ΑΕΚ: Εξάρα με αναγεννημένο Εγγλέζου

Ο παραγκωνισμός ακραίος επιθετικός βρήκε τρεις φορές δίκτυα απέναντι στο ΘΟΙ

Με σκόρερ και ηγέτη τον Νικόλα Εγγλέζου, η ΑΕΚ επικράτησε με 6-0 του ΘΟΙ Λακατάμιας σε πρωινό φιλικό που πραγματοποιήθηκε στην «ΑΕΚ Αρένα». Ο Κύπριος ακραίος επιθετικός ο οποίος στους εννιά πρώτους επίσημους αγώνες παραγκωνίστηκε από τον Ιμανόλ Ιδιακέθ, έστειλε μήνυμα προς πάσα κατεύθυνση πραγματοποιώντας χατ-τρικ και ηγούμενος της ομάδας του στη φιλική αναμέτρηση.

Πέραν του πρωταγωνιστή της αναμέτρησης, στο αρχικό σχήμα βρέθηκαν οι Κολίνας, Νέλσον, Μουρίγιο, Καταλά, Πάνκοφ, Σορία, Μπόλιεβιτς, Τρουγιόλς, Τομάς και Ρουσίας με τον Ισπανό τεχνικό να δίνει χρόνο συμμετοχής σε ορισμένους ποδοσφαιριστές που δεν είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο μέχρι σήμερα. Χέφελ, Μόισοφ και Ρουσίας έβαλαν το λιθαράκι τους στη διαμόρφωση του τελικού σκορ με τα πολλά γκολ να έρχονται στην επανάληψη καθώς στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με ένα γκολ διαφορά.

Αναμφίβολα τα πολύτιμα αγωνιστικά λεπτά στα πόδια μονάδων οι οποίες αργά ή γρήγορα θα επιστρατευτούν, αποτελούν το μεγαλύτερο κέρδος για τον Ιμανόλ Ιδιακέθ.