ΑΕΚ-ΕΝΠ 2-0: Νικηφόρα πρόβα εν όψει Γιουρόπα Λιγκ

Η ομάδα του Αντόνιο Ιραόλα κράτησε το μηδέν παθητικό για άλλο ένα φιλικό

Νικηφόρα ήταν η πρόβα τζενεράλε της ΑΕΚ απέναντι στην ΕΝΠ, με τους Λαρνακείς να διατηρούν για τέταρτο σερί φιλικό προετοιμασίας, την εστία τους ανέπαφη και να βρίσκουν το δρόμο προς την αντίπαλη εστία, με δράστες τους Ρουσιά και Τρουγιόλς. Οι Λαρνακείς αγωνίστηκαν και στα δύο ημίχρονα με τριάδα στα μετόπισθεν, με τον Αντόνιο Ιραόλα να δείχνει την πρόθεσή του να υιοθετήσει το σχηματισμό 3-5-2.

Η εικόνα των κιτρινοπράσινων ήταν καλύτερη στην επανάληψη με την είσοδο των Χέφελ, Τρισκόφσκι και Τέτε να προσφέρει καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας, με τις καιρικές συνθήκες να είναι σαφώς καλύτερες. Οκτακόσιοι περίπου φίλοι της ΑΕΚ βρέθηκαν στην κεντρική κερκίδα της «Αρένας» παίρνοντας μια πρώτη γεύση της φετινής ομάδας, με τον Γκονζάλες να συστήνεται στο κοινό, παίρνοντας τα πρώτα ανεπίσημά του αγωνιστικά λεπτά.

Εκτός αποστολής για διάφορους λόγους έμειναν οι Τολεμές, Αντωνιάδης, Μόισοφ και Λαμπάν ενώ τραυματίας αποχώρησε μόλις στο 10ο λεπτό ο Καταλά.

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε η φιλική αναμέτρηση για την ΑΕΚ καθώς μόλις στο 2ο λεπτό ο Ρουσιάς εκμεταλλεύτηκε ασταθή απόκρουση του Πέτρου και έσπρωξε τη μπάλα σε κενή εστία για το 1-0. Η ατυχία κτύπησε τέσσερα λεπτά με τον Καταλά να παραδίδει τη σκυτάλη στον Τρουγιόλς λόγω τραυματισμού και τον Ισπανό να πλαισιώνει τους Αναστασίου και Γκονζάλες στα μετόπισθεν.

Μια κεφαλιά του Εκίθα στο 12ο λεπτό δεν ανησύχησε τον Τόνιο, όπως και μια του Σαρ έξι λεπτά αργότερα μετά από εκτελέσεις κόρνερ. Στο 22ο λεπτό ο Ιωάννου σημάδεψε τον Γιάννου ωστόσο ο Πέτρου ανέκοψε τη μπαλιά, με τον τερματοφύλακα της ΕΝΠ να έχει τη λύση και σε εκτέλεση φάουλ του Λαρένα τρία λεπτά αργότερα.

Ο Κάσες δοκίμασε το πόδι του από μακρινή απόσταση στο 32ο λεπτό ανεπιτυχώς, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Κολοκούδιας απείλησε στην αντεπίθεση κερδίζοντας κόρνερ μετά από προβολή του Αναστασίου. Ο Ζάρατε τον μιμήθηκε στο 37ο λεπτό, με τον Λαρένα να έχει την τελευταία καλή φάση του πρώτου ημιχρόνου όταν με εκτέλεση φάουλ από αριστερά, ανάγκασε τον Πέτρου σε δύσκολη επέμβαση.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Μια ανάσα από ένα δεύτερο γκολ έφτασε στο 47ο λεπτό η ΑΕΚ όταν ο Τρισκόφσκι με εξ επαφής κεφαλιά δεν κατάφερε να νικήσει στον Πέτρου. Ο Σκοπιανός επιθετικός επιστρατεύτηκε μαζί με τους Χέφελ και Τέτε στην επανάληψη, προσδίδοντας μεγαλύτερη επιθετικότητα μέσω της ομαλότερης κυκλοφορίας της μπάλας. Ο δεύτερος στο 54ο λεπτό δεν κατάφερε να σκοράρει με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Ακοράν ζήτησε πέναλτι μετά από διεκδίκηση με τον Τζούλιου και πτώση στον αγωνιστικό χώρο.

Στο 58ο λεπτό ο Τέτε πραγματοποίησε μπαλιά από το αριστερό άκρο χωρίς παραλήπτη εντός της περιοχής, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Χέφελ με μακρινό σουτ δεν κατάφερε να αιφνιδιάσει τον Ζιλς. Στο 66ο λεπτό ο Κωνσταντίνου ακροβολίστηκε στο ύψος του πέναλτι αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα, με τον Αντόνιο Ιραόλα να πραγματοποιεί μαζεμένες αλλαγές με την είσοδο στο τελευταίο εικοσάλεπτο.

Στο 82ο λεπτό μια συρτή μεταβίβαση του Τέτε κατέληξε σε κόρνερ από την εκτέλεση του οποίου ο Τρουγιόλς βρέθηκε σε επίκαιρη θέση προκειμένου να κάνει το 2-0 με κοντινό πλασέ. Δύο λεπτά πριν το φινάλε οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο γκολ της τιμής ωστόσο το πλασέ του Γκίμπσον εξουδετερώθηκε από τον Τούμπα.

ΑΕΚ (Α. Ιραόλα): Τόνιο, Γκονζάλες, Καταλά, Λαρένα, Ακοράν, Τομάς, Κάσες, Ιωάννου, Αναστασίου, Ρουσιάς, Γιάννου

ΕΝΠ (Α. Πάους): Πέτρου, Εκίθα, Μέρτακκας, Βαλλιάνος, Σερμπάκοφ, Κοσμάς, Ζάρατε, Ανδρέου, Κολοκούδιας, Σαρ, Ρόουλες

Σκόρερς: 2' Ρουσιάς, 83' Τρουγιόλς