24 sports

ΑΕΚ: Η αφιλόξενη Πάφος και οι αναμνήσεις του Καταλά

Στο «Στέλιος Κυριακίδης» ταξιδεύουν οι περσινοί κυπελλούχοι

Κυριάκος Τοφή

Σε ένα γήπεδο το οποίο ξυπνά, κάθε άλλο παρά ευχάριστες αναμνήσεις θα ταξιδέψει το ερχόμενο Σαββατοκύριακο η ΑΕΚ καθώς στα πλαίσια της δωδέκατης αγωνιστικής, θα κληθεί να αναμετρηθεί με την Πάφος FC. Παρόλο που διανύουμε την πρώτη αγωνιστική του δεύτερου γύρου της πρώτης φάσης του πρωταθλήματος, οι περσινοί κυπελλούχοι θα βρουν απέναντί τους για πρώτη φορά τον εν λόγω αντίπαλο, μιας και ο αγώνας του πρώτου γύρου αναβλήθηκε.

Την περσινή σεζόν, η ΑΕΚ έφυγε με το βαθμό της ισοπαλίας από το «Στέλιος Κυριακίδης» στο 94ο λεπτό με τον Λαρένα να χρυσώνει το χάπι και να ισοφαρίζει στο φινάλε το προβάδισμα της Πάφος FC με τον Μπεριγκό.

Με το αποτέλεσμα αυτό οι Λαρνακείς επανήλθαν ουσιαστικά σε μια σειρά από αρνητικά αποτελέσματα στο δυτικότερο άκρο του νησιού, με εξαίρεση τον αγώνα της 22ης ημέρας του Αυγούστου του 2015 όταν με δύο γκολ του Τομάς, προέκυψε η απόδραση με τρίποντο.

Ταξιδεύοντας στον Μάιο του 2014, θα συναντήσουμε την αναμέτρηση της ΑΕΚ με την τότε ομάδα των Κουκλιών, με το άγονο 0-0 να σφραγίζει τις προσπάθειες των τότε ποδοσφαιριστών των κιτρινοπράσινων.

Ακόμα πιο αρνητική ήταν η επίσκεψη στο τότε «Παφιακό» στις 31 Αυγούστου 2013, με τον Καταλά να σκοράρει και να ισοφαρίζει προσωρινά το γκολ του Σταμπόλιεφ, ωστόσο η απώλεια έστω του βαθμού της ισοπαλίας προέκυψε με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βρανιτσάν ο οποίος είχε διαμορφώσει από το 48ο λεπτό το μετέπειτα τελικό σκορ, 2-1.