AEK: Μάρτυρας ο Τομάς στην... τριάρα (vid)

Έξι γκολ σημειώθηκαν στην τελευταία εκτός έδρας αναμέτρηση των κιτρινοπράσινων με τον Ολυμπιακό

Προκειμένου να συναντήσει κανείς την τελευταία εκτός έδρας αναμέτρηση της ΑΕΚ με την ομάδα του Ολυμπιακού, θα πρέπει να ανατρέξει τέσσερα σχεδόν χρόνια πίσω και πιο συγκεκριμένα στις 30 Ιανουαρίου 2013. Με τον νυν ομοσπονδιακό τεχνικό, Ραν Μπεν Σιμόν, στο τιμόνι, η ομάδα της Λάρνακας πραγματοποίησε μια πολύ καλή σεζόν, βρίσκοντας στο μονοπάτι του κυπέλλου, την ομάδα του Τακταλά, την οποίαν αντιμετώπισε σε διπλούς αγώνες.

Το ρευστό 1-0 του πρώτου αγώνα ο οποίος είχε γίνει στο ΓΣΖ στις 9 Ιανουαρίου 2013 με δράστη τον Άλεξ Ντα Σίλβα, σαφώς και δεν έδωσε σιγουριά στην ομάδα της Λάρνακας, η οποία είδε τον δαιμόνιο Ιταλό επιθετικό Μονατσέλο, να σκοράρει στο 19ο λεπτό του επαναληπτικού και να της βάζει δύσκολα. Ο Ολλανδός επιθετικός Νασίρ Μάτσι ανέλαβε δράση δίνοντας ξανά προβάδισμα πρόκρισης στην ΑΕΚ στο 27ο λεπτό, ωστόσο ξανά ο Μονατσέλο στο 32ο, κράτησε την ομάδα της Λευκωσίας στο παιχνίδι. Τρία λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, ο Ζουάν Τομάς διαμόρφωσε το 2-2 ωστόσο ήταν ο Πιέρος Σωτηρίου που έστειλε την ομάδα του στα αποδυτήρια με προβάδισμα στο σκορ με 3-2.

Λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ο Μάτσι έφερε ξανά το παιχνίδι στα ίσα με το... αγγλικό σκορ 3-3 να διατηρείται μέχρι το φινάλε και να δίνει το εισιτήριο πρόκρισης για την ομάδα της Λάρνακας. Στην τελευταία λοιπόν εκτός έδρας αναμέτρηση της ΑΕΚ με τον Ολυμπιακό, φανέλα βασικού από τον Ραν Μπεν Σιμόν, είχαν πάρει οι Χαϊμοφ, Ζιλέ, Πόλο, Καταλά, Μέρτακας, Φαν Ντάικ, Ντα Σίλβα, Μαραγκός, Τομάς, Μάατσι και Πιντάδο.