Μπάγερν-Λεβερκούζεν 3-1: Έκαναν το τρία στα τρία οι Βαυαροί (vid)

Δέχτηκε τριάρα η αντίπαλος της ΑΕΚ

Στο... ρελαντί, η Μπάγερν Μονάχου έκανε το "3 στα 3" στο πρωτάθλημα, επικρατώντας 3-1 της Μπάγερ Λεβερκούζεν, λίγες μέρες πριν πάει στη Λισαβόνα για το ματς με τη Μπενφίκα, για τον όμιλο της ΑΕΚ στο Τσάμπιονς Λιγκ. Παρά τη νίκη, ο Νίκο Κόβατς αγωνιά για την κατάσταση των Τολισό και Ραφίνια που αποχώρησαν τραυματίες.

Το ματς ξεκίνησε με τον διαιτητή Τομπίας Βελτς να δίνει πέναλτι υπέρ της Μπάγερ Λεβερκούζεν μόλις στο δεύτερο λεπτό, όταν σε προσπάθεια του Φόλαντ, η μπάλα βρήκε πρώτα στο πόδι και μετά στο απλωμένο χέρι του Τιάγκο. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Φόλαντ, με τον Νόιερ να αποκρούει, αλλά τον διαιτητή να διατάσει επανάληψη. Την εκτέλεση ανέλαβε, αυτή τη φορά, ο Ουέντελ, ο οποίος νίκησε τον Νόιερ για το 0-1. Από εκείνο το σημείο, η Μπάγερν Μονάχου, με διάταξη 4-2-3-1, πίεσε ψηλά και χρειάστηκε μόλις πέντε λεπτά για να φτάσει στην ισοφάριση. Χάρη στην πίεση, στο ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα έφτασε στον Λεβαντόφσκι, εκείνος έδωσε στον Τολισό που πλάσαρε για το 1-1. Οι πρωταθλητές Γερμανίας έκλεισαν τους φιλοξενούμενους στα καρέ τους και στο 19' ο Κίμιχ γέμισε, ο Τα έκανε κακό διώξιμο, η μπάλα στρώθηκε στον Ρόμπεν που με εξαιρετικό τελείωμα έκανε το 2-1 για το 140ο γκολ του με την Μπάγερν σε όλες τις διοργανώσεις. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο Ρόμπεν έπιασε δυνατό σουτ εκτός περιοχής με τον Χραντέτσκι να διώχνει και δυο λεπτά αργότερα και πάλι ο Ολλανδός σούταρε αλλά δεν βρήκε στόχο. Ακολούθησε η άτυχη στιγμή με τον Τολισό που τραυματίστηκε στο γόνατο και έγινε αναγκαστική αλλαγή.

Το πρέσινγκ της Μπάγερν Μονάχου συνεχίστηκε και στην επανάληψη, με τους γηπεδούχους να μην επιτρέπουν στη Μπάγερ Λεβερκούζεν να βγει στην επίθεση, αν και οι πρωταθλητές Γερμανίας δεν απειλούσαν την εστία του Χραντέτσκι. Στο 80' η Λεβερκούζεν έμεινε με δέκα παίκτες όταν ο Μπελαραμπί, επτά λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς, αποβλήθηκε, με απευθείας κόκκινη, για μαρκάρισμα στον Ραφίνια. Στο 89ο λεπτό ήρθε το τρίτο γκολ για την Μπάγερν Μονάχου, όταν ο Ρόμπεν με κάθετη πάσα βρήκε τον Τιάγκο στα δεξιά, ο Ισπανός έκανε το γύρισμα και ο Χάμες με κεφαλιά έκανε το 3-1. Ο Κολομβιανός έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και στις καθυστερήσεις, αλλά το γκολ σωστά ακυρώθηκε ως οφσάιντ

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ: Νόιερ, Κίμιχ, Σούλε, Μπόατενγκ, Ραφίνια (82' Αλάμπα), Τιάγκο Αλκάνταρα, Τολισό (42' Χάμες), Ρόμπεν, Μίλερ, Γκναμπρί (59' Μαρτίνεθ), Λεβαντόφσκι

ΜΠΑΓΕΡ ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Χραντέτσκι, Γεντβάι, Τα, Σ. Μπέντερ, Ντράγκοβιτς, Ουέντελ, Κορ, Λ. Μπέντερ (27' Μπραντ), Μπέιλι (83' Παουλίνιο), Φόλαντ (73' Μπελαραμπί), Χάρβετς