Δόξα – ΑΕΚ 0-5: Αφηνιασμένος Τρίσκο με υπογραφή Ιμανόλ! (vid)

Πεντάρα και χαμόγελα μετά από καιρό

Μια σεληνιασμένη ΑΕΚ πήρε μια εύκολη και ευρεία νίκη απέναντι στην Δόξα με 0-5. Με μια εκπληκτική εμφάνιση πήρε αέρα 3 τερμάτων στο πρώτο μέρος με τον Τρισκόφκσι να πετυχαίνει το πρώτο του χατ-ρικ με την φανέλα της ΑΕΚ στο πρωτάθλημα. Ακοράν και Κάσες τα άλλα δυο τέρματα. Από την πλευρά της η Δόξας απογοήτευσε με την παρουσία της.

Α’ ημίχρονο

Με τεράστια ποσοστά σκοραρίσματος ο η ΑΕΚ έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με 0-3. Μια εκπληκτική ΑΕΚ σκόραρε 3 τέρματα βρήκε ένα δοκάρι αλλά και τον Γκρεμπσλ να κάνει μερικές εκπληκτικές επεμβάσεις. Η ΑΕΚ θέλησε να δείξει από την αρχή το τι ζητούσε από το παιχνίδι. Ο Ακίνο στο 5ο λεπτό βρήκε χρόνο και χώρο κάνοντας ένα δυνατό σουτ γεμάτο φάρσα. Ο Γκρεμπσλ εκτινάχτηκε και απομάκρυνε τον κίνδυνο για την ομάδα του. Η Δόξα θέλησε να απαντήσει με τον Χατζηβασίλη που κατέβασε με το αριστερό, κάνοντας αμέσως το σουτ αλλά βρήκε τον Τόνιο σε ετοιμότητα. Από εκεί και πέρα η ΑΕΚ έλεγχε τον αγώνα. Μια λόμπα του Ακοράν νίκησε τον Γκρεμπσλ για το 0-1 με ψηλοκρεμαστό σουτ. Η ΑΕΚ που συνέχισε να κρατά την μπάλα και να δημιουργεί πρυποθέσεις κατάφερε να σκοράρει και δεύτερο τέρμα με τον Τρισκόφκσι. Ο Σκοπιανός δέχτηκε την μπάλα με εκπληκτικό τρόπο από την διαγώνια μπαλιά του Τέτε και με υποδειγματικό πλασέ έκανε το 0-2 για την ομάδα του. Η ΑΕΚ που μετέτρεψε σχεδόν όλες της, τις ευκαιρίες σε γκολ κατάφερε να σκοράρει και τρίτο τέρμα με τον Τρισκόφκσι και πάλι. Ο Τέτε με προσποιήσει πάτησε περιοχή δίνοντας πάσα πάρε βάλε στον Σκοπιανό, που αυτός από κοντά δεν αστόχησε να κάνει το 0-3 για την ομάδα του. Ένα σκορ που έδωσε την ευκαιρία στην ΑΕΚ για να ρίξει τους ρυθμούς της ούτως ώστε να πάρουν σημαντικές ανάσες ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Β’ ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με δυο αλλαγές για την Δόξα στην προσπάθεια της να μπει ξανά στο παιχνίδι. Χωρίς διαφορά όμως αφού ο Χατζηλούκας έβλεπε την ΑΕΚ να κρατά μπάλα και να ελέγχει το παιχνίδι. Στο 55ο λεπτό ο Ακίνο έκανε το σουτ με τον Αλεξάνδρου να βάζει το κεφάλι και να διώχνει την μπάλα σε κόρνερ. Στην συνέχεια και δυο λεπτά αργότερο ο Ακίνο και πάλι έφτασε κοντά στο τέρμα με τον Γκρεμπσλ να του λέει και πάλι όχι. Σε ένα δεύτερο ημίχρονο φτωχό σε ευκαιρίες η ΑΕΚ εκμεταλλεύθηκε την κακή παρουσία της Δόξας και κατάφερε να σκοράρει άλλα δυο τέρματα. Στο 77ο λεπτό με αντεπίθεση για σεμινάριο ο Ακοράν έδωσε πάσα πάρε βάλε στον Τρισκόφσκι με τον Σκοπιανό να μην αστοχεί και να κάνει το πρώτο του χατ-ρικ με τα χρώματα της ΑΕΚ στο πρωτάθλημα. Το τελικό 0-5 διαμόρφωσε ο Κάσες μετά από πάσα του Ρουσιά και δυνατό σουτ εκτός περιοχής στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Μια εμφάνιση που θύμισε ΑΕΚ από τα παλιά έδειξε πως είναι θέμα χρόνο να βρει τα πατήματα της ξανά μετά από την «κοιλιά» που έκανε το τελευταίο διάστημα. Νίκη ψυχολογίας που την αφήνει να πάει με άλλο αέρα στον επαναληπτικό απέναντι στην Νέα Σαλαμίνα στο Αρένα για να υπερασπιστεί την νίκη της στο πρώτο παιχνίδι αλλά και το τρόπαιο.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

ΑΕΚ: Σε μεγάλη μέρα οι Τρισκόφκσι, Ακοράν και Τέτε. Ο Τέτε σέρβιρε δυο τέρματα στον Σκοπιανό όπου πέρασε και τον Τομάς σε τέρματα. Ο Ακοράν με ένα εκπληκτικό σουτ άνοιξε τον χορό των τερμάτων για την ομάδα του

Δόξα: -

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

AEK: -

Δόξα: Πολύ κακή αμυντική λειτουργεία που έδωσε την ευκαιρία στην ΑΕΚ να μετατρέψει σε τέρμα τις περισσότερες ευκαιρίες που βρήκε. Σε καμία περίπτωση δεν κατάφερε να ελέγξει το κέντρο με αποτέλεσμα να δεχτεί 3 τέρματα στο πρώτο μέρος και να χάσει το παιχνίδι,

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

Δόξα (Λούκας Χατζηλούκας): Από την πλευρά του ο Λούκας Χατζηλούκας ήθελε εξ αρχής να έχει βαθμολογικό όφελος. Με ένα σύστημα 3-4-3 έδωσε φανέλα βασικού στους Νεκτάριος Αλεξάνδρου αλλά και Αρτάμπε για πρώτη φορά με την Δόξα. Δεν είχε ευθύνη στην ήττα της ομάδας του αφού οι ποδοσφαιριστές του δεν ήταν σε καλή μέρα.

ΑΕΚ (Ιμανόλ Ιντιακέθ): Μοναδικός σκοπός του Ισπανού ήταν να επιστρέψει η ΑΕΚ στα νικηφόρα αποτελέσματα. Για τον λόγο αυτό παράταξε την ομάδα του με τον καλύτερο δυνατό τρόπο και με ένα σύστημα 3-4-3. Έδωσε φανέλα βασικού στον Ακίνο μιας και οι επιθετικές λύσεις που είχε εξ αρχής για το παιχνίδι δεν ήταν αρκετές. Πολύ ψηλά τα ποσοστά επιτυχίας στο πρώτο μέρος του έδωσαν την δυνατότητα να είναι μπροστά στο σκορ με 0-3 και να κάνει διαχείριση στους ποδοσφαιριστές του.