ΑΕΛ-Αλκή 3-0: Στην 3η θέση με τριάρα (vid)

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στο Κυπριακό Ποδόσφαιρο

Την 3η συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα πέτυχε η ΑΕΛ η οποία επικράτησε με 3-0 της Αλκής στο Τσίρειο. Η ομάδα του Μπρούνο Μπαλταζάρ έφτασε τους 19 βαθμούς και ανέβηκε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Τα γκολ για την ΑΕΛ πέτυχαν οι Αρουαμπαρένα, Σασί και Λαφράνς. Ο Βάσκος επιθετικός απώλεσε και πέναλτι στο 71ο λεπτό. Η Αλκή ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Φραγκέσκου με 2η κίτρινη κάρτα στο 72ο λεπτό.

Η ΑΕΛ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και έψαξε ένα γρήγορο γκολ. Η ομάδα της Λεμεσού πήρε προβάδισμα στο σκορ μόλις στο 8ο λεπτό. Ο Αβραάμ εκτέλεσε το φάουλ στην περιοχή και ο Λαφράνς νίκησε τον Πάρντο με όμορφη στριφτή κεφαλιά. Οι «γαλαζοκίτρινοι» συνέχισαν στο ίδιο τέμπο, ψάχνοντας και δεύτερο γκολ.

Στο 19ο λεπτό Ο Αϊρόσα έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Αβραάμ έπιασε την κεφαλιά από πλεονεκτικότατη θέση όμως δεν βρήκε στόχο. Η Αλκή «άγγιξε» το γκολ της ισοφάρισης στο 24ο λεπτό, στην πρώτη της τελική προσπάθεια στο παιχνίδι. Ο Ντικρουζά τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Βονίζια με ένα όμορφο φαλτσαριστό σουτ από το ύψος της περιοχής. Στο 39’ η ΑΕΛ δημιούργησε άλλη μια καλή φάση με τον Αβραάμ, ο οποίος έπιασε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή όμως δεν βρήκε στόχο. Η ομάδα του Μπαλταζάρ πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα ενός τέρματος.

Η ΑΕΛ μπήκε με επιθετικές διαθέσεις στην επανάληψη και προσπάθησε να βάλει πίεση στην άμυνα της ΑΕΛ. Στο 50’ ο Ντικρουζά έκανε την κεφαλιά όμως η μπάλα κόντρα στον Λαφράνς και κατέληξε σε κόρνερ.

Στο 66’ η ΑΕΛ έφτασε μια ανάσα από το 2-0 με τον Μιτρέα. Ο Ρουμάνος πρόλαβε την έξοδο του Πάρντο όμως η κεφαλιά του δεν βρήκε στόχο. Τέσσερα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή που έγινε πάνω στον Αρουαμπαρένα από τον Φραγκέσκου. Σε αυτή τη φάση ο παίκτης της Αλκής αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα. Ο Αρουαμπαρένα εκτέλεσε το πέναλτι όμως η μπάλα έφυγε στα ύψη. Στο 77’ ο επιθετικός της ΑΕΛ πήρε το αίμα του πίσω καθώς σκόραρε με ωραία κεφαλιά μετά από σέντρα του Λεάντρο, «κλειδώνοντας» ουσιαστικά τη νίκη για την ομάδα του. Στο 91ο λεπτό ο Σασί έβαλε το κερασάκι στην τούρτα. Ο επιθετικός της ΑΕΛ νίκησε τον Πάρντο με ωραίο πλασέ μέσα από την περιοχή και διαμόρφωσε το τελικό 3-0.