AEK: Λεβερκούζεν πέντε αστέρων, θύμα έκπληξης η Φράιμπουργκ

Η Λεβερκούζεν ισοπέδωσε την Γκλάντμπαχ με 5-0 εκτός έδρας, ενώ η Λειψία με δύο γκολ του Βέρνερ καθάρισε την πρόκριση με 2-0 απέναντι στη Χόφενχαϊμ. Η Χόλσταιν απέκλεισε 2-1 τη Φράιμπουργκ.

Με εντυπωσιακό τρόπο η ομάδα της ασπιρίνης πέρασε από το Μπορούσια Παρκ, αφού επικράτησε απέναντι στην 3η της βαθμολογίας στην Μπουντεσλίγκα με 5-0. Δύο γκολ ο Μπελαραμπί από ένα οι Μπραντ, Γεβντάι και Φόλαντ. Ο Βέρνερ καθάρισε τη Χόφενχαϊμ και η Λειψία προκρίθηκε με το 2-0. Θύμα έκπληξης από την Χολστάιν Κίελ, η Φράιμπουργκ και αποκλεισμός με 2-1.

Αρμίνια Μπίλεφελντ – Ντούισμπουργκ 0-3

(12’ Φερχόεκ, 39’ Σνέλχαρντ, 45’ Ολιβέιρα Σόουζα)

Με συνοπτικές διαδικασίες η Ντούισμπουργκ καθάρισε την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου Γερμανίας, αφού το σκορ από το ημίχρονο ξέφυγε και ήταν στο 3-0 για τις «ζέβρες». Ο Φερχόεκ έκανε το 0-1 στο 12’, ενώ στο 39’ ο Σνέλχαρντ ουσιαστικά καθάρισε το ματς για το 0-2. Στο φινάλε του πρώτου μέρους ο Ολιβέιρα Σόουζα ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-3.

Χολστάιν Κίελ – Φράιμπουργκ 2-1

(26’ Σερά, 79’ Κινσόμπι – 1’ Πέντερσεν)

Η Χολστάιν Κίελ, παρά το γεγονός πως βρέθηκε πίσω στο σκορ από την Φράιμπουργκ πολύ νωρίς, κατέκτησε την πρόκριση με 2-1. Ο Πέντερσεν στο πρώτο λεπτό έβαλε μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους, αλλά ο Σερά στο 26ο λεπτό έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Ο Κινσόμπι 11 λεπτά πριν το τέλος, έδωσε την πρόκριση στην ομάδα του Κιέλου.

Γκλάντμπαχ – Μπάγερ Λεβερκούζεν 0-5

(5’ Μπραντ, 45+1’ Γεβντάι, 67’, 74’ Μπελαραμπί, 80’ Φόλαντ)

Η Λεβερκούζεν μπήκε αποφασισμένη στο ματς και μόλις στο 5ο λεπτό από ασίστ του Φόλαντ, ο Μπράντ με αριστερό σουτ έγραψε το 0-1. Η ομάδα της ασπιρίνης έβαλε και δεύτερο τέρμα στο φινάλε του πρώτου μέρους με τον Γεβντάι να σκοράρει μετά από ασίστ του Μπέντερ. Ο Μπράντ στο 67’ σέρβιρε το 0-3 στον Μπελαραμπί και οι ασπιρίνες «κλείδωσαν» οριστικά την πρόκριση. Στο 74’ ο Μπελαραμπί σημείωσε και δεύτερο τέρμα, μετά την δεύτερη ασίστ του Φόλαντ για το 0-4. Στο 80’ ο Φόλαντ σκόραρε και αυτός, από ασίστ του Κορ.

Λειψία – Χόφενχαϊμ 2-0

(48’, 57’ Βέρνερ)

Μέσα σε δέκα λεπτά με τον Τίμο Βέρνερ να σημειώνει και τα δύο γκολ, η Λειψία «καθάρισε» την υπόθεση πρόκριση απέναντι στην Χόφενχαϊμ και πήρε την πρόκριση για τους «16» του θεσμού. Από ασίστ του Χάλστενμπεργκ ο 22χρονος με δεξί σουτ έκανε το 1-0, για να έρθει ένα ακόμα με το αριστερό αυτή τη φορά, από ασίστ του Γιουσούφ Πόουλσεν.

ΑΕΚ: Τελευταία Ενημέρωση

ΑΕΚ: Take my money!

Ποιο βάθος; Ο Τόνγκια μετατράπηκε σε παίκτη της διαφοράς!