ΑΕΚ - ΑΕΛ 0-1: Ο «ταύρος» απ’ τη Σεβίλλη είχε τη λύση! (vid)

Νίκη με υπογραφή Χουράδο

Τεράστια νίκη για την ΑΕΛ η οποία συνεχίζει στον δρόμο που χάραξε ο Ντούσαν Κέρκες και επικράτησε της ΑΕΚ στην Αρένα με 0-1. Το παιχνίδι είχε πάθος, ένταση, σασπένς, με τις δυο ομάδες να παλεύουν για τους τρεις βαθμούς. Το χρυσό τέρμα σημείωσε ο Χουράδο στο 50’ καθώς έκλεψε τη μπάλα απ’ τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α’ ημίχρονο

Με μπόλικη δύναμη, πάθος και καλό ρυθμό ξεκίνησε το ντέρμπι ανάμεσα στις δυο ομάδες. Παρά όμως τα προηγούμενα στοιχεία που αναφέραμε, οι ποδοσφαιριστές των δυο ομάδων έκαναν και εύκολα λάθη κάτι που οδήγησε σε ελάχιστες φάσεις. Η πρώτη τελική στον αγώνα ήρθε στο 4’ με ένα σουτ του Λαρένα το οποίο πέρασε αρκετά έξω. Στο 14’ ήρθε η απάντηση της ΑΕΛ με σουτ απ’ τον Νταβόρ αρκετά μέτρα μακριά απ’ την περιοχή του Τόνιο, το οποίο πέρασε επίσης εκτός. Η επόμενη καλή στιγμή στο παιχνίδι ήρθε στο 33’ όταν ο Χουράδο βρέθηκε στην καρδιά της μικρής περιοχής της ΑΕΚ, έκανε το πλασέ στην κίνηση, όμως ο Τόνιο είπε εντυπωσιακά όχι. Στο επόμενο λεπτό ο Τόνιο είπε και πάλι όχι στον Ισπανό επιθετικό της ΑΕΛ, σε σουτ του τελευταία από καλή θέση στην περιοχή. Στο 35’ ο Τόρρες επιχείρησε μια σέντρα σουτ, με τη μπάλα να φεύγει εκατοστά πάνω απ’ την εστία του πορτιέρο της ΑΕΚ, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Φλοριάν έκανε ένα πολύ φιλόδοξο σουτ από αρκετά πλάγια θέση, όμως ανάγκασε τον Πρόσεκ να διώξει με υπερένταση. Οι ευκαιρίες ήρθαν μαζεμένες και αυτό σαφώς και ήταν κάτι καλό για το θέαμα, όμως οι δυο ομάδες δεν κατάφεραν να βρουν το τέρμα που ήθελαν. Στο 45’ ο Τρισκόφσκι κέρδισε την κεφαλιά στην περιοχή της ΑΕΛ, όμως δεν έδωσε στην μπάλα την σωστή κατεύθυνση με αποτέλεσμα αυτή να φύγει εκτός. Έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια στο 0-0

Β’ ημίχρονο

Μόλις στο 48’ η ΑΕΛ έχασε τεράστια ευκαιρία, όταν ο Αβραάμ κέρδισε την κεφαλιά μετά από συστημένη μπαλιά του Τεξέιρα, με τη μπάλα όμως να σταματά στο δοκάρι του Τόνιο. Δυο λεπτά αργότερα και αφού η ΑΕΛ προειδοποίησε, ο Τόνια έκανε τραγικό λάθος, με τον Χουράδο να του κλέβει τη μπάλα και να σκοράρει προ κενής εστίας. Ο Άντονι Ιραόλα αμέσως μετά το τέρμα θέλησε να εμψυχώσει τον Τόνιο και να του δώσει θάρρος για τη συνέχεια. Το λάθος μπορεί να συμβεί στον καθένα, και όταν αυτός είναι τερματοφύλακας τότε μάλλον σημαίνει τέρμα για τον αντίπαλο. Στα επόμενα λεπτά η ΑΕΚ είχε την κατοχή και έψαξε το τέρμα, όμως η ΑΕΛ ήταν καλά οργανωμένη και διαχειριζόταν σωστά το αποτέλεσμα. Είναι χαρακτηριστικό πως στο 83’ ήρθε η επόμενη καλή στιγμή, όταν η ΑΕΚ μάλιστα σκόραρε, όμως το τέρμα του Γκονζάλες δεν μέτρησε μιας και ο διαιτητής είχε δώσει φάουλ πρώτα. Στο 88’ ο Ακοράν δοκίμασε το πόδι του από καλή θέση με τη μπάλα να περνά έξω. Στο 91’ ο Ακοράν έκανε το γύρισμα από δεξιά, όμως ο Τρισκόφσκι δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή απ’ το ύψος της μικρής περιοχής.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

ΑΕΚ (Ιραόλα): Ζήτησε απ’ τους ποδοσφαιριστές του το γνωστό τους παιχνίδι, όμως οι της ΑΕΚ πιάστηκαν εξ απροόπτου απ’ τη ψηλή πίεση της ΑΕΛ και το ρυθμό που έδωσαν οι «Λέοντες». Στην πορεία η ομάδα του Ιραόλα ανέβασε στροφές όμως τα πολλά λάθη δεν επέτρεψαν στους παίκτες της ΑΕΚ να βρουν τη μεγάλη ευκαιρία. Με τη έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και το τέρμα της ΑΕΛ, ότι και να προσπάθησε να κάνει δεν του βγήκε. Η ΑΕΚ δεν βρήκε τις ευκαιρίες που θα ανέμενε κανείς και έτσι μοιραία ήρθε η ήττα.

ΑΕΛ (Κέρκες): Η ομάδα του μπήκε δυνατά στον αγώνα, όμως κάποια λάθη δεν της επέτρεψαν να βρει τις τελικές που θα ήθελε. Πατούσε αρκετά καλά στον αγώνα και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου που επίσης μπήκε δυνατά σκόραρε. Ο τεχνικός της ομάδας ζήτησε απ’ τους ποδοσφαιριστές να διαχειριστούν το αποτέλεσμα, και παρά το γεγονός πως δεν είχαν την κατοχή της μπάλας, ήταν πολύ καλά οργανωμένοι στα μετόπισθεν.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

ΑΕΚ: Δύσκολα θα βρει κανείς τον ποδοσφαιριστή που ξεχώρισε στο σημερινό αγώνα. Βρέθηκαν πολλοί ποδοσφαιριστές σε κακή μέρα και αυτό κόστισε.

ΑΕΛ: Ο Χουράδο σημείωσε ακόμη ένα τέρμα για την ομάδα και μάλιστα ήταν χρυσό. Τι άλλο να ζητήσεις κανείς απ’ τον Ισπανό επιθετικό

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

ΑΕΚ: Εύκολα θα έλεγε κανείς πως ο Τόνιο ήταν ο ποδοσφαιριστής που απογοήτευσε καθώς ήταν ο ποδοσφαιριστής που έκανε το λάθος στο τέρμα της ΑΕΛ, όμως λάθη θα γίνονται πάντα. Γενικά πολλοί ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ μπορούν να μπουν στην κατηγορία αυτή. Ο Τολεμές δεν ήταν καλός, όπως ούτε ο Λαρένα. Και οι δυο τους είναι ποδοσφαιριστές που μπορούν να κάνουν τη διαφορά και κάτι τέτοιο δεν το έπραξαν σήμερα.

ΑΕΛ: Δύσκολα θα βρει κανείς ποδοσφαιριστή που απογοήτευσε καθώς όλοι έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό για να έρθει η νίκη.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Παράπονα εκφράζει η ΑΕΚ για τη διαιτησία και το ακυρωθέν τέρμα του Γκονζάλες. Η φάση έγινε μπροστά στα μάτια του διαιτητή που έκρινε πως μετά την εκτέλεση του φαόυλ και πριν την κεφαλιά του Γκονζάλες, ο Τομάς είχε υποπέσει σε φάουλ. Να σημειώσουμε πως το σφύριγμα για το φάουλ ακούστηκε πριν ακόμη πιάσει τη κεφαλιά ο Γκονζάλες.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

ΑΕΚ (Ιραόλα): Τόνιο, Σίλβα, Τρουγιόλς, Λαρένα (79' Τομάς), Τέτε (54' Ακοράν), Τρισκόφσκι, Χέφελ, Γκονζάλες, Ιωάννου, Τολεμές, Γιάννου (70' Ασούμπρε)

ΑΕΛ (Κέρκες): Πρόσεκ, Τεισέιρα, Λαφράνς, Τεξέιρα, Γουήλερ, Γκαστανάγια, Ζντραφκοσφσκι, Ντα Σίλβα (89' Τζούνιορ, Τόρρες, Αβραάμ (71' Μπενίτεθ), Χουράδο (78' Μακρής

Σκόρερς: - / Χουράδο (50')

Κίτρινες Κάρτες: Τέτε, Σίλβα / Νταβόρ, Αβραάμ, Γκαστανάγια, Γουήλερ, Μπενίτεθ

Κόκκινες Κάρτες: - / -