ΑΕΚ - Νέα Σαλαμίνα 2-0: Οι Ισπανοί χόρεψαν στη βροχή

Η Ελληνικη Τραπεζα και το 24sports μαζι στο Κυπριακο Ποδόσφαιρο

Ούτε οι έξι συνολικά απουσίες ποδοσφαιριστών, ούτε οι δυσμενείς καιρικές συνθήκες απέτρεψαν το συγκρότημα του Ιμανόλ Ιδιακέθ να φτάσει στην πρώτη νίκη του 2018. Οι Λαρνακείς εκμεταλλεύτηκαν εις το έπακρον τις συγκυρίες της αγωνιστικής και άνοιξαν τη ψαλίδα από την δεύτερη θέση στους τρεις βαθμούς, έστω και με παιχνίδια περισσότερα.

Τομάς και Ακοράν σκόραραν σε κρίσιμα σημεία με τον δεύτερο να φτάνει μάλιστα τα οκτώ φετινά γκολ, οδηγώντας εκ του ασφαλούς την ΑΕΚ σε μια σημαντική επικράτηση. Στον αντίποδα, η Νέα Σαλαμίνα δεν κατάφερε να προβάλει αντίσταση ούσα παντελώς ακίνδυνη επιθετικά και δεν μπόρεσε σε καμία περίπτωση να διεκδικήσει κάτι από την αποψινή αναμέτρηση.

Πρώτο ημίχρονο

Νωθρό ήταν το ξεκίνημα της αναμέτρησης για την γηπεδούχο ΑΕΚ η οποία είχε μεν την κατοχή της μπάλας, αλλά όχι το υψηλό επίπεδο ομοιογένειας λόγω των απουσιών κυρίως στη μεσαία γραμμή. Στο 14ο λεπτό καταγράφηκε η πρώτη καλή προϋπόθεση για τους κιτρινοπράσινους όταν ο Τρισκοφσκι σημάδεψε τον Τολεμές στον κενό χώρο ωστόσο ο Γάλλος προδώθηκε από το κοντρόλ της μπάλας. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ακοράν σημάδεψε τον Λαμπάν στο σημείο του πέναλτι ωστόσο ο Ρέινολντς απομάκρυνε, ενώ ο Ιμανόλ Ιδιακέθ είδε στο 25ο λεπτό τον Τρισκόφσκι να αποχωρεί τραυματίας, επιστρατεύοντας τον Τέτε.

Το ζητούμενο ήρθε στο 28ο λεπτό για τους Λαρνακείς όταν η συρτή μπαλιά του Σόρια από δεξιά είχε παραλήπτη τον Τομάς, ο οποίος με ψυχραιμία πλάσαρε εύστοχα για το 1-0. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Αντωνιάδης κιτρινίστηκε και χάνει τον επόμενο αγώνα της ομάδας του, με τη Νέα Σαλαμίνα να δείχνει αντανακλαστικά και να φτάνει μια ανάσα από την ισοφάριση ωστόσο το κάθετο δοκάρι ήταν σύμμαχο του Κολίνας μετά από κεφαλιά του Καρώ.

Η ΑΕΚ έφτασε κοντά σε δεύτερο γκολ στο 38ο λεπτό ωστόσο ο Σόρια αστόχησε μέσα από την περιοχή, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Τολεμές είδε τον Βεσελόφσκι να τον νικά σε μονομαχία τετ-α-τετ.

Δεύτερο ημίχρονο

Πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό στην επανάληψη οι Λαρνακείς κατέγραψαν τελική προσπάθεια με τον Βεσελόφσκι να απομακρύνει δυνατό σουτ του Ακοράν. Οι κιτρινοπράσινοι είχαν και στο δεύτερο ημίχρονο την ουσία καθώς στο 54ο λεπτό ο ίδιος ποδοσφαιριστής πάτησε περιοχή και με δυνατό σουτ έκανε το 2-0 με το όγδοο φετινό του γκολ. Το γκολ αυτό έφερε απογοήτευση στους φιλοξενούμενους οι οποίοι απείλησαν δέκα λεπτά αργότερα με σουτ του Λεμέσιου που έφυγε πάνω από τα δοκάρια, ενώ μια εκτέλεση φάουλ του Παπαδόπουλου στο 70ο λεπτό δεν είχε το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Οκτώ λεπτά αργότερα ο Τολεμές έψαξε την επάνοδο στα γκολ ωστόσο το σουτ που επιχείρησε από πλάγια θέση πέρασε μόλις έξω. Στο 83ο λεπτό ο Ιμανόλ Ιδιακέθ απέσυρε τον Τέτε τον οποίον είχε επιστρατεύσει στο 25ο μιας και ο Ισπανός παρουσιάστηκε καταπονημένος, προερχόμενος και αυτός από ίωση, όπως οι Πάνκοφ και Μαλόκου που έμειναν εκτός αποστολής. Το ανακάτεμα της τράπουλας από τους δύο προπονητές δεν έφερε διαφοροποίηση του σκορ με την ΑΕΚ να πανηγυρίζει την επιστροφή στα τρίποντα.

ΑΕΚ (Ι. Ιδιακέθ): Κολίνας, Σόρια, Αντωνιάδης, Τρουγιόλς, Μόισοφ, Ακοράν, Τομάς, Τρισκόφσκι (25' Τέτε - 83' Μπόλιεβιτς), Κάσες, Λαμπάν, Τολεμές (88' Ρουσιάς)

Νέα Σαλαμίνα (Σ. Πουρσαϊτίδης): Βεσελόφσκι, Βοσκανιάν, Καρώ, Λεμέσιος, Κούσουλος (63' Παπαδόπουλος), Σιαθάς (87' Χατζηκωνσταντής), Πόλιανετς (82' Κυπριανού), Μπριτζίτο, Μιντίκκης, Κορέια, Ρέινολντς

Σκόρερ: 28' Τομάς, 54' Ακοράν

Κίτρινες κάρτες: Αντωνιάδης (3η), Τολεμές/Λεμέσιος, Βοσκανιάν, Μιντίκκης