Στουρμ Γκρατς-ΑΕΚ 0-2: Προβάδισμα με ιστορικό διπλό(vid)

Οι Λαρνακείς πέτυχαν την πρώτη νίκη κυπριακής ομάδας στην Αυστρία

Την πρώτη νίκη κυπριακής ομάδας επί αυστριακού εδάφους πέτυχε η ΑΕΚ, η οποία επικράτησε της Στουρμ Γκρατς μετά από ένα αγώνα με ευτράπελα, αποκτώντας σημαντικό προβάδισμα εν όψει του επαναληπτικού στην «Αρένα». Με προσήλωση στα μετόπισθεν και έφεση στις αντεπιθέσεις, οι Λαρνακείς είχαν τις λύσεις στο σκοράρισμα με τον Τρουγιόλς να σκοράρει για δεύτερη φορά με τη φανέλα της ΑΕΚ στα κύπελλα Ευρώπης και τον Τρισκόφσκι να φτάνει γρήγορα στα τρία γκολ την τρέχουσα σεζόν. Η αναμέτρηση σημαδεύτηκε από 25λεπτη διακοπή λόγω τραυματισμού ενός εκ των δύο βοηθών διαιτητών στο 78ο λεπτό, όταν μετά από ρίψη αντικειμένου, έπεσε αιμόφυρτος στον αγωνιστικό χώρο.

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με πρόθεση να κρατήσει μπάλα ξεκίνησε την αναμέτρηση η ΑΕΚ δημιουργώντας την πρώτη προϋπόθεση στο 4ο λεπτό όταν ο Λαρένα σημάδεψε τον Ακοράν με σέντρα από δεξιά, ωστόσο η κεφαλιά του τελευταίου ήταν άστοχη. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Χέφελ έκανε το ξεπέταγμα στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας ωστόσο ο Σίμπενχαντλ απόκρουσε τη μεταβίβαση προς τον Γιάννου, με τον Αυστριακό τερματοφύλακα να έχει τη λύση και σε σουτ του Σίλβα αργότερα.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν με εκτέλεση κόρνερ στο 13ο με τον οπισθοχωρημένο Τρισκόφσκι να απομακρύνει, ενώ αποτελεσματική ήταν και η παρέμβαση του Τρουγιόλς δύο λεπτά αργότερα σε μεταβίβαση από αριστερά. Στο 16ο λεπτό οι Λαρνακείς έφτασαν μια ανάσα από το γκολ με τον Ακοράν να σημαδεύει τον Γιάννου μέσα στην μικρή περιοχή και τον Ελλαδίτη να μη μπορεί να νικήσει τον Σίμπενχαντλ με πλασέ. Ο Ισπανός απείλησε ανεπιτυχώς με σουτ εκτός της μεγάλης περιοχής δύο λεπτά αργότερα, ενώ στα χέρια του αντίπαλου τερματοφύλακα κατέληξε και κεφαλιά του Τρισκόφσκι.

Δύο κάθετες μεταβιβάσεις του Σκοπιανού στο 24ο και 26ο λεπτό δεν είχαν αποδέκτη, με μια πλαγιοκόπηση του Σίλβα από δεξιά να μην μετατρέπεται σε γκολ καθώς απουσίασε η εξ επαφής προβολή. Ένα μακρινό σουτ του Κοχ με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού δεν ανησύχησε τον Ραμίρες, ενώ το γκολ του Τρισκόφσκι πέντε λεπτά αργότερα δεν μέτρησε σωστά καθώς ο επιθετικός της ΑΕΚ είχε ξεκινήσει την προσπάθειά του από θέση οφσάιντ. Μια κάθετη πάσα του Ακοράν στο 40ο λεπτό με στόχο τον Γιάννου δεν είχε αντίκρισμα, με τους Λαρνακείς να διαχειρίζονται με άνεση την πίεση στα τελευταία στάδια του πρώτου ημιχρόνου, διατηρώντας το μηδέν παθητικό.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με ονειρικό τρόπο επανεκκίνησαν τον αγώνα οι κιτρινοπράσινοι καθώς μετά από εκτέλεση κόρνερ του Λαρένα στο 47ο λεπτό, ο Τρουγιόλς με κεφαλιά σε κενό τέρμα άνοιξε το σκορ κάνοντας το 0-1. Οι γηπεδούχοι έψαξαν την ισοφάριση με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λόβριτς στο 50ο λεπτό με τον Ραμίρες να αποκρούει, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Γιάννου σημάδεψε τον Τρισκόφσκι ο οποίος έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Ένα σουτ του Ζουλί στο 52ο λεπτό εξουδετερώθηκε από τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Γιάννου ξέφυγε από τους αντίπαλους αμυντικούς ωστόσο λίγο πριν απειλήσει, δέχθηκε το στοπ από τον Αυλωνίτη. Στο 59ο λεπτό ο Μόισοφ πήρε τη σκυτάλη από τον τραυματία Ιωάννου, με τον Γερμανό τεχνικό της Στουρμ Γκρατς να ολοκληρώνει τις αλλαγές του από το 65ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι διεκδίκησαν δύο πέναλτι στο 62ο και 67ο λεπτό ωστόσο ο Σουηδός διαιτητής άφησε, σωστά, την ομαλή εξέλιξη της αναμέτρησης, με τον Χούσπεκ να απειλεί με σουτ από δεξιά το οποίο κατέληξε κόρνερ μετά από παρέμβαση του Ραμίρες. Στο 75ο λεπτό ο Τρισκόφσκι βρέθηκε στη σωστή θέση, τη σωστή στιγμή και με δυνατό σουτ έκανε το 0-2, φτάνοντας στο τρίτο του ευρωπαϊκό στο φετινό οδοιπορικό των κιτρινοπράσινων. Τρία λεπτά αργότερα ο πρώτος βοηθός διαιτητής δέχθηκε αντικείμενο στο κεφάλι με αποτέλεσμα να πέσει αιμόφυρτος στον αγωνιστικό χώρο και τον συμπατριώτη του διαιτητή να στέλνει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Μετά από 25 λεπτά, η διαιτητική ομάδα και οι ποδοσφαιριστές επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο, με τους γηπεδούχους να απειλούν στο 79ο λεπτό όταν ο Πινκ είδε την προσπάθειά του να σταματά στο σώμα του συμπαίκτη του, Χιρλάντερ. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Σπέντχολφερ αστόχησε με εξ επαφής κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ζουλί, με τον Πινκ να προσπαθεί ανεπιτυχώς να βάλει την προβολή μετά από ολιγωρία του Χέφελ στο 87ο λεπτό.

Με τη συμπλήρωση της κανονικής διάρκεια της αναμέτρησης ο Ραμίρες με επίκαιρη τοποθέτηση σταμάτησε την προσπάθεια του Ζουλί από το ύψος της μεγάλης περιοχής ενώ το σκορ παρέμεινε αναλλοίωτο κατά τη διάρκεια της τρίλεπτης καθυστέρησης που πρόσθεσε ο Σουηδός διαιτητής.

ΔΙΑΚΡΙΘΗΚΕ

Έψαχνε επίμονα το γκολ βρίσκοντας αντίπαλο ακόμα και το οριζόντιο δοκάρι των Αυστριακών, ωστόσο στο χρονικό σημείο που σκόραρε, ήταν καθοριστικό. Ο λόγος για τον Ιβάν Τρισκόφσκι ο οποίος στο 75ο λεπτό έκανε το 0-2, φτάνοντας τα τρία γκολ στο φετινό ευρωπαϊκό οδοιπορικό των κυπελλούχων Κύπρου, διευρώνοντας παράλληλα το προσωπικό του ρεκόρ όντα ο πρώτος σκόρερ των κιτρινοπράσινων στα κύπελλα Ευρώπης.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕ

Άφαντος ήταν και στα δύο γκολ που πέτυχε η ΑΕΚ ήταν ο τερματοφύλακας των Αυστριακών, Γιόργκ Σίμπενχαντλ. Στο πρώτο ο 28χρονος πραγματοποίησε άστοχη έξοδο μένοντας εκτός εστίας στην κεφαλιά του Χουάν Τρουγιόλς, ενώ στο δεύτερο ήταν επίσης εκτός θέσης με τον Ιβάν Τρισκόφσκι να μην αστοχεί από το ύψος της μικρής περιοχής.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Ακριβοδίκαιος ήταν ο Μοχάμεντ Αλ Χακίμ ο οποίος στο 78ο λεπτό της αναμέτρησης, έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια, μετά το σοβαρό τραυματισμό του πρώτου βοηθού, ως αποτέλεσμα ρίψης αντικειμένου. Ο Σουηδός διαιτητής δεν παραπλανήθηκε από δύο πτώσεις Αυστριακών στη μεγάλη περιοχή του Ραμίρες στο 62ο και 67ο λεπτό, αν και οι γηπεδούχοι ζήτησαν επίμονα πέναλτι.

Στουρμ Γκρατς (Χ. Βόγκελ): Σίμπενχαντλ, Αυλωνίτης, Λόβριτς (65' Λάκνερ), Ζουλί, Γκροζούρεκ (46' Χούσπεκ), Πινκ, Χόσινερ (57' Εζέ), Σπέντχολφερ, Χιρλάντερ, Κοχ, Μάρεσιτς

ΑΕΚ (Α. Ιραόλα): Ραμίρες, Σίλβα, Τρουγιόλς (110' Τέτε), Λαρένα, Ακοράν, Τρισκόφσκι (77' Τομάς), Χέφελ, Κάσες, Γκονζάλες, Ιωάννου (59' Μόισοφ), Γιάννου

Σκόρερς: 47' Τρουγιόλς, 75' Τρισκόφσκι

Γήπεδο: Μερκούρ Αρένα

Διαιτητής: Μοχάμεντ Αλ Χακίμ (Σουηδία)

Κίτρινες κάρτες: Κάσες, Ακοράν

Κόκκινη κάρτα: Χιρλάντερ

ΑΕΚ: Τελευταία Ενημέρωση