ΑΕΚ: Να ξορκίσει το φάντασμα της περσινής πρωτοχρονιάς

Οι Λαρνακείς δεν επιθυμούν την ίδια εκκίνηση στο 2018 με την αντίστοιχη του 2017

Η ΑΕΚ αποχαιρέτησε άλλη μια χρονιά με συγκινήσεις, η οποία πιστοποίησε την οριστική εγκαθίδρυσή της στην ελίτ του κυπριακού ποδοσφαίρου, με εμπειρίες εντός και εκτός συνόρων. Οι Λαρνακείς πραγματοποίησαν μια πορεία πρωταθλητισμού ωστόσο δεν κατάφεραν να πιουν νερό από την πηγή και έτσι η δίψα μεγαλώνει ακόμη περισσότερο. Όλα αυτά σε μια χρονιά η οποία από αγωνιστικής άποψης δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο μιας και καταγράφηκε η πρώτη και μοναδική μέχρι σήμερα εντός έδρας ήττα μέσα στην «Αρένα».

Η 3η Ιανουαρίου 2017 έφερε τους κιτρινοπράσινους να υποδέχονται τον Απόλλων, προερχόμενοι από μια σειρά επιτυχιών που τους είχε καταστήσει πρώτο άλογο στην κούρσα του πρωταθλητισμού. Ο Ιμανόλ Ιδιακέθ είχε επιλέξει για το αρχικό σχήμα τους Μίνιο, Χαραλάμπους, Ορτίθ, Καταλά, Μόισοφ, Λαμπάν, Μπόλιεβιτς, Τρισκόφσκι, Λαρένα, Ακοράν και Εγγλέζου με τους γηπεδούχους να δέχονται ψυχρολουσία μόλις στο 5ο λεπτό του αγώνα.

Μέχρι δε και το 24ο λεπτό της αναμέτρησης η λεμεσιανή ομάδα είχε πάρει προβάδισμα τριών τερμάτων με τον Ιβάν Τρισκόφσκι να μειώνει σε 1-3 πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια. Μετά από ένα στείρο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ γνώρισε την μοναδική μέχρι σήμερα ήττα στην «Αρένα» ωστόσο το αποτέλεσμα αυτό δεν έφερε το τέλος του κόσμου, αλλά μια συσπείρωση και ένα έναυσμα αντεπίθεσης.

Απέναντι στη Νέα Σαλαμίνα, οι Λαρνακείς θα επιδιώξουν να διαγράψουν το φάντασμα του περσινού ποδαρικού και να συνεχίσουν να βρίσκονται στο ρετιρέ της βαθμολογίας, έστω και με παιχνίδια περισσότερα.