Πάφος - ΑΕΚ 1-1: Έσωσε την παρτίδα ο Λαρένα

Ο Λαρένα είπε την τελευταία λέξη

Σε ένα παιχνίδι χωρίς τον τρελό ρυθμό, αλλά με καλό ποδόσφαιρο κατά διαστήματα Πάφος και ΑΕΚ έμειναν στο 1-1. Το σκορ άνοιξε ο Μπεριγκό για την Πάφο, ενώ στην τελευταία φάση του αγώνα ο Λαρένα με μαγική εκτέλεση φάουλ έγραψε το 1-1. Το αποτέλεσμα είναι δίκαιο αν και αφήνει πικρή γεύση στην Πάφο που κρατούσε τη νίκη μέχρι το τελευταίο λεπτό του αγώνα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α’ ημίχρονο

Δυνατά μπήκε η ΑΕΚ στα πρώτα λεπτά. Ήθελε να βρει γρήγορα το τέρμα. Μόλις στο 3’ ο Μόισοφ έπιασε την κεφαλιά μετά από κόρνερ του Λαμπάν, όμως η μπάλα έφυγε πάνω απ’ τα δοκάρια. Στο 11’ μάλιστα η ομάδα του Ιδιάκεθ κέρδισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γιάννου, όμως ο Κόπριβετς είπε όχι. Δυο λεπτά αργότερα ο Λαρένα έκανε ωραία ντρίμπλα στην περιοχή, βρήκε τον χώρο για το σουτ, όμως η μπάλα έφυγε έξω. Στο 18’ η Πάφος απείλησε για πρώτη φορά, όταν το δυνατό σουτ του Μπρουλς βρήκε έτοιμο τον Πάμπλο. Στα επόμενα λεπτά ο ρυθμός έπεσε κάπως κάτι που σαφώς και βόλευε την Πάφο. Στο 34’ ο Μπρούλς βρέθηκε σε ευνοϊκή θέση, έκανε το σουτ, όμως ο Καταλά με αυτοθυσία έβαλε τα πόδια του για να διώξει σε κόρνερ. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Μπρουλς έστειλε μαγική πάσα προς τον Μπεριγκό που έφυγε σε τετ α τετ, όμως το σουτ του ήταν πολύ κακό. Στο 41’ και πάλι ο Μπεριγκό μπήκε με ταχύτητα στην περιοχή, όμως ο Πάμπλο έκανε σωστή έξοδο και έπεσε στα πόδια του επιθετικού της Πάφου για να μαζέψει.

Β’ ημίχρονο

Ορεξάτες μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο οι δυο ομάδες. Στο 49’ η Πάφος έχασε ωραία ευκαιρία, με τον Σικόρσκι να κάνει το σουτ από το ύψος της περιοχή, και τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω. Στο 54’ η Πάφος έχασε τη μεγαλύτερη της ευκαιρία, όταν το σουτ του Μπρουλς σταμάτησε στο δοκάρι της ΑΕΚ. Η ομάδα του Ιδιάκεθ έχασε σπουδαία ευκαιρία, όταν από το ύψος της περιοχής ο Λαμπάν έκανε το σουτ, με τον Κόπριβετς να λέει όχι. Και ενώ η ΑΕΚ ανέβαζε στροφές και πίεζε στο 73’ η Πάφος άνοιξε το σκορ. Ο Μπεριγκό αντάλλαξε ωραία τη μπάλα με τον Σικόρσκι, με τον πρώτο να φεύγει σε τετ α τετ και να γράφει το 1-0. Στο 82’ ο Τρισκόφσκι έχασε καλή ευκαιρία καθώς μετά από μπαλιά στην περιοχή έπιασε την κεφαλιά με τη μπάλα να φεύγει έξω. Δυο λεπτά αργότερα ο Νέλσον έκανε το σουτ στην περιοχή, με τη μπάλα να σταματά στον Γκουλόν και τους παίκτες της ΑΕΚ να ζητούν πέναλτι για χέρι, χωρίς να ξεκαθαρίζει η φάση. Στο 92’ ο Μόισοφ έπιασε την κεφαλιά στην περιοχή με τη μπάλα να φεύγει αργά και βασανιστικά έξω. Στο 94’ ο Λαρένα εκτέλεσε εξαιρετικά ένα φάουλ και κυριολεκτικά στην τελευταία φάση του αγώνα σκόραρε για το 1-1.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Πάφος: Δεν θα μπορούσε να μην ήταν ο Κόπριβετς. Το πέναλτι που έπιασε ήταν όλα τα λεφτά. Άλλαξε τη ροή του αγώνα. Έδωσε ψυχολογία στους παίκτες της ομάδας του και φυσικά στον ίδιο. Καλό παιχνίδι και για τον Μπρουλς ο οποίος είχε μερικές εξαιρετικές μεταβιβάσεις αλλά και ευκαιρίες να σκοράρει ο ίδιος. Ο Μπεργικό συνεχίζει τις ψηλές πτήσεις και με το τέρμα του έδωσε στην ομάδα του τους τρεις βαθμούς.

ΑΕΚ: Δύσκολα βρίσκεις κάποιο που να ξεχώρισε όμως ο Λαρένα με το τέρμα στο τελευταίο δευτερόλεπτο του αγώνα έσωσε την παρτίδα.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Πάφος: Δύσκολα μπορείς να βρεις παίκτη που να υστέρησε από πλευράς Πάφου. Όλοι οι παίκτες της Πάφου κατέθεσαν ψυχή και έπαιξαν πολύ καλά.

ΑΕΚ: Σε κακό βράδυ ο Γιάννου. Ο Ελλαδίτης επιθετικός έχασε το πέναλτι και ήταν μοιραίος για την ομάδα του. Χρειάζεται ακόμη χρόνο.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Πάφος (Ο’Νιλ): Έκανε εξαιρετική δουλειά ο βοηθός του Στήβεν Πρέσλι (απουσιάζει ένεκα ίωσης). Το πλάνο του ξεκάθαρο. Άφησε τη μπάλα στην ΑΕΚ, χωρίς όμως να κλείσει την ομάδα του στα καρέ της. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να βρει αρκετές ευκαιρίες και η Πάφος

ΑΕΚ (Ιδιάκεθ): Δεν έδωσε το δικό του στίγμα στο παιχνίδι. Η ΑΕΚ είχε την υπεροχή κατά διαστήματα, όμως δεν κατάφερε να οδηγήσει την ομάδα του στη νίκη. Η αποτυχία θα χρεωθεί σε αυτόν και τους ποδοσφαιριστές του.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Σωστό το πέναλτι που δόθηκε για την ΑΕΚ, ζήτησε πέναλτι και η Πάφος σε χέρι του Λαμπάν, κάτι που δεν ξεκαθαρίζει από τον τηλεοπτικό φακό. Δεύτερο πέναλτι ζήτησε η ΑΕΚ στο 84’ μετά από σουτ του Νέλσον και χέρι του Γκουλόν. Δύσκολη φάση ακόμη και από την επανάληψη δεν είναι ξεκάθαρο αν το σουτ σταμάτησε στο χέρι του Γκουλόν.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

Πάφος (Ο' Νιλ): Κόπριβετς, Ταραβέλ, Μοστεφά, Γκάποβς, Γιάνζα, Πογιέ, Γκουλόν, Ρόγκουλιτς, Μπρουλς, Σικόρσκι (88' Κομπανί), Μπεριγκό

ΑΕΚ (Ιδιάκεθ): Πάμπλο, Αντωνιάδης (77' Ρουσιάς), Μοϊσοφ, Καταλά, Νέλσον, Λαμπάν, Λαρένα, Ακοράν, Τρισκόφσκι, Τομάς (70' Χέφελ), Γιάννου (58' Τέτε)

Σκόρερς: Μπεριγκό / Λαρένα

Κίτρινες Κάρτες: Ταραβέλ / Λαμπάν, Τέτε

Κόκκινες Κάρτες: - / -