ΑΠΟΕΛ- ΑΕΚ 2-5(πεν.): Με ήρωα τον γίγαντα Τόνιο!

Η ομάδα του Ιραόλα πανηγυρίζει το πρώτο τρόπαιο της χρονιάς

Η ΑΕΚ πανηγυρίζει για πρώτη φορά στην ιστορία της την κατάκτηση του Σούπερ Καπ. Το τρόπαιο κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι με την ομάδα της Λάρνακας να είναι σαφώς πιο ψυχραιμότερη και πιο εύστοχη. Στο πρώτο ημίχρονο το ΑΠΟΕΛ βρέθηκε μπροστά στο σκορ με τέρμα του Τάμαρι, ενώ στο δεύτερο η ΑΕΚ απάντησε με τον Ρουσιά. Στη διαδικασία των πέναλτι, ο Τόνιο απέκρουσε δυο πέναλτι και έτσι έγινε ο ήρωας της ομάδας του.

Α΄ημίχρονο

Δυνατά ξεκίνησαν και οι δύο ομάδες. Στο 4’ ο Ρέζα δοκίμασε το πόδι του με την μπάλα να περνάει λίγο έξω. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής 3΄λεπτά αργότερα εκτέλεσε φάουλ με την μπάλα να καταλήγει έξω. Νέα προσπάθεια για το ΑΠΟΕΛ στο 12΄ σούτ του Σοούζα αποκρούει ο Τόνιο. Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ στο 14΄ μετά από σουτ του Τομάς το οποίο κόντραρε σε σώματα και κατέληξε σε κόρνερ. 4 λεπτά αργότερα ο Ακοράν βρέθηκε στην περιοχή ,το πλασέ του όμως πέρασε έξω. Στο 24 ο Τομάς επιχείρησε σέντρα σουτ με τον Ρομό να διώχνει σε κόρνερ. Το κόρνερ όμως λένε πως είναι μια μεγάλη ευκαιρία και για την ομάδα που αμύνεται ώστε να σκοράρει. Έτσι και ο εδώ ο Ρομό ο οποίος μάζεψε τη μπάλα, βρήκε άμεσα τον Τάμαρι, που έφυγε ταχύτατα στην αντεπίθεση. Ο νεαρός πάτησε περιοχή, και με σωστό πλασέ έγραψε το 1-0 για το ΑΠΟΕΛ. Τεράστια διπλή ευκαιρία για την ΑΕΚ για να απαντήσει άμεσα στο 27ο λεπτό όταν ο Χέφελ μπήκε πλάγια στην περιοχή σούταρε αναγκάζοντας τον Ρομό να απεκρούσει εντυπωσιακά και στην επαναφορά η μπάλα κατέληξε στον Τομάς ο οποίος από πλεονεκτική θέση έστειλε την μπάλα έξω. Νέα τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ στο αμέσως επόμενο λεπτό όταν ο Ακοράν βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση εντός περιοχής με το σούτ του να περνάει λίγο έξω. Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ στο 45 όταν ο Ονησίφορος Ρουσιάς βρέθηκε τετ α τετ με τον Ρομό ο οποίος του στέςρησε το γκολ της ισοφάρισης .Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου ο Τάμαρι δοκίμασε το πόδι του εκτός περιοχής με την μπάλα να καταλήγει στα χέρια του Τόνιο

Β’ ημίχρονο

Δυνατό σούτ του Ρέζα εντός περιοχής έπειτα από εξαιρετική πάσα του Τάμαρι έδιωξε με υπερένταση ο Τόνιο. Η ΑΕΚ στα επόμενα λεπτά πίεζε συνεχώς το ΑΠΟΕΛ με στόχο να φτάσει σε ένα γρήγορο γκόλ ισοφάρισης όμως οιμ παίκτες της Λαρνακιώτικης ομάδας τα χαλάνε στην τελική πάσα . Μετά από ωραίο συνδιασμό μεταξύ των παικτών της ΑΕΚ ο Ονησίφορος Ρουσιάς βρέθηκε αμαρκάριστος στην περιοχή μετά από εξαιρετική πάσα του Ακοράν και με ωραίο πλασέ ισοφάρισε σε 1-1.Δυνατό παιχνίδι διεξάγεται σήμερα στο Αντώνης Παπαδόπουλος με τις δύο ομάδες να δείχνουν πώς θέλουν την κατάκτηση αυτού του τροπάιου .Καλή προσπάθεια για το ΑΠΟΕΛ καθώς η εκτέκλση φάουλ του Ρέζα κατέληξε στην αγκαλιά του Τόνιο. Άμεση ήταν η απάντηση της ΑΕΚ καθώς στο επόμενο λεπτό μετά από εξαιρετικό συνδιασμό και πάλι των ποδοσφαιριστών της ο Ασούμπρε βρέθηκε στο σημείο του πέναλτι αλλά το σουτ του έφυγε πάνω από την εστία του Ρομό. Τεράστια φάση για την ΑΕΚ να πάρει το παιχνίδι στο 89’ αλλά την κεφαλιά του Τρισκόφσκι έδιωξε θεαματικά ο Ρομό.

Πέναλτι

Στη διαδικασία των πέναλτι η ΑΕΚ φάνηκε πολύ πιο ψύχραιμη και σαφώς πιο εύστοχη. Πρώτος εκτέλεσε ο Τρισκόφσκι ο οποίος νίκησε τον Ρομό και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του. Ο Μοράις ανέλαβε την πρώτη εκτέλεση για το ΑΠΟΕΛ, με τον Τόνιο όμως να του λέει όχι και να δίνει με το καλημέρα της διαδικασίας προβάδισμα στην ΑΕΚ. Σειρά πήρε ο οποίος έστειλε τη μπάλα δεξιά και τον Ρομό αριστερά. Η απάντηση του ΑΠΟΕΛ ήρθε με τον Κατσίνι. Επόμενος στην άσπρη βούλα στάθηκε ο Κάσες που με μπόλικη δύναμη κατάφερε να κερδίσει τον Ρομό, παρά το γεγονός πως ο τελευταίος έπεσε σωστά. Τρίτος στη σειρά για το ΑΠΟΕΛ ήταν ο Γιώργος Μερκής, ο οποίος όμως αστόχησε με τον Τόνιο να πιάνει το δεύτερο του πέναλτι. Έτσι την τελευταία εκτέλεση ανέλαβε ο Ακοράν ο οποίος αν ευστοχούσε θα έδινε το τρόπαιο στην ΑΕΚ. Και αυτό έπραξε και με το τέρμα του οι παίκτες της ΑΕΚ έγιναν ένα κουβάρι στον αγωνιστικό χώρο και άρχισαν τα πανηγύρια.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

ΑΠΟΕΛ (Κωστή): Ο Κωστή μετέδωσε στους παίχτες του το πόσο ήθελε αυτό το τρόπαιο όμως οι δύο τραυματισμοί που προέκυψαν κατά την διάρκεια του αγώνα τον έβγαλαν εκτός πλάνου. Παράλληλα και ο τραυματισμός του Βούρου ο οποίος ζητούσε αλλαγή όταν όμως είχαν πραγματοποιηθεί και οι τρείς.

ΑΕΚ (Ιραόλα):Και ο προπονητής της ΑΕΚ έδειξε ότι ήθελε αυτό το τρόπαιο με την εντεκάδα που παρέταξε στον αγωνιστικό χώρο .Πλήγμα για την ΑΕΚ αποτέλεσε ο γρήγορος τραυματισμός του Λαρένα που όμως στο τέλος δεν φάνηκε σε μεγάλο βαθμό λόγω της απόδοσης των ποδοσφαιριστών του Άντονι Ιραόλα.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

ΑΠΟΕΛ: Ο Μούσα Αλ Τάμαρι ήταν ο ποδοσφαιριστής που ξεχώρισε. Η ταχύτητα και η τεχνική του δείχνουν έναν ποδοσφαιριστή που μπορεί να φθάσει πολύ ψηλά. Θετικός ήταν και ο Ρομό παρά το γεγονός πως δεν μπόρεσε να αποκρούσει κάποιο πέναλτι στο τέλος

ΑΕΚ: Ο Ρουσιάς σημείωσε το χρυσό τέρμα που έστειλε τη διαδικασία στα πέναλτι και αξίζει μια θέση εδώ. Απ’ την άλλη όμως ο μεγάλος ήρωας είναι ο Τόνιο που έπιασε δυο πέναλτι και είχε τεράστια συμβολή στην κατάκτηση του τίτλου

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

ΑΠΟΕΛ:. Ο Μπάλογκ ήταν ο αδύναμος κρίκος στην σημερινή εμφάνιση του ΑΠΟΕΛ. Δεν κατάφερε σε κανένα σημείο να κάνει αισθητή την παρουσία του. Δυσκολεύτηκε πολύ και γι’ αυτό και πέρασε αλλαγή στο ημίχρονο.

ΑΕΚ: Δύσκολα θα βρεθεί ο ποδοσφαιριστής που δεν μπόρεσε να βοηθήσει.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Απέφυγε το μεγάλο λάθος μιας και ακόμη και στο τέρμα της ΑΕΚ, σε μια πραγματικά οριακή φάση, ο Λεόντιος Τράτος και οι βοηθοί του πήραν την σωστή απόφαση. Σε γενικές γραμμές ήταν μια καλή διαιτησία.

ΕΝΤΕΚΑΔΕΣ

Γιώργος Κωστή (ΑΠΟΕΛ): Ρομό, Καζού, Γκέντζογλου (59' Κατσίνι), Σόουζα, Ρέζα, Τάμαρι, Ντε Βινσέντι (39' Μοράις), Βούρος, Μερκής, Καρλάο, Μπάλογκ (46' Αλωνεύτης)

Άντονι Ιραόλα (ΑΕΚ): Τόνιο, Ιγκόρ, Τρουγιόλς (75' Γκρασία), Μοϊσόφ, Λαρένα (16' Κάσες), Ακοράν, Τομάς, Τρισκόφσκι, Χέφελ, Γκονζάλες, Ρουσιάς (72' Ασούμπρε)

Σκόρερς: Τάμαρι (25') / Ρουσιάς (62')

Σκόρερς στη διαδικασία των πέναλτι: Κατσίνι / Τρισκόφσκι, Μόισοφ, Κάσες, Ακοράν

Κίτρινες Κάρτες: Καζού, Σόουζα, Κατσίνι / Τομάς

Κόκκινες Κάρτες: - / -