμένα πρώτα ημίχρονο, όμως χθες στα πρώτα 25 λεπτά οι Λέοντες ήταν θετικοί και σκόραραν. Παράλληλα μπορεί ο Αρουαμπαρένα να έχασε δεύτερο πέναλτι για φέτος, όμως πήρε το αίμα του πίσω λίγο αργότερα και έτσι η ψυχολογία του ιδίου ανέβηκε αρκετά, ενώ το γεγονός πως για τρία σερί παιχνίδι η άμυνα δεν δέχεται τέρμα αλλά και για 6 συνολικά σε 10 αγώνες δεν μπορεί παρά να φέρνει χαμόγελα.

Το πιο σημαντικό όμως είναι αυτό που είπε ο Μπαλταζάρ. Η ομάδα δεν πρέπει να χάσει τον προσανατολισμό της. Όλοι μαζί πρέπει να μείνουν συγκεντρωμένοι στον στόχο και να συνεχίσουν την σκληρή δουλειά, η οποία στην τελική φέρνει καρπούς.