ΑΕΚ-Άρης 4-1: One man show από Φλοριάν!

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στο Κυπριακό Ποδόσφαιρο

Νίκη με ολική ανατροπή που την ανεβάζει στην κορυφή πέτυχε η ΑΕΚ επί του Άρη με 4-1 στην «ΑΕΚ Αρένα». Ο Φλοριάν Τολέμές με χατ τρικ ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής του παιχνιδιού. Το άλλο γκολ για την ΑΕΚ πέτυχε ο Καταλά. Ο Άρης προηγήθηκε στο σκορ με τον Φράγκο στο 25’. Στους 43 πόντους η ΑΕΚ, στους 13 ο Άρης.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε πιο δυνατά τον αγώνα, έχοντας την πρώτη της ευκαιρία στο 3’ με σουτ του Λαμπάν που απέκρουσε ο Νουρεντινόσκι. Με την συμπλήρωση του πρώτου τέταρτου στον αγώνα, ο Ακοράν είχε ένα πολύ καλό φαλτσαριστό σουτ που κατέληξε μόλις άουτ. Ο Ισπανός ακραίος επιθετικός της ΑΕΚ αντιμετώπισε ένα πρόβλημα τραυματισμού ψηλά στο πόδι του και αντικαταστάθηκε στο 18’ από τον Χέφελ. Στο 25’, ο Άρης προηγήθηκε στο σκορ, παγώνοντας την «ΑΕΚ Αρένα». Στο 25’ η κακή συνεννόηση Πάμπλο και Τρουγιόλς ευνόησε τον Μαλεκκίδη, ο οποίος έκλεψε και έδωσε την μπάλα στον Φράγκο που με πλασέ «νίκησε» τον Πάμπλο για το 0-1. Η ΑΕΚ ευτύχησε να ισοφαρίσει στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου. Ο Αντωνιάδης έκανε μια πολύ ωραία σέντρα και ο Φλοριάν με πολύ ωραία κεφαλιά ισοφάρισε το σκορ. Ο Γάλλος πέτυχε το 16ο του γκολ στο πρωτάθλημα και πρώτο μετά από τέσσερις αγώνες.

Η επανάληψη ξεκίνησε με την ΑΕΚ να μπαίνει και πάλι πιο επιθετικά και να χάνει σημαντική ευκαιρία στο 50’. Ο Τομάς με κάθετη βρήκε τον Φλοριάν, ο οποίος με πλασέ έστειλε την μπάλα μόλις άουτ. Στο 62’, ο Χέφελ με παράλληλο γύρισμα στην περιοχή βρήκε τον Τομάς, ο οποίος έκανε το πλασέ μόλις άουτ. Η ΑΕΚ δικαιώθηκε στο 68 με ισπανική συνεργασία. Ο Χόρχε Λαρένα με εκτέλεση φάουλ βρήκε τον Νταβίντ Καταλά στην «καρδιά» της αντίπαλης περιοχής, ο οποίος με κεφαλιά σημείωσε το 2-1. Η ΑΕΚ διεύρυνε τον δείκτη του σκορ στο 75’ με πλασέ του Φλοριάν από κάθετη μπαλιά του Τομάς. Στο 77’, ο Χέφελ βρέθηκε απέναντι από τον Νουρεντινόσκι, όμως έκανε πολύ άσχημο τελείωμα και χάθηκε η τεράστια ευκαιρία για τέταρτο γκολ για την ομάδα της Λάρνακας. Το σόου του Φλοριάν συνεχίστηκε στο 86’. Ο Γάλλος στράικερ δέχθηκε την μπαλιά από τον Τέτε και με προβολή προ του Νουρεντινόσκι διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ: Πάμπλο, Σόρια (46' Νέλσον), Αντωνιάδης, Τρουγιόλς, Καταλά, Λαρένα, Ακοράν (18' Χέφελ), Τομάς (78' Κάσες), Τέτε, Λαμπάν, Φλοριάν

Άρης: Νουρεντινόσκι, Μουλόπουλος, Ευσταθίου, Παχίπης, Φράγκος (81' Δημοσθένους), Μαλεκκίδης (56' Ράντου), Ντρομπάροφ, Πάγκαλος, Παναγή, Κούσας, Γιούσεφ (62' Ιονίτα)