ΑΕΚ: Οι απουσίες το κάνουν δυσκολότερο

Έως και εφτά δύναται να είναι οι απώλειες για τον Ιμανόλ Ιδιακέθ

Ο αγώνας απέναντι στην Αλκή Ορόκλινη έχει από μόνο τους ψηλό βαθμό δυσκολίας για τους περσινούς κυπελλούχους, ο οποίος γίνεται ακόμη μεγαλύτερος αν ληφθούν υπόψην κάποιες ιδιαίτερες παράμετροι οι οποίοι συνοδεύουν την αναμέτρηση της 20ης αγωνιστικής. Από τη μια είναι προφανές ότι το συγκρότημα του Κώστα Σακκά καίγεται για βαθμούς προκειμένου να μπει με καλύτερες προϋποθέσεις στο δεύτερο γκρουπ της δεύτερης φάσης του πρωταθλήματος, ευρισκόμενο τη δεδομένη στιγμή στην 10η θέση της βαθμολογίας, ισοβαθμώντας με την νεοφώτιστη ΕΝΠ.

Ο βαθμός της ισοπαλίας στις 28 Ιανουαρίου 2018 μέσα στο ΓΣΠ με αντίπαλο τον πρωτοπόρο και πρωταθλητή ΑΠΟΕΛ έστειλε τα κατάλληλα μηνύματα ως προς το πόσο αξιόμαχη ομάδα είναι η Αλκή Ορόκλινη, η οποία όμως έδειξε παράλληλα την αστάθειά της γνωρίζοντας αμέσως μετά την εντός έδρας ήττα από την ΕΝΠ.

Στον αγώνα του πρώτου γύρου η ΑΕΚ επικράτησε με 0-3 στις 11 Νοεμβρίου 2018 ωστόσο οι εκτελεστές της ανέλαβαν δράση μετά το 50ο λεπτό, με τους γηπεδούχους να έχουν τις δικές τους ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο.

Όσον αφορά το κιτρινοπράσινο στρατόπεδο, οι απουσίες δύναται να φτάσουν και τις εφτά με δεδομένες αυτές των Φλοριάν Τολεμές και Μιγκέλ Γκονζάλες λόγω τραυματισμού και Τέτε, Έκτορ Χέφελ και Φακούντο Γκαρσία λόγω τιμωρίας.

Αμφίβολοι χαρακτηρίζονται οι Λουίς Σάστρε και Θωμάς Ιωάννου με τον δεύτερο να διατηρεί πιθανότητες να προλάβει την αναμέτρηση, γεγονός που θα ήταν χρήσιμο βάση και του κενού στο αριστερό άκρο της άμυνας.