ΑΕΚ: Δεν την παίρνει άλλη... κηδεία

Τα περιθώρια απώλειας βαθμών απέναντι στον Άρη είναι μηδαμινά

Μια ανήσυχη ηρεμία επικράτησε στο στρατόπεδο της ΑΕΚ κατά την περασμένη εβδομάδα, μιας και η έλλειψη αγωνιστικών υποχρεώσεων λόγω εθνικών ομάδων, υπήρξε μια ευκαιρία για αυτοκριτική. Άπαντες στο οικοδόμημα των κιτρινοπράσινων είναι προβληματισμένοι για την εικόνα των τριών τελευταίων αγώνων που απέφερε μόλις ένα βαθμό στο ενεργητικό και απώλεια της μοναξιάς, έστω, της δεύτερης θέσης.

Η επιστροφή στη δράση φέρνει τους Λαρνακείς να ταξιδεύουν σε ένα γήπεδο που χαρακτηρίζεται αφιλόξενο μιας και παραμένει χωρίς τρίποντο στο «Τσίρειο» για ένα και πλέον χρόνο. Ο Άρης μπορεί θεωρητικά να είναι η πιο αδύναμη από τις τρεις ομάδες της Λεμεσού που πρωταγωνιστούν, ωστόσο έχει κάνει τη ζημιά δις την τελευταία τριετία. Άλλωστε ο απολογισμός της μιας νίκης, μιας ισοπαλίας και μιας ήττας στις τελευταίες τρεις επισκέψεις της ΑΕΚ στη Λεμεσό για να αντιμετωπίσει την «ελαφρά ταξιαρχία», κάθε άλλο παρά κολακευτικός φαντάζει.

Η τελευταία νίκη της ομάδας της Λάρνακας επί του Άρη εκτός έδρας ήταν στις 20 Σεπτεμβρίου 2015 με σκόρερ τον Άνταμ Μαρσίνιακ. Ο Πολωνός αμυντικός είχε πετύχει το μοναδικό γκολ της τότε ομάδας του Τόμας Κρίστιανσεν, ο οποίος είχε επιστρατεύσει στην εν λόγω αναμέτρηση εφτά Ισπανούς συν τον σκόρερ, τον Μπόλιεβιτς, τον Μιντίκη και τον Μυτίδη. Αυτό το αποτέλεσμα ήταν παρένθεση στις επισκέψεις που έγιναν το 2014 και το 2017, οι οποίες δεν σημαδεύτηκαν από θετικό πρόσημο.

Νωπές ενδεχομένες να είναι οι μνήμες από την περσινή ισοπαλία με 1-1 και παρόλο που οι Λαρνακείς είχαν ισοφαρίσει από το ημιχρόνο το προβάδισμα των γηπεδούχων. Δράστης ήταν ο Ιβάν Τρισκόφσκι, ο οποίος όμως δεν κατάφερε να φτάσει στο κάτι παραπάνω, παρά τις ενισχύσεις από Ακοράν, Μαλόκου και Εγγλέζου. Μάλιστα στις 22 Μαρτίου 2014 οι Λαρνακείς αποχώρησαν με κατεβασμένο κεφάλι από το «Τσίρειο» μετα τη βαριά ήττα με 3-1 από τον πρώην προπονητή τους, Τον Κάανεν. Ο Μυτίδης είχε πετύχει τότε το γκολ το τιμής, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα και αφού οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί με 3-0 από το 47ο λεπτό.