ΑΕΚ: Στην «Αρένα» τα λάθη πληρώνονται

Οι Λαρνακείς έκαναν άλμα πρόκρισης πολύ πιο εύκολα απ' ότι θα ανέμεναν

Πιστή στο σημαντικό ραντεβού της 18ης Απριλίου ήταν η ΑΕΚ η οποία εκμεταλλεύτηκε εις το έπακρον τον παράγοντα έδρα, επικράτησε για τρίτη φορά στην ιστορία της στην «Αρένα» του ΑΠΟΕΛ και πλέον καλείται σε μια εβδομάδα να υπερασπιστεί το υπέρ της 2-0. Ο Ιμανόλ Ιδιακέθ δεν αιφνιδίασε με τις αγωνιστικές του επιλογές και αντιθέτως έριξε στη μάχη τους πιο φορμαρισμένους ποδοσφαιριστές αυτής της περιόδου, την ίδια ώρα που ο ομολόγός του, μάλλον επέλεξε να δώσει έμφαση στο πρωτάθλημα.

Μια τέτοια επιλογή και ένα τέτοιο... λάθος έγινε στην ισχυρότερη έδρα της φετινής σεζόν και λίγο το καλό ξεκίνημα και το γκολ του 18ου λεπτού και λίγο οι τέσσερις χιλιάδες φίλοι της ΑΕΚ, έγειραν από νωρίς την πλάστιγγα προς την κιτρινοπράσινη πλευρά. Ο Έκτορ Χέφελ δεν δίστασε να πάρει πάνω του την εκτέλεση μιας στημένης φάσης έχοντας τον Χόρχε Λαρένα στο πλευρό του και δικαιώθηκε πανηγυρικά, νικώντας τον συμπατριώτη του τερματοφύλακα του ΑΠΟΕΛ.

Η διαχείριση των κεκτημένων ήταν εύκολη υπόθεση με την ΑΕΚ να αριθμεί έξι τελικές προσπάθειες στην ανάπαυλα, έναντι καμίας του αντίπαλου. Τα δύο δοκάρια και η ανεπανάληπτη ευκαιρία του Ιβάν Τρισκόφσκι στο 65ο λεπτό άρχισαν να φέρνουν στην επιφάνεια τον άγραφο νόμο του ποδοσφαίρου, ωστόσο η επιστροφή του Φλοριάν Τολεμές στα μεγάλα ραντεβού, συνοδεύτηκε από μια τελική πάσα προς τον Αποστόλη Γιάννου ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 2-0 στο 83ο λεπτό.

Στο φινάλε ο αντίπαλος απείλησε και μάλιστα δις ωστόσο η δικαιοσύνη αποδόθηκε, με την ΑΕΚ να βλέπει πλέον τον δρόμο προς τον τελικό της διοργάνωσης να είναι στρωμένος με ροδοπέταλα.