ΑΕΛ-ΑΕΚ 0-0: Πήραν ότι έδωσαν...

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στο Κυπριακό Ποδόσφαιρο

Μετά από ένα μέτριο παιχνίδι σε φάσεις και ρυθμό, ΑΕΛ και ΑΕΚ συμβιβάστηκαν στην ισοπαλία με 0-0 στο Τσίρειο Στάδιο για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Στην κορυφή της βαθμολογίας με 37 βαθμούς, ενώ στους 29 πήγε η ΑΕΛ.

Αναγνωριστικά άρχισε ο αγώνας στη Λεμεσό. Η ΑΕΛ κράτησε περισσότερο την μπάλα στα αρχικά στάδια του αγώνα και είχε μια καλή σέντρα του Αβραάμ στο 5’, την οποία απομάκρυνε ο Πάμπλο με γροθιές. Στο 6’, ο Ακοράν έκανε την σέντρα και ο Τομάς με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 18’, ο Τομάς έπιασε μια καλύτερη κεφαλιά που απέκρουσε σταθερά ο Βοζίνια. Στο 28’, ο Νέλσον αντικατέστησε στον αγώνα τον Αντωνιάδη, ο οποίος αντιμετώπισε πρόβλημα στον προσαγωγό. Στο 29’ η ΑΕΚ έχασε πολύ καλή ευκαιρία να προηγηθεί στο σκορ. Ο Φλοριάν απέφυγε από πολύ πλάγια τον Βοζίνια που βγήκε πολύ μακριά από την εστία του, αλλά έκανε το ψηλοκρεμαστό πλασέ μόλις άουτ. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε, έτσι, στο ισόπαλο 0-0 σ’ ένα ματς χωρίς τις πολλές φάσεις.

Η επανάληψη ξεκίνησε με ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Φλοριάν από πολύ πλάγια μέσα στη περιοχή, έκανε το δυνατό πλασέ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 62’, ο Αβραάμ έκανε το γύρισμα στην περιοχή και ο Λαφράνς με πλασέ έστειλε την μπάλα άουτ. Στο επόμενο λεπτό ο Ακοράν βγήκε σε τετ α τετ με τον Βοζίνια, αλλά ο πορτιέρο της ΑΕΛ τον πρόλαβε πριν τον αποφύγει. Δύο λεπτά αργότερα, ο Λαρένα έπιασε ένα πολύ καλό σουτ εκτός περιοχής, που έδιωξε ο Βοζίνια σε κόρνερ. Στο 73’, ο Πάμπλο απέκρουσε σταθερά το σουτ του Σίλβα εκτός περιοχής, ενώ ο Βοζίνια τρία λεπτά αργότερα έπραξε το ίδιο και στο σουτ του Ακοράν. Στο 90+2' η ΑΕΛ ζήτησε πέναλτι σε παράβαση του Τρισκόφσκι στον Αβραάμ και φάνηκε ότι υπήρχε επαφή. Η παράβαση όμως δεν δόθηκε από τον διαιτητή Νικολάου και έτσι, η ισοπαλία "σφράγισε" τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΛ: Βοζίνια, Αβραάμ, Φιντέλις, Λαφράνς, Μέσκα (76' Αρουαμπαρένα), Αϊρόσα, Σάσι, Μιτρέα, Αλταίρ (85' Μαύρου), Γουίλερ (69' Σίλβα), Σοάρες

ΑΕΚ: Πάμπλο, Αντωνιάδης (28' Νέλσον), Μόισοφ, Καταλά, Λαρένα (90' Τρουγιόλς), Ακοράν, Τομάς (86' Σόρια), Τρισκόφσκι, Μουρίγιο, Λαμπάν, Φλοριάν

Το φιλμ του αγώνα

95'

Τέλος! Μια προσφορά της Ελληνικής Τράπεζας
94'

Κίτρινες σε Αβραάμ, Λαμπάν, Καταλά και Αϊρόσα
93'

Κίτρινη στον Μόισοφ
92'

Στη συνέχεια η ΑΕΛ διαμαρτύρεται για πέναλτι σε παράβαση του Τρισκόφσκι στον Αβραάμ. Φαίνεται πως υπάρχει επαφή και έπρεπε να δοθεί το πέναλτι
91'

Γύρισμα στην περιοχή της ΑΕΚ, δεν προλαβαίνει κανείς παίκτης της ΑΕΛ να σπρώξει την μπάλα στα δίκτυα
90'

Τρουγιόλς αντί Λαρένα
90'

3 λεπτά καθυστερήσεων
88'

Τελευταία λεπτά στο ματς
87'

Σόρια αντί Τομάς
86'

Καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Γύρισμα του Λαρένα, η μπάλα περνά από όλους
85'

Μαύρου αντί Αλνταϊρ
84'

Σέντρα του Σίλβα, κεφαλιά του Αρουαμπαρένα προς τον Σοάρες, ο οποίος δεν προλαβαίνει
82'

Εκτέλεση φάουλ του Λαρένα από πολύ πλάγια, ο Βοζίνια διώχνει με γροθιές
80'

Τελευταίο 10λεπτο στο ματς
78'

Κόρνερ για ΑΕΚ, σουτ, κοντράρεται η μπάλα και φεύγει άουτ
76'

Αρουαμπαρένα αντί Μέσκα. Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΛ
75'

Σουτ του Ακοράν μετά από συνεργασία με Τρισκόφσκι, αλλά αποκρούει ο Βοζίνια σταθερά
74'

Ο Φλοριάν την σέντρα, ο Αβραάμ αφήνει την μπάλα στον Βοζίνια, ο Ακοράν πάει να το εκμεταλλευτεί, αλλά ο Βοζίνια προλαβαίνει
73'

Σουτ του Σίλβα εκτός περιοχής στα χέρια του Πάμπλο
71'

Ο Αλνταϊρ στην κορυφή της επίθεσης, με τον Σασί στο αριστερό άκρο της επίθεσης. Ο Αβραάμ σε ρόλο αριστερού μπακ
69'

Σουτ του Λαρένα πολύ άουτ εκτός περιοχής
69'

Σίλβα αντί Ουίλερ
67'

Η ΑΕΚ έχει πάρει τον έλεγχο του αγώνα στα τελευταία λεπτά
65'

Σουτ του Λαρένα εκτός περιοχής, ο Βοζίνια σε κόρνερ
63'

Ο Ακοράν βγαίνει τετ α τετ με τον Βοζίνια, αλλάο πορτιέρο της ΑΕΛ τον προλαβαίνει και αποκρούει
62'

Ο Αβραάμ κάνει το γύρισμα στην περιοχή και ο Λαφράνς στο δεύτερο δοκάρι κάνει άστοχο πλασέ, αφού η μπάλα φεύγει μόλις άουτ
61'

Κάρτα στον Λαρένα, ο οποίος χάνει το επόμενο παιχνίδι
58'

Κάρτα στον Μιτρέα για φάουλ στον Τρισκόφσκι
57'

Ο αγώνας επαναρχίζει
56'

Διακοπή στον αγώνα. Στο έδαφος ο Αλνταϊρ
55'

Δέκα λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο χωρίς κάτι ιδιαίτερο πέρα από την ευκαιρία του Φλοριάν
50'

Και οι δύο ομάδες ψάχνουν το πρώτο γκολ στον αγώνα
48'

Ο Φλοριάν απο πλάγια μέσα στην περιοχή, κάνει το σουτ, η μπάλα άουτ
46'

Σέντρα στην επανάληψη. Μια προσφορά της Ελληνικής Τράπεζας
46'

Κίτρινη στον Ουίλερ, ο οποίος χάνει τον επόμενο αγώνα
45'

Τέλος ημιχρόνου. Μια προσφορά της Ελληνικής Τράπεζας
44'

43'

Έπεσε ο ρυθμός προς το τέλος του ημιχρόνου
40'

5 λεπτά για την λήξη του ημιχρόνου
38'

Κάρτα στον Νέλσον για φάουλ στον Μέσκα σε υποσχόμεη επιθετική ενέργεια της ΑΕΛ
35'

Διακοπή στο ματς. Στο έδαφος ο Λαμπάν, αλλά επιστρέφει
32'

Η ΑΕΚ κερδίζει κάποια μέτρα στον αγώνα
29'

Ο Φλοριάν προλαβαίνει τον Βοζίνια, που φεύγει πολύ μακριά από την εστία του, όμως ο Γάλλος αστιχεί με ψηλοκρεμαστό πλασέ από πολύ πλάγια
28'

Νέλσον αντί Αντωνιάδη
27'

Επιστρέφει ο Αντωνιάδης, αλλά θα αντικατασταθεί από τον Νέλσον
25'

Επαναρχίζει το ματς
24'

Πρόβλημα στον προσαγωγό αντιμετωπίζει ο Αντωνιάδης και βρίσκεται στο έδαφος. Διακοπή στο ματς, την ίδια ώρα που ο Νέλσον πάει για ζέσταμα
23'

Η ΑΕΛ έχει τον έλεγχο του αγώνα, μη επιτρέποντας στην ΑΕΚ να απειλήσει σοβαρά την εστία της για την ώρα