ΑΕΚ: Καρφίτσωσε παράσημο παρά την ήττα

Κοντά στο βαθμό της ισοπαλίας βρέθηκαν οι κιτρινοπράσινοι στην «BayArena»

Η ανωτερότητα της Μπάγερν Λεβερκούζεν δεν αμφισβητήθηκε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης στην «BayArena» το βράδυ της 4ης Οκτωβρίου, ούτε ακόμα και με το σκορ στο 0-1 καθώς η γερμανική ομάδα απείλησε την εστία του Τόνιο Ραμίρες ποικιλοτρόπως. Ο Βάσκος τερματοφύλακας έκανε επεμβάσεις όπου χρειαζόταν ωστόσο εκεί που οι «ασπιρίνες» ανέβαζαν ταχύτητα, έφταναν στο γκολ με χαρακτηριστική τη φάση του πρώτου γκολ.

Παρόλ' αυτά οι μικρές νίκες που κατάφερε να πετύχει η ΑΕΚ μέσα στην έδρα μιας ομάδας επιπέδου Μπουντεσλίγκα δεν είναι λίγες, ξεκινώντας με την εφήμερη (έστω) χαρά του να παίρνεις προβάδισμα στο σκορ μέσα σε ένα τέτοιο γήπεδο. Η ομάδα του Άντονι Ιραόλα διεκδικούσε με τον ένα τρόπο ή τον άλλο, το βαθμό της ισοπαλίας μέχρι το 88ο λεπτό, όταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης, Αλάριο έκανε το 3-1.

Ακόμα και εκεί οι περσινοί κυπελλούχοι δεν έριξαν λευκή πετσέτα με τον νεαρό Ράσπα να πετυχαίνει ένα γκολ που θα θυμάται σε όλη του την ποδοσφαιρική καριέρα, μειώνοντας σε 3-2 στις καθυστερήσεις, ενώ λίγο αργότερα διαμορφώθηκε το τελικό 4-2. Η ΑΕΚ κατάφερε να κοιτάξει στα μάτια τον μεγαλύτερο αντίπαλο που θα κληθεί να αντιμετωπίσει στο ευρωπαϊκό της οδοιπορικό, ο οποίος παρέταξε πλήρη ομάδα σε ένα επιβλητικό γήπεδο.

Αναμνήσεις και εμπειρίες έχουν ήδη τοποθετηθεί στις αποσκευές με το ταξίδι της επιστροφής να διατηρεί άπαντες στην... πρίζα καθώς την Κυριακή ακολουθεί η αναμέτρηση με τον Ερμή Αραδίππου.

ΑΕΚ: Τελευταία Ενημέρωση

ΑΕΚ: Take my money!

Ποιο βάθος; Ο Τόνγκια μετατράπηκε σε παίκτη της διαφοράς!