Ομόνοια – ΑΕΚ 1-3: Επέστρεψαν στις νίκες οι κιτρινοπράσινοι (vid)

Πήρε το ντέρμπι η ομάδα της Λάρνακας

Η ΑΕΚ επέστρεψε στις νίκες καθώς επικράτησε με 3-1 της Ομόνοιας στο ΓΣΠ, ενώ η Ομόνοια γνώρισε την τρίτη της ήττα στα πλέι οφ. Στο παιχνίδι που διεξήχθη στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των πλέι οφ, οι κιτρινοπράσινοι με σκόρερ τους Τρισκόφσκι, Ακοράν και Τέτε πήραν το τρίποντο και ανέβηκαν στην 3η θέση. Για τους γηπεδούχους μείωσε ο Εκίθα λίγο πριν την λήξη του πρώτου μέρους.

Πρώτο ημίχρονο

Μέτριος ήταν ο ρυθμός του αγώνα στα αρχικά στάδια του πρώτου μέρους, ωστόσο μετά το πρώτο 20λεπτο, η εικόνα βελτιώθηκε. Η πρώτη ευκαιρία σημειώθηκε από την ΑΕΚ, η οποία ήταν καλύτερη και είχε την κατοχή της μπάλας, όταν στο 21ο λεπτό ο Ακοράν έκανε το πλασέ το οποίο σταμάτησε στα σώματα. Ο Χριστοφή δύο λεπτά αργότερα απάντησε με σουτ από το ύψος της περιοχής, με τον Πάμπο να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια. Στο 27ο λεπτό η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ όταν ο Ακοράν έκανε το πλασέ, ο Μιχαΐλοφ απέκρουσε ασταθώς και ο Τρισκόφκσι μόνος με την εστία έστειλε την μπάλα στα δίκτυα. Οι φιλοξενούμενοι διπλασίασαν τα τέρματα τους με πολύ όμορφο σουτ του Ακοράν από πλάγια θέση, όμως πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ο Εκίθα με κεφαλιά (42’) μείωσε σε 1-2 και έβαλε ξανά τους πράσινους στο παιχνίδι.

Δεύτερο ημίχρονο

Δεν άρχισε καλά το δεύτερο μέρος για την Ομόνοια καθώς από το 48ο λεπτό αγωνιζόταν με 10 ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Εκίθα ο οποίος αντίκρισε την 2η κίτρινη κάρτα. Οι κιτρινοπράσινοι συνέχισαν να έχουν την κατοχή της μπάλας, και έφτασαν κοντά στο τρίτο γκολ μετά από σουτ των Ακοράν (47’) και Γιάννου (52’). Η ΑΕΚ πέτυχε και τρίτο γκολ μετά από κοντινό σουτ του Τέτε, βάζοντας τέλος στις όποιες ελπίδες των γηπεδούχων για βαθμολογικό όφελος. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, σημειώθηκαν ευκαιρίες με το πλασέ του Τέτε να σταματάει στο δοκάρι, ενώ ο Ντάρμπισαϊρ με γυριστό σουτ έστειλε την μπάλα λίγο έξω από την εστία του Πάμπλο. Το σκορ δεν άλλαξε και οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη με 1-3.

Διακριθέντες

Ομόνοια

Οι πράσινοι δεν βρίσκονταν σε καλή μέρα, ωστόσο ο Ντάρμπισαϊρ μαζί με τον Χριστοφή δημιούργησαν κάποιες προϋποθέσεις για επίτευξη τέρματος. Η επιθετική γραμμή των γηπεδούχων ήταν καλύτερη στο δεύτερο μέρος και μπορούσε να πετύχει κάποιο γκολ.

ΑΕΚ

Οι Ακοράν και Λαρένα πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση, «ταλαιπώρησα» τους αμυντικούς της Ομόνοιας καθώς σημείωσαν και κάποιες ευκαιρίες. Πολύ καλή παρουσία είχε και ο Τρισκόφσκι ο οποίος άνοιξε το σκορ για την ομάδα του, ενώ ο Ακοράν με φαλτσαριστό σουτ νίκησε τον Μιχαΐλοφ. Επίσης, ο Τέτε με την είσοδο του στο δεύτερο μέρος, ήταν πολύ κινητικό, ενώ πέτυχε και το τρίτο γκολ για την ομάδα του.

Απογοήτευσαν

Ομόνοια

Δεν παρουσιάστηκε σοβαρή η Ομόνοια, ενώ αρκετοί ποδοσφαιριστές δεν βρίσκονταν σε καλή μέρα. Ο Ζαρκίνιο για άλλο ένα παιχνίδι δεν απέδωσε τα αναμενόμενα, ενώ η αμυντική γραμμή του «τριφυλλιού» υπέπεσε σε λάθη που της στοίχισαν, ειδικά στο πρώτο γκολ που δέχθηκαν. Από την άλλη, μοιραίος ήταν και ο Εκίθα, ο οποίος αφού αντίκρισε την πρώτη κίτρινη κάρτα θα έπρεπε να ήταν πιο προσεχτικός, καθώς αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη στην αρχή του δευτέρου μέρους όταν ανέκοψε προσπάθεια του αντιπάλου.

ΑΕΚ

Η ΑΕΚ σημείωσε πολλές φάσεις καθ' όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, και μπορούσε να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ περισσότερο, όμως σε κάποιες περιπτώσεις οι επιθετικοί της παρουσιάστηκαν επιπόλαιοι, αφού σπατάλησαν κλασσικές ευκαιρίες.

Κοουτσάρισμα

Ομόνοια

Με αλλαγές παράταξε την ομάδα του ο Ιβάιλο Πέτεφ και με σύστημα 4-4-2. Στα άκρα της άμυνας βρέθηκαν οι Δημητρίου και Εκίθα, αντί των Καντέ-Τζαΐλσον. Στο κέντρο της άμυνας παρέμειναν οι Βύντρα και Γ. Σοάρες, όπως και οι Μπρέβελντ-Μαντούρο. Στην αρχική ενδεκάδα επέστρεψε ο Χριστοφή, ενώ διατηρήθηκε και ο Ζαρκίνιο. Τέλος ο Κατσαντώνης μαζί με τον Ντάρμπισαϊρ ήταν μαζί στην επιθετική γραμμή.

ΑΕΚ

Ο Ιμανόλ Ιδιάκεθ παράταξε την ομάδα του σε σύστημα 4-3-3 με τον Χέφελ σε δημιουργικό ρόλο αντί του Τομάς σε σχέση με προηγούμενους αγώνες. Κάτω από τα δοκάρια βρισκόταν ο Πάμπλο, και οι Αντωνιάδης-Μόισοφ-Καταλά-Νέλσον αποτελούσαν την τετράδα της άμυνας. Στο κέντρο φανέλα βασικού πήραν οι Κάσες-Λαρένα-Ακοράν, και στα άκρα της επίθεσης ήταν οι Τρισκόφσκι-Χέφελ, ενώ ο Γιάννου ήταν στην κορυφή της επίθεσης.

Διαιτησία

Στο δεύτερο γκολ της ΑΕΚ ο Χέφελ έφυγε μόνος με τον Μιχαϊλοφ, γύρισε στον Ακοράν ο οποίος με σουτ έκανε το 2-0. Ωστόσο, σύμφωνα με την επαναληπτική προβολή, ο Χέφελ ήταν σε αντικανονική θέση και ο επόπτης λανθασμένα άφησε την φάση να εξελιχθεί. Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου (48’) ο Εκίθα αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη για φάουλ, ωστόσο ενδεχομένως να ήταν αυστηρή η απόφαση του ρέφερι. Στο 86’ ο επόπτης σταμάτησε την προσπάθεια του Ντάρμπισαϊρ, ο οποίος έφευγε μόνος με τον Πάμπλο, και σύμφωνα με την επαναληπτική προβολή δεν υπήρχε οφσάιντ.

Στο πιο κάτω link μπορείτε να δείτε την ζωντανή περιγραφή του αγώνα.

Ομόνοια (Ιβάιλο Πέτεφ): Μιχαΐλοφ, Δημητρίου, Γ. Σοάρες, Βύντρα, Εκίθα, Μαντούρο (16' Κατελάρης), Μπρέβελντ, Χριστοφή (53' Τζαΐλσον), Ζαρκίνιο, Κατσαντώνης (46' Κιπιάνι), Ντάρμπισαϊρ.

ΑΕΚ (Ιμανόλ Ιδιάκεθ): Πάμπλο, Αντωνιάδης, Μόισοφ, Καταλά, Νέλσον (76' Σόρια), Κάσες, Λαρένα, Ακοράν, Τρισκόφσκι (86' Μουρίγιο), Χέφελ (60' Τέτε), Γιάννου.

Σκόρερ: 42' Εκίθα27' Τρισκόφσκι, 38' Ακοράν, 68' Τέτε

Κίτρινες: Κατελάρης, Εκίθα / Χέφελ

Αποβολές: Εκίθα (2η κίτρινη)

Διαιτητής: Μασιάς Δημήτρης

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος

Β’ Βοηθός Διαιτητής: Κυριάκου Κυριάκος