ΑΕΚ: Όταν ο Πεζοπορικός έδειξε το δρόμο το φθινόπωρο του 1982

Ο ΠΟΛ ήταν η πρώτη από τις τρεις κυπριακές ομάδες που αντιμετώπισα την Ζυρίχη

Μια εκ των τριών ομάδων που θα βρεθούν στο ευρωπαϊκό μονοπάτι της ΑΕΚ και συγκεκριμένα στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ, έρχεται από την Ελβετία. Η Ζυρίχη θα πάρει το αεροπλάνο για Κύπρο προκειμένου να αναμετρηθεί με τους περσινούς κυπελλούχους στις 20 Σεπτεμβρίου στο ΓΣΠ και η διαδρομή προς το νησί θα της είναι κάθε άλλο παρά άγνωστη. Συγκεκριμένα, η ΑΕΚ θα αποτελέσει την τέταρτη κυπριακή ομάδα που θα κονταροχτυπηθεί με τον ελβετικό σύλλογο, αφού προηγήθηκαν η Ανόρθωση, ο Απόλλωνας αλλά και ο Πεζοπορικός το φθινόπωρο του 1982.

Συγκεκριμένα στις 15 Σεπτεμβρίου εν του λόγω έτους, η μια εκ των δύο ομάδων οι οποίες με την ένωσή τους δημιούργησαν τους κιτρινοπράσινους, υποδέχθηκε τη Ζυρίχη για τον πρώτο γύρο του τότε κυπέλλου UEFA. Ο πρώτος αγώνας έγινε στην Λάρνακα με τον Πεζοπορικό να πραγματοποιεί ονειρικό ξεκίνημα και να παίρνει προβάδισμα δύο τερμάτων στο 35ο λεπτό, με τους Θεοφάνους και Βέρνον να σκοράρουν. Πριν τη λήξη του ημιχρόνου, οι Ελβετοί κατάφεραν να μειώσουν σε 2-1 με Σέιλερ, ενώ στο 50ο λεπτό της αναμέτρησης ο Τζέρκοβιτς ισοφάρισε σε 2-2, το οποίο έμελλε να ήταν και το τελικό σκορ.

Για λογαριασμό του Πεζοπορικού και πλην των δύο σκόρερς, φανέλα βασικού για τον Πεζοπορικό είχαν πάρει οι Στυλιανού, Παστελλίδης, Λάμπρου, Λαγός, Αντωνίου, Κούννας, Κουής, Δαμιανού και Ραμαντάν, ενώ σαν αλλαγή πέρασαν οι Κασπαρής και Χριστοφόρου. Στον επαναληπτικό που έγινε στην Ελβετία δύο εβδομάδες αργότερα, η ομάδα της Λάρνακας πραγματοποίησε αξιοπρεπέστατη εμφάνιση ωστόσο ηττήθηκε με 1-0 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λούντι στο 68ο λεπτό.