ΑΕΚ: Οι πρωταγωνιστές του τότε και του τώρα

Το παράδειγμα της 1ης Απριλίου θέλουν να ακολουθήσουν οι Λαρνακείς

Κατά τον ένα χρόνο ζωής της, η «Αρένα» φιλοξένησε ουκ ολίγα ντέρμπι με την ΑΕΚ να χάνει ουσιαστικά μόνο από τον Απόλλων στις 3 Ιανουαρίου 2017 στο θεσμό του πρωταθλήματος. Τόσο κατά την πρώτη, όσο και και κατά τη δεύτερη φάση του περσινού μαραθωνίου, οι κιτρινοπράσινοι έπαιρναν τουλάχιστον το βαθμό της ισοπαλίας όταν υποδέχονταν ομάδες με παρόμοιους στόχους και οι αναμετρήσεις με τον ΑΠΟΕΛ δεν αποτελούν εξαίρεση.

Αν ένας αγώνας αποτελεί πρότυπο για το πως η ΑΕΚ θα πρέπει να προσεγγίσει το αυριανό ντέρμπι, τότε αυτός είναι ο αντίστοιχος της 1ης Απριλίου 2017. Ήταν τότε που οι Λαρνακείς κατάφεραν να ανατρέψουν τα δεδομένα που διαμορφώθηκαν εις βάρος τους από το 8ο λεπτό της αναμέτρησης δια ποδός Μοράις, φτάνοντας σε μια σπουδαία ανατροπή στο φινάλε.

Αρχικά ήταν ο Μυτίδης ο οποίος ήρθε από τον πάγκο στο 77ο λεπτό για να κεραυνοβολήσει τον Βάντερμαν με σουτ στην κίνηση τέσσερα λεπτά αργότερα, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Το τρίποντο διασφαλίστηκε δια ποδός Λαρένα με τον Ισπανό μέσο να έχει... κρύο αίμα και να σκοράρει με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο τρίτο λεπτό της καθυστέρησης.

Στον εν λόγω αγώνα ο Ιμανόλ Ιδιακέθ είχε επιλέξει για το αρχικό σχήμα τους Γιωργαλλίδη, Μουρίγιο, Γκαρίδο, Ορτίθ, Καταλά, Λαμπάν, Λαρένα, Ακοράν, Χέφελ, Τέτε και Τολεμές. Τουλάχιστον εφτά εξ αυτών αναμένεται ότι θα πάρουν φανέλα βασικού το βράδυ του Σαββάτο, ενώ μόλις δύο δεν συνεχίζουν στην ομάδα της Λάρνακας.