ΑΕΚ: Συνδυασμός Δόξας και «Αρένας» για πρώτη φορά

Η ομάδα της Λάρνακας θα υποδεχθεί για πρώτη φορά την αντίστοιχη της Κατοκοπιάς

Παρά το γεγονός ότι η ΑΕΚ χρησιμοποιεί την «Αρένα» από την 17η Οκτωβρίου 2016, δεν έχει υποδεχθεί μέχρι στιγμής στην νεόκτιστή της έδρα την Δόξα Κατοκοπιάς. Η ιδιαιτερότητα αυτή χαρακτηρίζει τον σημερινό αγώνα, με την ομάδα της Λάρνακας να ψάχνει την επιστροφή στις νίκες μετά την ήττα από τον ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ με εις βάρος ανατροπή και σκορ 3-1.

Η τελευταία φορά που οι κιτρινοπράσινοι της Λάρνακας υποδέχθηκαν την ομάδα της Κατοκοπιάς, ήταν στις 14 Σεπτεμβρίου 2016 στο ΓΣΖ. Με τον Ιμανόλ Ιδιακέθ και τότε στον πάγκο και με τον Χουάνμα Ορτίθ να ανοίγει το σκορ στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης, η ΑΕΚ έφτασε σε μια καθαρή νίκη με σκορ 2-0. Το δεύτερο γκολ των τότε γηπεδούχων ήρθε από αντίπαλο και πιο συγκεκριμένα τον Σεράν Πόλο στο 52ο λεπτό, με τον Ισπανό να έχει, ως γνωστόν, πέρασμα και από τον σύλλογο της Λάρνακας.

Η δυναμική της έδρας είναι ένα στοιχείο που εξακολουθεί να συνοδεύει την ΑΕΚ και πλέον απομένει η επιβεβαίωσή της στην βραδινή αναμέτρηση της 22ης αγωνιστικής. Ο Ιμανόλ Ιδιακέθ δεν υπολογίζει στον πιο παραγωγικό ποδοσφαιριστή της ομάδας, Φλοριάν Τολεμές, αλλά ούτε και στο πολυεργαλείο Χουάν Τρουγιόλς μιας και αμφότεροι συμπλήρωσαν απαγορευτικό αριθμό κίτρινων καρτών.

Τις δύο αυτές μονάδες θα κληθεί να αντικαταστήσει και ο κόσμος της ομάδας ο οποίος παρά τις δύο ήττες στα ντέρμπι με Ανόρθωση και ΑΠΟΕΛ, παραμένει κοντά στην ομάδα, στηρίζοντας τις προσπάθειες του Βάσκου τεχνικού και των ποδοσφαιριστών του.