Ανόρθωση-ΑΕΚ 1-2: «Διπλό» χαρακτήρα και ψυχολογίας (vid-pics)

Σπουδαίο τρίποντο για τους «κιτρινοπράσινους»

Η ΑΕΚ ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι που έγινε στο «Αντώνης Παπαδόπουλος». Οι «κιτρινοπράσινοι» επικράτησαν της Ανόρθωσης με 2-1, φτάνοντας στην τέταρτη συνεχόμενη νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα της Λάρνακας προηγήθηκε με 2-0 χάρη στα γκολ των Τέτε και Φλοριάν. Το μόνο που κατάφερε η Ανόρθωση ήταν να μειώσει στο 71ο λεπτό με τον Ντουγκλάο.  Η Ανόρθωση γνώρισε την 3η της ήττα σε ισάρυθμα ντέρμπι. Η ομάδα του Στρέπελ ήταν απογοητευτική στη μεγαλύτερη διάρκεια του σημερινού παιχνιδιού και ουσιαστικά πήρε ότι έδωσε. Η ΑΕΚ θα πάει με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στο ντέρμπι του ερχόμενου Σαββάτου με την ΑΕΛ.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Η πρώτη καλή φάση στο παιχνίδι καταγράφηκε στο 2ο λεπτό για λογαριασμό των φιλοξενούμενων. Ο Τολεμές έκανε το επικίνδυνο γύρισμα στην περιοχή όμως ο Δημητρίου έδιωξε τη μπάλα με τα πόδια. Η Ανόρθωση απείλησε για πρώτη φορά στο παιχνίδι στο 10ο λεπτό. Ο Ράγιο έστρωσε τη μπάλα στον Λαβόρδε, ο Κολομβιανός έπιασε το σουτ όμως ο Τόνιο έπεσε και απόκρουσε τη μπάλα σε κόρνερ. Στην εξέλιξη της φάσης ο Κάτσαρ κέρδισε τους αμυντικούς της ΑΕΚ στον αέρα όμως η κεφαλιά του ήταν άστοχη. Στο 13’ ο ίδιος παίκτης έπιασε το σουτ από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή όμως η μπάλα έφυγε ψηλά. Στο 28’ η Ανόρθωση δημιούργησε μια πάρα πολύ καλή ευκαιρία.

Ο Σίντεφελντ πρόλαβε την έξοδο του Τόνιο και έπιασε την κεφαλιά όμως δεν βρήκε στόχο. Στο 33’ η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα στο σκορ με ένα πανέμορφο σουτ του Τέτε έξω από την περιοχή. Ο Δημητρίου έπεσε στην αριστερή του γωνία όμως δεν κατάφερε να αποκρούσει τη μπάλα. Η Ανόρθωση προσπάθησε στα εναπομείναντα λεπτά του ημιχρόνου όμως δεν κατάφερε να δημιουργήσει κάποια επικίνδυνη φάση μπροστά από την εστία του Τόνιο.

Η πρώτη καλή φάση στην επανάληψη καταγράφηκε στο 51ο λεπτό με ένα σουτ του Ράγιο το οποίο κόντραρε σε αμυντικούς και κατέληξε κόρνερ. Στο 54’ η ΑΕΚ έκανε το 2-0 με ένα ωραίο σουτ του Φλοριάν. Ο Τρισκόφσκι βρήκε τον Γάλλο με μια μπαλιά 40 μέτρων, ο Φλοριάν ελίχθηκε όμορφα και νίκησε τον Δημητρίου με ένα δυνατό σουτ. Όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι είχε κριθεί καθώς η Ανόρθωση δεν έβγαζε αντίδραση όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να μειώσουν από ένα στημένο. Στο 71ο λεπτό ο Ντουγκλάο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με ωραία κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Ράγιο, βάζοντας ξανά την ομάδα του στο παιχνίδι. Τα τελευταία 20 λεπτά του αγώνα ήταν δραματικά, καθώς η Ανόρθωση έψαχνε το γκολ της ισοφάρισης. Στο 81’ η Ανόρθωση απείλησε με μια κεφαλιά του Ντούρις την οποία μπλόκαρε εύκολα ο Τόνιο. Η Ανόρθωση προσπάθησε όμως δεν κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση, με την ΑΕΚ να κρατά μέχρι το τέλος το υπερπολύτιμο 2-1.

ΚΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Με 4-3-3 παρέταξε την ομάδα του ο Γιούργκεν Στρέπελ. Η Ανόρθωση φόρτωνε συνεχώς από τη δεξιά πλευρά, θέλοντας να «χτυπήσει» στην πλευρά του Θωμά Ιωάννου, χωρίς ωστόσο να καταφέρει κάτι το ιδιαίτερο. Μετά το 2-0 ο προπονητής της Ανόρθωσης το γύρισε σε 4-4-2, παίζοντας τα όλα για όλα.

ΑΕΚ: Ο Ιραόλα κατέβασε την ομάδα του με σχηματισμό 4-4-2, με τον Γιάννου να αγωνίζεται λίγο πιο πίσω από τον Τολεμές σε ρόλο περιφερειακού. Η ΑΕΚ κυκλοφορούσε καλύτερα την μπάλα από την Ανόρθωση και δημιούργησε πιο εύκολα φάσεις, δείχνοντας παράλληλα και μεγάλη αποτελεσματικότητα.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Ο Ντουγκλάο σκόραρε στο 71' και έβαλε ξανά την ομάδα του στο παιχνίδι, η οποία όμως δεν κατάφερε να πετύχει κάτι περισσότερο.

ΑΕΚ: Από πλευράς φιλοξενουμένων ξεχώρισαν οι Τέτε, Τρισκόφσκι και Γιάννου, οι συνέβαλαν καταλυτικά στο τρίποντο.