ΑΕΚ: Ένα ήσυχο βράδυ στο Δάσος

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στο Κυπριακό Ποδόσφαιρο.

Η ΑΕΚ παίζοντας ποδόσφαιρο κυριαρχίας σε όλο το ενενηντάλεπτο πήρε την νίκη απέναντι στον Εθνικό Άχνας και πέρασε ένα ήσυχο βράδυ στο Δασάκι της Άχνας. Ο Ιμανόλ Ιδιακέθ στην διάσκεψη τύπου μετά τον αγώνα δήλωσε ευχαριστημένος και πως μπορούσε να μην είναι.

Ο Βάσκος τεχνικός επέλεξε να παρατάξει την ομάδα του με το 3-5-2 θέλοντας έτσι να δώσει πολύ περισσότερη επιθετική ώθηση απέναντι σε μια ομάδα που αναμενόταν καλά κλειστή. Η ΑΕΚ είχε την υπεροχή από το πρώτο λεπτό του αγώνα ωστόσο έβρισκε διαρκώς κλειστούς διαδρόμους προς την εστία του Εθνικού. Έτσι αναγκάστηκε να κάνει κάποια μακρινά σουτ όμως ο Μπογκαντίνοφ ήταν πάντα έτοιμος. Ευτυχώς για τον Ιμανόλ Ιδιακέθ ο γόρδιος δεσμός λύθηκε πριν το πρώτο ημίχρονο γιατί σε αντίθετη περίπτωση το άγχος θα μεγάλωνε. Σε ένα κόρνερ ο Φλοριάν απέδειξε ξανά γιατί είναι ο πιο φορμαρισμένος επιθετικός του πρωταθλήματος αφού με άπιαστη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Το γκολ αποσυντόνισε τον Εθνικό και έτσι τρία λεπτά αργότερα ο Ακοράν είπε ευχαριστώ στο γκολ δώρο που του έκανε ο Μπογκαντίνοφ.

Στο δεύτερο ημίχρονο το 2-0 δύσκολα θα άλλαζε με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να ρίξει ρυθμούς και να ελέγχει ήρεμα και καθόλου κοπιαστικά το παιχνίδι. Οι αμυντική τετράδα των Λαρνακέων δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου ενώ η ΑΕΚ συνέχισε να έχει τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού. Στο 80’ επιτεύχθηκε και το τρίτο γκολ και τα πάντα είχαν πλέον κριθεί. Το βράδυ δεν θα μπορούσε να ήταν καλύτερο για την ΑΕΚ που και πολύ καλό αποτέλεσμα πήρε και δεν κουράστηκε ιδιαίτερα.

Πλέον ο Ιμανόλ Ιδιακέθ βλέπει το παιχνίδι απέναντι στην Πάφο. Ένα παιχνίδι που κρύβει πολλές περισσότερες παγίδες από το σημερινό και αναμφίβολα θα έχει και μεγαλύτερο βαθμό δυσκολίας.