ΑΕΚ - Ντάνταλκ 4-0: Ψεκάστε, σκουπίστε, τους... τελειώσανε

Η ομάδα της Λάρνακας προκρίθηκε στον τρίτο προκριματικό γύρου του Γιουρόπα Λιγκ, όπου θα συναντήσει την Στουρμ Γκράτς...

Συνδύασε ευρεία νίκη και πολύ καλή εμφάνιση η ΑΕΚ η οποία επικράτησε 4-0 επί της Ντάνταλκ στην Αρένα. Η ομάδα της Λάρνακας προκρίθηκε στον τρίτο προκριματικό γύρου του Γιουρόπα Λιγκ, όπου θα συναντήσει την Στουρμ Γκράτς. Σκόρερ για τους κιτρινοπράσινους οι Τρισκόφσκι (2), Τέτε και Τομάς.

Α’ ημίχρονο

Κομμένο και ραμμένο στα μέτρα της ΑΕΚ ήταν το πρώτο μέρος καθώς μετάτρεψε το παιχνίδι σε… περίπατο, ενώ για την Ντάνταλκ ήταν ένας… εφιάλτης. Πάμε όμως να τα πάρουμε από την αρχή. Οι γηπεδούχοι επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους και στο 10’ απείλησαν για πρώτη φορά μετά από εκτέλεσε φάουλ του Χέφελ, ο Τρισκόφσκι έκανε του σουτ το οποίο κόντραρε και κατέληξε έξω. Τρία λεπτά αργότερα ο ίδιος ποδοσφαιριστής δεν λάθεψε και με όμορφο γυριστό πλασέ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του. Ο Σκοπιανός παίχτης των κιτρινοπράσινων στο 18’ έπιασε το γυριστό σουτ από το ύψος της περιοχής, με τον Ρότζερς να αποκρούει σταθερά. Η ΑΕΚ πέτυχε και δεύτερο γκολ στο 21’ μετά από όμορφη προσπάθεια του Τέτε ο οποίος μπήκε στην περιοχή και με εύστοχο πλασέ νίκησε τον κίπερ των φιλοξενουμένων. Στο 29’ ο Χέφελ απείλησε ξανά μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ, ωστόσο η μπάλα πέρασε μόλις πάνω από την εστία του Ιρλανδών. Η Ντάνταλκ στο 29’ σημείωσε την πρώτη της ευκαιρία στο παιχνίδι μετά από μακρινό σουτ του Μακράθ, το οποίο απέκρουσε σταθερά ο Τόνιο. Η τελευταία φάση του πρώτου μέρους ήταν το τρίτο γκολ της ΑΕΚ (32’), όταν ο Τρισκόφσκι έπιασε την κοντινή κεφαλιά, ο Ρότζερς απέκρουσε ασταθώς και ο Σκοπιανός πήρε το… ριμπάουντ σπρώχνοντας τη μπάλα στα δίκτυα.

Β’ ημίχρονο

Χαμηλός ήταν ο ρυθμός του δευτέρου μέρους, με την ΑΕΚ να διαφυλάσσει το υπέρ της σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια του 45λεπτου. Η πρώτη φάση σημειώθηκε από τους γηπεδούχους, όταν ο Γιάννου μπήκε στην περιοχή έδωσε στον -μόνο- Τρισκόφσκι με τον τελευταίο να πλασάρει και τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι. Τρία λεπτά αργότερα η Ντάνταλκ κατέγραψε τη δεύτερη της ευκαιρία στο παιχνίδι, όταν ο Τόνιο έδιωξε με τις γροθιές την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπένσον. Στο 54’ οι Ιρλανδοί απείλησαν ξανά όταν ο Ντάφι «έχασε» στο τετ-α-τετ με τον Τόνιο ο οποίος έπεσε και μάζεψε. Η ομάδα του Ιραόλα προσπάθησε για το τέταρτο γκολ όταν στο 75’ ο Τρισκόφσκι έκανε την γυριστή κεφαλιά και τη μπάλα να σταματά στην γραμμή και στον αμυντικό των φιλοξενουμένων. Οι γηπεδούχοι διαμόρφωσαν το τελικό 4-0 μετά από εύστοχο πλασέ του Τομάς (87’). Αξιοσημείωτη ήταν και η φάση του 85ου λεπτού όταν ο Τρισκόφσκι έπιασε την γυριστή κεφαλιά με τον Ρότζερς να… απογειώνεται και να αποκρούει.

Κοουτσάρισμα

ΑΕΚ

Με σύστημα 4-4-2 παρέταξε την ομάδα του ο Άντονι Ιραόλα, και κατάφερε να επιβάλει πλήρως τον ρυθμό της. Η πίεση των κιτρινοπράσινων ήταν συνεχής, με αποτέλεσμα να καταφέρει να σκοράρει τρία γκολ στο πρώτο 45λεπτο. Η ΑΕΚ δεν έδωσε χώρους στους αντιπάλους, ενώ αξιοποίησε τις επιθετικές ενέργειες που σημείωσε.

Ντάνταλκ

Με σύστημα 4-4-2 παρέταξε την ομάδα του Στέφεν Κένι, ωστόσο δεν κατάφερε να δημιουργήσει κινδύνους στην αντίπαλη εστία, ενώ δεν έπιασε σε κανένα σημείο του αγώνα ρυθμό. Παρ’ όλο που οι Ιρλανδοί ήθελαν να αξιοποιήσουν τα άκρα της επίθεσης, τίποτα δεν… έβγαινε επιθετικά. Ωστόσο φάνηκε και η διαφορά ποιότητας των δύο ομάδων.

Διακριθέντες

ΑΕΚ

Ιβάν Τρισκόφσκι και Τέτε ήταν αυτοί που σκόραραν και χάρισαν τη νίκη στην ομάδα τους. Ειδικά ο Σκοπιανός ήταν σε εξαιρετική μέρα, ενώ μπορούσε να πετύχει επιπλέον γκολ. Ωστόσο μετά από αυτή την ευρεία νίκη δεν μπορούμε βρούμε κάποιον που δεν διακρίθηκε. Η ομάδα του Ιραόλα έπαιξε όμορφο ποδόσφαιρο, ενώ χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως απειλήθηκε ελάχιστα.

Ντάνταλκ

Πέραν από τον Ντάφι ο οποίος προσπάθησε με προσωπικές ενέργειες να απειλήσει, η ομάδα της Ιρλανδίας δεν κατάφερε να δείξει κάτι θετικό και αξιοσημείωτο.

Απογοήτευσαν

ΑΕΚ

«Ψάξαμε» αλλά δεν… βρήκαμε κάποιον ποδοσφαιριστή που να μην έδωσε τα πάντα για τη νίκη.