ΑΕΚ: Ενός πέναλτι, μύρια έπονται

Ο απόηχος του ντέρμπι επικεντρώθηκε στη φάση του 30ου λεπτού

Η τέταρτη φετινή ήττα της ΑΕΚ και τρίτη σε ντέρμπι, ήταν αυτό που είχε και τον μεγαλύτερο αντίκτυπο στη βαθμολογία καθώς η ομάδα του Ιμανόλ Ιδιακέθ παρέμεινε στην τέταρτη θέση, απέχοντας πλέον από την κορυφή πέντε βαθμούς. Αν και οι κιτρινοπράσινοι κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ με δράστη τον Φλοριάν Τολεμές ο οποίος πλήγωσε για τέταρτη φορά μέσα σε έναν χρόνο τον ΑΠΟΕΛ, ο απολογισμός ήταν μηδενικός με το τελικό 3-1 να είναι μάλλον πλασματικό έχοντας υπόψη ότι το τρίτο γκολ ήρθε σε στιγμή που όλο το βάρος δόθηκε στην επίθεση.

Ποδοσφαιριστές, προπονητής και διοίκηση της ΑΕΚ εξέφρασαν δικαιολογημένα παράπονα για τη διαιτησία καθώς στο 30ο λεπτό ο Δημήτρης Μασίας καταλόγισε πέναλτι σε μονομαχία μεταξύ Τέτε και Ενσούε, με τον Ισπανό των φιλοξενούμενων να πραγματοποιεί υποδειγματικό τάκλιν, το οποίο όμως ξεγέλασε τον άρχοντα της αναμέτρησης. Σαφέστατα όταν σε ένα ντέρμπι που ακροβατεί σε τεντωμένο σχοινί, ο αντίπαλος σκοράρει από την άσπρη βούλα και ενώ δεν υπήρξε παράβαση, ο προβληματισμός και το αίσθημα της αδικίας κυριαρχεί.

Από εκεί και πέρα όμως, υπήρχε μια ολόκληρη ώρα παιχνιδιού ώστε η ΑΕΚ να πάρει ξανά κεφάλι στο σκορ με την τύχη να της γυρίζει την πλάτη στο 39ο λεπτό όταν ο Ακοράν Ρέγιες είδε την προσπάθειά του να σταματά στο δοκάρι. Στη χθεσινή αρθρογραφία αναφέρθηκε ότι ο Πάμπλο Κολίνας θα είχε σημαντικό ρόλο στην αναμέτρηση, έχοντας να αντιμετωπίσει μια πολύ ποιοτική γραμμή κρούσης και σίγουρα το να δέχεται γκολ από το κέντρο του γηπέδου, δεν είναι ούτε τιμητικό, ούτε υποβοηθητικό για την ομάδα του.

Πλέον οι Λαρνακείς καλούνται να γυρίσουν σελίδα και να ανοίξουν το κεφάλαιο κύπελλο, μιας και την Τετάρτη θα υποδεχθούν στην «Αρένα» τον Άρη για το δεύτερο γύρο του θεσμού.