ΑΕΚ-Ομόνοια 5-0: Γαλλία-Ισπανία, συμμαχία

Η Ελληνικη Τραπεζα και το 24sports μαζι στο Κυπριακο Ποδόσφαιρο

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Φλοριάν Τολεμές για άλλη μια φορά σε εκτελεστικό και οργανωτικό ρόλο, η ΑΕΚ αφαίρεσε το χαρατήρα του ντέρμπι από τον αγώνα με την Ομόνοια, επικρατώντας με 5-0. Ο Γάλλος επιθετικός σκόραρε στο 11ο και 38ο λεπτό ενώ μοίρασε την ασίστ στον Τομάς στο 72ο εκμεταλλεύομενος τα πολλά και μαζεμένα λάθη στα μετόπισθεν που ταλαιπώρησαν τους φιλοξενούμενους για άλλον ένα αγώνα. Άξιοι συμπαραστάτες του αποτέλεσαν και οι Λαρένα-Ακοράν οι οποίοι στα τελευταία στάδια της αναμέτρησης, διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα. Η επιστροφή στην κορυφή της βαθμολογίας για τους κιτρινοπράσινους είναι γεγονός, την ίδια ώρα που η αποδεκατισμένη Ομόνοια βυθίστηκε ακόμη περισσότερο στον προβληματισμό.

Πρώτο ημίχρονο

Με αυτογκόλ λίγο έλειψε να ξεκινήσει η αναμέτρηση με τον Τολεμές στο δεύτερο λεπτό να κινείται στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας και τον Γουίλιαμ Σοάρες με ρίσκο να τον ανακόπτει με ανορθόδοξο τρόπο που λίγο έλειψε να αιφνιδιάσει τον Φελχούιζεν. Στο τέταρτο λεπτό ο Τρουγιόλς ακροβολίστηκε εντός περιοχής αλλά το σουτ που επιχείρησε σταμάτησε στο σώμα του Φαμπρίτσιο, με την ΑΕΚ να φτάνει στο ζητούμενο αμέσως μετά το δεκάλεπτο όταν ο Τολεμές βρέθηκε φάτσα με τον Φελχούιζεν και πλάσαρε εύστοχα για το 1-0.

Η αντίδραση των φιλοξενούμενων ήρθε στο 15ο λεπτό όταν ο Καντέ πάτησε περιοχή και με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κολίνας. Οι Λαρνακείς έψαξαν το δεύτερο γκολ στο 18ο λεπτό όταν ο Ακοράν έκανε το γύρισμα από αριστερά αλλά ο Τολεμές δεν μπόρεσε να μπει στην πορεία της μπάλας, με τον Ισπανό τρία λεπτά αργότερα να απειλεί με σουτ στην κίνηση το οποίο ήταν άστοχο. Στο 24ο λεπτό ο Τρισκόφσκι κινήθηκε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας και επιχείρησε ένα σουτ το οποίο κατέληξε μόλις έξω, με την Ομόνοια να απειλεί με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καντέ το οποίο σταμάτησε στο ανθρώπινο τοίχος.

Ο Χριστοφή επιβεβαίωσε ότι ήταν εκτός ρυθμού με δύο αβίαστα λάθη μετά τη συμπλήρωση του πρώτου μισαώρου, με την ΑΕΚ να εκμεταλλεύται στο 38ο λεπτό την υπεροπλία του Τολεμές στον αέρα με τον Γάλλο να μετουσιώνει σε γκολ εκτέλεση φάουλ του Λαρένα για το 2-0. Μια μίνι πολιοκρία που εφάρμοσε η Ομόνοια στο 40ο λεπτό δεν έφερε τη μείωση του σκορ με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια με ξεκάθαρο προβάδισμα για τους γηπεδούχους.

Δεύτερο ημίχρονο

Στα πρώτα δευτερόλεπτα της επανάληψης η ΑΕΚ έφτασε κοντά σε τρίτο γκολ όταν οι Τρισκόφσκι και Τολεμές συνδυάστηκαν με τον Σκοπιανό να εκδηλώνει τελική προσπάθεια την οποίαν σταμάτησε με υπερένταση ο Καντέ. Στο 50ο λεπτό ο Φαμπρίτσιο εκτέλεσε με δύναμη φάουλ ένα μέτρο εκτός περιοχής με τον Κολίνας να απομακρύνει με γροθιές και με δυσκολία τοποθετημένος στο κέντρο της εστίας του.

Τρία λεπτα αργότερα ο Τολεμές έψαξε το χατ-τρικ με γυριστό σουτ ωστόσο ο Φαμπρίτσιο έδωσε τη λύση στην άμυνα των φιλοξενούμενων, με τον Μαργκάσα να ψάχνει συμποδοσφαιριστή στην περιοχή με εκτέλεση φάουλ στο 58ο λεπτό χωρίς όμως αποτέλεσμα. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Σοάρες έσπασε το τεχνητό οφσάιντ και έφυγε απέναντι στον Κολίνας με τον Ισπανό να βγαίνει κερδισμένος στο τετ-α-τετ παραχωρώντας κόρνερ, κάτι που επιχειρήσε να κάνει και ο Τολεμές στο 66ο λεπτό ωστόσο δεν εκμεταλλεύτηκε την κάθετη πάσα του Αντωνιάδη.

Η ΑΕΚ κατάφερε να στείλει για τρίτη φορά τη μπάλα στα δίκτυα στο 72ο λεπτό όταν ο Τομάς είδε τη μπάλα να περνά τη μπάλα κάτω από τα πόδια του Φαμπρίτσιο και με στιλ την έστειλε πάνω από το σώμα του Φελχούιζεν και στο πλεκτό για το 3-0. Τη σκυτάλη στο σκοράρισμα επιχείρησε να πάρει λίγο αργότερα ο Τρισκόφσκι ο οποίος είδε την καρφωτή κεφαλιά του να σταματά στον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Ένα δαιμονισμένο δίλεπτο μεταξύ 85ου και 86ου λεπτού ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 5-0 με τους Λαρένα και Ακοράν να πετυχαίνουν δύο πανέμορφα γκολ και να δίνουν διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση της ομάδας τους.

ΑΕΚ (Ι. Ιδιακέθ): Κολίνας, Μόισοφ (78' Πάνκοφ), Καταλά, Αντωνιάδης (75' Νέλσον), Λαμπάν, Τρουγιόλς, Λαρένα, Τομάς, Ακοράν, Τρισκόφσκι, Τολεμές (84' Ρουσιάς)

Ομόνοια (Π. Χριστοδούλου): Βελχούιζεν, Φαμπρίτσιο, Σοάρες Λ., Σοάρες Α. (76' Μαδούρο), Τζαίλσον, Αντόνια, Λόπες, Καντέ (69' Γκονζάλες), Μαργκάσα, Μπρέβελντ, Χριστοφή

Σκόρερς: 11', 38' Τολεμές, 72' Τομάς, 85' Λαρένα, 86' Ακοράν

Κίτρινες κάρτες: Μόισοφ (3η)/Μπρέβελντ, Σοάρες Γ. (3η)