«Ανάσταση» για Λεβερκούζεν

Κατέκτησε τους πρώτους της βαθμούς στη φετινή Bundesliga καθώς νίκησε 1-0 τη Μάιντς

Τέλος στο αρνητικό σερί τριών αγώνων με ισάριθμες ήττες στο ξεκίνημα της Bundesliga έβαλε η Λεβερκούζεν. Οι «ασπιρίνες», που έχασαν ένα… τσουβάλι ευκαιρίες, χρειάστηκαν ένα γκολ του Χάβερτς στο 62’ και αρκετή δόση τύχης στο τέλος για να κάμψουν με 1-0 την αντίσταση της Μάιντς, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής. Για τους φιλοξενούμενους, αυτή ήταν η πρώτη φετινή ήττα, την οποία θα μπορούσαν να αποφύγουν, αν το πίστευαν λίγο πιο νωρίς.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ένας επιθετικός μονόλογος της Λεβερκούζεν, με την Μάιντς να περιορίζεται σε καθαρά παθητικό ρόλο. Οι γηπεδούχοι έπαιξαν την αντίπαλό τους σαν «τη γάτα με το ποντίκι» και δημιούργησαν ένα… τσουβάλι ευκαιρίες, τις οποίες δεν εκμεταλλεύτηκαν, αφού ήταν επιπόλαιοι στην τελική προσπάθεια.

Ίδια ήταν η εικόνα και στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, με τη Μπάγερ να πιέζει επίμονα για το γκολ. Τον «γόρδιο δεσμό» έλυσε στο 62’ ο Χάβερτς, που εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του Μπραντ. Μετά το γκολ, οι φιλοξενούμενοι αφυπνίστηκαν και προσπάθησαν και αυτοί με τη σειρά τους να κάνουν παιχνίδι, προσπαθώντας να φτάσουν στην ισοφάριση. Ευκαιρίες χάθηκαν εκατέρωθεν, ωστόσο, το σκορ δεν άλλαξε κι έτσι η Μπάγερ πήρε τη νίκη.