ΑΕΚ-Ερμής 1-1: Αραδιππιώτικο «μπλόκο»! (vid)

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στο Κυπριακό Ποδόσφαιρο

Ένας ψυχωμένος Ερμής απέσπασε ισοπαλία από την ΑΕΚ στην Αρένα με 1-1 και την κατέβασε από την κορυφή, στην οποία βρίσκεται από απόψε η Ανόρθωση. Ο Ακοράν στο 44' και ο Ιμερέκοφ στο 65' τα γκολ του αγώνα. Χαμένο πέναλτι ο Τρισκόφσκι στο 10'.

Η εικόνα του αγώνα

Η ΑΕΚ ξεκίνησε πολύ καλύτερα το παιχνίδι,  πιέζοντας από το πρώτο λεπτό. Από την άλλη, ο Ερμής κοίταζε να προσέχει πρώτιστα τα νώτα του. Στο 7’, σημειώθηκε η πρώτη ευκαιρία στο ματς. Ο Τέτε πάσαρε στον Ακοράν, ο οποίος έκανε το γύρισμα, όμως ο Ζαχάρια έδιωξε σε κόρνερ προ του Φλοριάν. Στο 10’, οι «κιτρινοπράσινοι» της Λάρνακας κέρδισαν πέναλτι σε παράβαση του Πατσέκο στον Τρισκόφσκι. Ο Σκοπιανός ανέλαβε την εκτέλεση, όμως ο Αραμπατζής έδιωξε εντυπωσιακά με τα πόδια. Το παιχνίδι, στην συνέχεια, του δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας, με την ΑΕΚ να έχει τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας. Στο 44’, η ομάδα του Ιμανόλ Ιδιακέθ προηγήθηκε στο σκορ με τον Ακοράν. Ο Ισπανός πήρε την πάσα του Τρισκόφσκι, μπήκε στη περιοχή, ξέφυγε από δύο αντιπάλους και με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ μέσα σε αποθέωση. Σκορ που ήταν και το τελικό του πρώτου ημιχρόνου.

Η επανάληψη ξεκίνησε με ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους. Στο 47’, ο Ζαχάρια έκανε το σουτ από πλεονεκτική θέση μετά το κόρνερ του Πατσέκο. Στο 51’, ο Μόισοφ έκανε το πλασέ από πλάγια μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή, όμως ο Αραμπατζής έδιωξε δύσκολα. Στο 61' ο Τρισκόφσκι έκανε άστοχο τελείωμα μετά από γύρισμα του Τέτε. Ο Ερμής έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 65’. Ο Πατσέκο εκτέλεσε το φάουλ και ο Ιμερέκοφ με καρφωτή κεφαλιά ισοφάρισε. Η ομάδα της Αραδίππου λίγο έλειψε να πάρει κεφάλι στο σκορ δύο λεπτά αργότερα. Ο Μόισοφ έκανε λάθος γύρισμα προς τα πίσω, ο Εμεγκάρα έκλεψε την μπάλα, όμως ο Πάμπλο τον πρόλαβε και έσωσε πριν αυτός πλασάρει. Στα εναπομείναντα λεπτά, η ΑΕΚ πίεσε πάρα πολύ, αλλά τελικά ο Ερμής άντεξε και πήρε τον πολύτιμο βαθμό.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ: Πάμπλο, Νέλσον, Αντωνιάδης (72' Τομάς), Μόισοφ, Καταλά, Μπόλιεβιτς (76' Λαρένα), Κάσες (81' Ρουσιάς), Τέτε, Τρισκόφσκι, Ακοράν, Φλοριάν

Ερμής: Αραμπατζής, Ψάλτης, Τσίνα, Νταμσέφσκι, Ιμερέκοφ, Ζαχάρια, Φρίμπονγκ (36' Κέζος), Πατσέκο, Κωνσταντίνου, Μαρτίνιουκ (90 +2' Ταραλίδης), Εμεγκάρα (83' Θεοδώρου)