Τρέντσιν-ΑΕΚ 1-1: Αντέδρασε, ισοφάρισε και το έστειλε στην «Αρένα» (vid)

Θετικότατο αποτέλεσμα απέσπασαν οι Λαρνακείς στην Σλοβακία

Βάσεις πρόκρισης για επιστροφή στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ μετά το καλοκαίρι του 2011 έβαλε η ΑΕΚ, παρά το γεγονός ότι η εστία της παραβιάστηκε για πρώτη φορά φέτος. Οι κιτρινοπράσινοι εφάρμοσαν άριστα την τακτική που εκπόνησε ο Άντονι Ιραόλα και με συνταγή «Μερκούρ Αρένα» παρέμεινε αήττητη, πέτυχε το εκτός έδρας γκολ και πλέον όλα θα κριθούν στην «Αρένα». Ο Ακοράν Ρέγιες ήταν ο ποδοσφαιριστής που ισοφάρισε άμεσα το γκολ των γηπεδούχων και αυτός που αύξησε σημαντικά τις πιθανότητες των περσινών κυπελλούχων Κύπρου ώστε να παρατείνουν του ευρωπαϊκό τους οδοιπορικό.

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με διπλή απειλή από τον Κροάτη Μάντσε στο πρώτο πεντάλεπτο ξεκίνησε η αναμέτρηση με τον ικανότατο επιθετικό της ΑΕΚ να δοκιμάζει τα αντανακλαστικά του Ραμίρες με σουτ εκτός περιοχής και εξ επαφής κεφαλιά. Οι Λαρνακείς έφτασαν μια ανάσα από το γκολ στο 8ο λεπτό όταν ο Τέτε βρέθηκε φάτσα με τον Σέμρινετς ωστόσο το πλασέ του κατέληξε στον αντίπαλο τερματοφύλακα. Δύο μεταβιβάσεις του Χέφελ στη μεγάλη περιοχή στο 10ο και 11ο λεπτό δεν έτυχαν της ανάλογης εκμετάλλευσης από Τρουγιόλς και Μόισοφ αντίστοιχα, με τους Λαρνακείς να επιλέγουν τη δεξιά πτέρυγα για να επιτεθούν.

Στο 18ο λεπτό Γιάννου και Τέτε συνδυάστηκαν με τον τελευταίο να μη μπορεί να απειλήσει από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με την ΑΕΚ να χάνει νέα μεγάλη ευκαιρία πέντε λεπτά αργότερα όταν η εκτέλεση φάουλ του Χέφελ σταμάτησε στη συμβολή των δοκαριών. Οι Σλοβάκοι απείλησαν στο 28ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σλέγκερς την οποίαν εξουδετέρωσε ο Ραμίρες, όπως και με ένα μακρινό σουτ του Γιέμ τρία λεπτά αργότερα.

Ο Μάντσε έβαλε δύσκολα στον τερματοφύλακα της ΑΕΚ με σουτ από πλάγια θέση στο 31ο λεπτό, όπως και ο Κατάκοβιτς από απόσταση 20 μέτρων στο 34ο με το σκορ να παραμένει στο 0-0. Τα πέντε κερδισμένα κόρνερ για την ΑΕΚ στα πρώτα 40 λεπτά της αναμέτρησης δεν έφεραν κάτι θετικό, με τους Τέτε και Τρισκόφσκι να παραμένουν ανενεργοί στη γραμμή κρούσης.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο 50ο λεπτό η ΑΕΚ εκδήλωσε την πρώτη της επιθετική προσπάθεια στην επανάληψη με τον Ακοράν να πλασάρει από το ύψος της μεγάλης περιοχής με τη μπάλα να φεύγει δίπλα από δεξί κάθετο δοκάρι των γηπεδούχων. Πέντε λεπτά αργότερα οι Σλοβάκοι βρήκαν την άμυνα των κιτρινοπράσινων σε ανισορροπία με τον Σλέγκερς να κάνει το 1-0 με διαγώνιο σουτ από δεξιά και τον Ραμίρες να δέχεται το πρώτο γκολ της σεζόν.

Η απάντηση των κιτρινοπράσινων ήταν άμεση με τον Λαρένα να σημαδεύει τον Ακοράν στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας και τον τελευταίο με ψύχραιμο πλασέ να ισοφαρίζει σε 1-1. Ο Ασούμπρε επιστρατεύτηκε αντί του Τέτε στο 65ο λεπτό με τον βραχύσωμο ακραίο επιθετικό να γίνεται αποδέκτης αντεπίθεσης τρία λεπτά αργότερα ωστόσο ο Σέμρινετς τον κέρδισε στην έξοδο. Στο 71ο λεπτό ο Λαρένα απείλησε ανεπιτυχώς με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ενώ αμέσως μετά ο Ασούμπρε τροφοδότησε τον Τρισκόφσκι ο οποίος έστειλε τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

Οκτώ λεπτά αργότερα ο Κατάκοβιτς έψαξε τον Αζάγκο με κάθετη μεταβίβαση ωστόσο ο Ραμίρες μπλόκαρε, ενώ στο 82ο λεπτό ο Χέφελ είδε τη μπάλα να σταματά στο ανθρώπινο τείχος μετά από εκτέλεση φάουλ. Ο Ολλανδός ενήργησε σωτήρια πέντε λεπτά αργότερα σε εκτέλεση κόρνερ του Ούμπινκ από δεξιά, με τους ποδοσφαιριστές του Άντονι Ιραόλα να διαχειρίζονται μαεστρικά τον παράγοντα ψυχολογία και να φεύγουν από τη Σλοβακία με την ισοπαλία.

ΔΙΑΚΡΙΘΗΚΕ

Ο Ιβάν Τρισκόφσκι σίγησε και η γραμμή κρούσης της ΑΕΚ δεν είχε την αποτελεσματικότητα των προηγούμενων αγώνων ωστόσο ο ποδοσφαιριστής που επέπλευσε, έκανε τη διαφορά. Ο λόγος για τον Ακοράν Ρέγιες ο οποίος στο 60ο λεπτό της αναμέτρησης νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα και έδωσε σκορ πρόκρισης στους Λαρνακείς.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕ

Μακριά από τις καλές εμφανίσεις της τελευταίας τετραετίας έμεινε ο Τέτε και δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι αποτέλεσε την πρώτη αλλαγή του Άντονι Ιραόλα. Στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης απώλεσε σπουδαία ευκαιρία μιας και αστόχησε σε τετ-α-τετ με τον Σέμρινετς, ενώ δεν κατάφερε ν διακριθεί επιθετικά, περιοριζόμενος στο να δίνει βοήθειες στα μετόπισθεν στον Χουάν Τρουγιόλς.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Αζάγκο και Μάντσε αποτέλεσαν τα δυνατά χαρτιά του Ρικάρντο Μονίζ ο οποίος επιδίωξε να παίξει ποδόσφαιρο πρωτοβουλίας, γεγονός που κατάφερε. Η αριστερή πτέρυγα ήταν αυτή που εκδήλωσε τις πλείστες αντεπιθέσεις, ωστόσο λίγο η αλλαγή ψυχολογίας και λίγο η έλλειψη δυνάμεων, οδήγησαν σε αδυναμία αντίδρασης στα τελευταία στάδια της αναμέτρησης.

Αν και παρακολούθησε τον αγώνα από την κερκίδα, ο Άντονι Ιραόλα φρόντισε να προετοιμάσει την ομάδα του και να εφαρμόσει τακτική ανάλογη με αυτήν που έφερε το διπλό στην έδρα της Στουρμ Γκρατς. Οι ακραίοι αμυντικοί περιόρισαν την επιθετική τους δραστηριότητα, ο Μόισοφ είχε μάτια μόνο για τον Κροάτη Μάντσε και η γραμμή κρούσης δεν έχανε ευκαιρία να εκδηλώσει αντεπιθέσεις με την ταχύτητα να είναι το στοιχείο που έκανε τη διαφορά στη φάση του 60ου λεπτού, η οποία έφερε και την ισοφάριση.

Τρέντσιν (Ρ. Μονίζ): Σέμρινετς, Σκοβάτζα, Ζουλιέν, Ζουμπάρου (84' Ούμπινκ), Γιέμ, Σούλεκ (86' Μάσοβιτς), Κατάκοβιτς, Σλέγκερς (80' Μπουκαρί), Αζάγκ, Ελ Μαχντιουί, Μάντσε

AEK (Α. Ιραόλα): Τόνιο, Σίλβα Τρουγιόλς, Μόισοφ, Λαρένα (77' Κάσες), Ακοράν, Τέτε (65' Ασούμπρε), Χέφελ, Τρισκόφσκι, Γκονζάλες, Γιάννου (83' Τολεμές)

Σκόρερς: 55' Σλέγκερς/60' Ακοράν

Στάδιο: Pod Dubnom

Διαιτητής: Αντόνιο Ματέου (Ισπανία)

Κίτρινες κάρτες: Μάντσε, Σούλεκ, Σκοβάτζα/Τρουγιόλς