ΑΕΚ: Έτσι γίνεται το ροτέισον

Οι Λαρνακείς έδειξαν μια αξιόμαχη εικόνα παρά τις οκτώ αλλαγές στο αρχικό σχήμα

Αν κάποιος περιοριζόταν στην ανάγνωση των αρχικών επιλογών του Ιμανόλ Ιδιακέθ στον έβδομο αγώνα της δεύτερης φάσης του πρωταθλήματος και παράλληλα είχε πληροφόρηση για το τελικό σκορ, τότε θα έκανε λόγο για τιμητική ήττα της ΑΕΚ. Παρόλ' αυτά τα όσα κατέθεσαν οι ποδοσφαιριστές του Βάσκου τεχνικού για τουλάχιστον 78 λεπτά παιχνιδιού, ήταν ικανά να τους δώσουν ακόμα και το βαθμό της ισοπαλίας μιας και με το σκορ στο 1-2, οι κιτρινοπράσινοι είχαν τουλάχιστον δύο σημαντικές ευκαιρίες για να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα.

Παρά το γεγονός ότι ο Ράντοβαν Πάνκοφ που αγωνίστηκε ως κεντρικός αμυντικός και ο Έλβιρ Μαλόκου ο οποίος πήρε θέση στο δεξί άκρο της επίθεσης, μετρούν φέτος μαζί λιγότερα από τετρακόσια αγωνιστικά λεπτά, εν τούτοις η γενικότερη εικόνα στην «Αρένα» ήταν άκρως θετική, ενώ παράλληλα πάμπολα βασικά στελέχη πήραν ανάσες. Παρά το γεγονός ότι προτεραιότητα είναι το κύπελλο, οι ποδοσφαιριστές που κλήθηκαν να αντικαταστήσουν τους οκτώ συμπαίκτες τους που έμειναν στον πάγκο σε σχέση με τον πρώτο ημιτελικό, έδειξαν αποφασιστικότητα απέναντι στη βασική εντεκάδα των επίδοξων πρωταθλητών.

Στο στρατόπεδο της ΑΕΚ υπάρχουν διαμαρτυρίες για κάποιες διαιτητικές υποδείξεις του Γιώργου Νικολάου όπως η υπόδειξη πέναλτι στο 11ο λεπτό σε μια φάση που δύσκολα ξεκαθαρίζει εάν το χέρι το Νέλσον είναι εντός ή εκτός περιοχής. Παρόλ' αυτά η διατήρηση της ηρεμίας σε όλα τα επίπεδα είναι αυτό που προέχει καθώς την ερχόμενη Τετάρτη, οι Λαρνακείς θα διεκδικήσουν την επιστροφή τους στον τελικό του κυπέλλου μετά από έντεκα ολόκληρα χρόνια.