ΑΕΚ: Να μην γίνει της... πεντάρας

Άφθονα γκολ παρατηρήθηκαν στους δύο φετινούς αγώνες απέναντι στην Ομόνοια

Μια ντουζίνα γκολ πρόσφεραν οι δύο φετινές αναμετρήσεις της ομάδας του Ιμανόλ Ιδιακέθ με την Ομόνοια και τα κιτρινοπράσινα χαμόγελα παρουσιάστηκαν μόνο σε μια περίπτωση. Η πιο βαριά ήττα της φετινής περιόδου για την ομάδα της Λάρνακας ήταν αυτή της 20ης Σεπτεμβρίου 2017, όταν στην πρώτη επίσκεψη στο ΓΣΠ για το πρωτάθλημα, γνώρισαν τη συντριβή με σκορ 5-2. Οι Χόρχε Λαρένα και Ντάνιελ Μόισοφ είχαν σκοράρει στην εν λόγω αναμέτρηση αλλά δεν κατάφεραν να ανατρέψουν τα δεδομένα ενός εφιαλτικού απογεύματος.

Η εκδίκηση ήρθε και μάλιστα με το ίδιο νόμισμα καθώς η ΑΕΚ επικράτησε των «πρασίνων» με 5-0 στις 4 Δεκεμβρίου 2017 σε αγώνα που έγινε στην «Αρένα». Οι ποδοσφαιριστές του Ιμανόλ Ιδιακέθ δεν πήραν το πόδι από το γκάζι αν και προηγήθηκαν με 2-0 στο ημίχρονο και 3-0 περίπου δεκαπέντε λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Φλοριάν Τολεμές, Ζουάν Τομάς, Χόρχε Λαρένα και Ακοράν Ρέγιες ήταν οι πρωταγωνιστές μιας επιβλητικής εμφάνισης και συνάμα νίκης, η οποία διασκέδασε τις εντυπώσεις από την πρώτη μονομαχία μεταξύ των δύο ομάδων.

Οι κιτρινοπράσινοι θα επισκεφτούν το ΓΣΠ  για τέταρτη και τελευταία φορά φέτος, τουλάχιστον στο θεσμό του πρωταθλήματος και δεύτερη σερί. Στόχος είναι το τρίποντο που μπορεί υπό προϋποθέσεις να τους επιτρέψει να ανακτήσουν την τρίτη θέση, η οποία φαντάζει ως μια ρεαλιστική προσέγγιση. Οι Λαρνακείς μπορεί να έχουν την ετικέτα του φαβορί ωστόσο ο απρόβλεπτος αντίπαλος που ψάχνει αντίδραση μέσα στις τέσσερις γραμμές του γηπέδου για όσα συμβαίνουν εκτός αυτού, είναι επικίνδυνος και φυσικά υπολογίσιμος.